Блокування Азовського моря для українських кораблів — частина масштабного плану РФ. Росіяни таким чином випробовують рішучість не України, а Заходу. Про на сторінках Тижня пише Едвард Лукас, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики (СЕРА, Варшава й Вашингтон).
«Блокування Азовського моря для українських кораблів — частина масштабного плану росіян. Один із задумів — ізолювати порт Маріуполь, завдавши удару по економіці Південно-Східної України. До того ж напружується обстановка в українській політиці. Та найважливіше — дипломатичний гамбіт. Росія таким чином випробовує рішучість не України, а Заходу», — пояснив він.
За словами Лкаса, на цьому фронті РФ уже здобула легку перемогу. Хоча деякі країни (зокрема, Канада) відреагували доречно, відверто засудивши російську агресію, решта ухилилася від критики. Міністр закордонних справ Німеччини Гейко Маас закликав обидві сторони до деескалації. НАТО і Європейський Союз також змішали слова підтримки Україні й критики Росії із закликами до «стриманості та деескалації» (генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ) і «максимальної стриманості» (речниця зовнішньополітичної служби ЄС Майя Коціянчич).
«Найтривожнішим для нас (і найприємнішим для Росії) є те, що США одразу взагалі не відреагували. (Кількома днями раніше Держдепартамент видав стандартне засудження російської агресії в заяві з нагоди роковин Голодомору.)», — пише він.
Водночас журналіст зауважує, що ситуація може поліпшитися. Ведуться розмови про запровадження додаткових санкцій. У США Конгрес матиме що сказати, і це посилить тиск на президентську адміністрацію. Росія муситиме пояснити свої дії в Раді Безпеки ООН. Та цього, мабуть, замало і, вочевидь, запізно. Кремль дізнався все, що треба. Захід потерпає від розколу й реагує повільно. На Заході Україну не сприймають як союзницю, натомість ставлять знак рівності між найбільшою і найвідважнішою в Європі жертвою кремлівської агресії та її ворогом.
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»