Якщо розпочати з міжнародної політики, чи можете ви поділитися нинішніми поглядами влади Ізраїлю на розвиток ситуації в Сирії? Які бачите шляхи вирішення конфлікту та якою може бути роль Ізраїлю в цьому процесі?
— Конфлікт у Сирії становить надзвичайну небезпеку для нас з однієї причини: це наближає до нашого кордону Іран. А він не приховує свого бажання знищити Ізраїль. До цього ми сусідили із Сирією майже 40 років без жодних інцидентів. Проблеми розпочалися, коли Іран та озброєні шиїтські угруповання зайняли позиції на її території. У країну зі слабким режимом легше втрутитися ззовні. Тож тепер ми маємо Іран та «Хезболлу» біля власних кордонів. Чому ми впевнені, що вони хочуть нас знищити? По-перше, це можна прочитати в їхній пресі, вони кажуть про те днями й ночами без жодних проблем. По-друге, нещодавно було знайдено чотири тунелі, що тягнуться з Лівану до території Ізраїлю. Їх прорили бойовики «Хезболли» за підтримки іранського режиму для того, щоб потрапляти до нашої країни та здійснювати терористичні акти проти її громадян. Маємо сподівання, що є якісь шляхи вирішення конфлікту й Іран не залишатиметься в Сирії. Ізраїль не може втручатися у внутрішній конфлікт між арабськими країнами.
Останнім часом у світі зростають побоювання щодо ймовірного неконтрольованого розвитку та використання штучного інтелекту. Деякі експерти пропонують створити угоди або конвенції (за аналогом, наприклад, заборони застосування хімічної зброї), щоб контролювати розвиток ШІ. Чи можете ви розповісти про позицію Ізраїлю як одного з визнаних лідерів у сфері ІТ?
— Я не думаю, що ми маємо якусь офіційну позицію з цього питання. Єдине, що можу зауважити: коли ви намагаєтеся щось контролювати та цензурувати, то будь-який прогрес у тій галузі припиняється. Якщо до ІТ-сфери буде запроваджено режим цензури, вона не розвиватиметься. Єдиною причиною, чому ця галузь прогресує, відкриває та створює щось насправді нове, є те, що вона вільна від обмежень.
Читайте також: Сповільнення світової економіки, обвал Johnson & Johnson та нові старі проблеми Facebook
Є низка країн, які вирішили визнати Єрусалим столицею Ізраїлю. Чому ви вважаєте, що це має значення?
— Важливо бути на правильному боці історії. Виправляти те, що неправильно. Столицею Ізраїлю був, є і залишатиметься об’єднаний Єрусалим. Світ має до цього звикнути. І сподіваюся, що колись Україна також стане на правильний бік в історії цього питання.
Переходячи до України, як ви можете оцінити поточний стан двосторонніх відносин між нею та Ізраїлем? Чи є якісь питання, що досі лишаються невирішеними?
— Ми бачимо наші двосторонні відносини дружніми, не тримаємо під столом невирішені питання, намагаємося обговорювати все. Я вважаю, що саме так мають вчиняти друзі: уміти обговорювати все, навіть якщо це боляче. Наші відносини надзвичайно добрі, ми співпрацюємо в багатьох сферах. Наприклад, у межах міжнародних організацій, у сфері сільського господарства, медицини, освіти, високих технологій. Ми напередодні підписання угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між нашими країнами (очікується, що це станеться в другій половині січня 2019 року. — Ред.). Між нашими лідерами відбувається багато офіційних зустрічей. Усе це — ознаки здорових двосторонніх відносин. Крім того, я вважаю, що обидві наші держави поділяють європейський спосіб мислення та прагнення до демократії. Бачу, що Україна намагається привнести більше демократії через проведення реформ, змушуючи закони працювати. Це важко. Коли маєш великий корабель, не так легко змінити його курс миттєво, потрібен час. Я вважаю, українці щиро бажають змінити свою країну в напрямку європейських цінностей. А ми, своєю чергою, поділяємо їх, наприклад свободу і демократію.
Ви згадали про створення ЗВТ, які надії покладає Ізраїль на цю угоду?
— Ми бажали б експортувати більше. Сподіваємося, український ринок відкриється для наших експортерів. Так, у галузі сільського господарства ми могли б продавати вино до України. Це засіб сприяння вільній торгівлі між нашими державами.
Читайте також: Протистоянні між США і Китаєм, крихкі домовленості нафтовиробників і сценарії Brexit
Що угода може дати українським виробникам?
— Знову ж таки нові ринки. Ви зможете продавати вашу продукцію без податків. А також завдяки наявності зони вільної торгівлі й зростанню контактів між підприємцями з обох боків ми зможемо розвивати співпрацю і в інших сферах, крім тих, що передбачені угодою, обмінюватися не лише продукцією, а й ідеями.
Чи є у вас якісь поради для України щодо того, як розвивати бізнес в умовах непевної безпекової ситуації?
— Ми маємо тривале протистояння в країні вже близько 70 років і все ще займаємося бізнесом. Тож вам не треба боятися конфлікту, слід просто розвивати бізнес. Якщо маєте якусь добру ідею, вона спрацює. Потрібно думати й дивитися вперед, розвивати свої задуми, тоді отримаєте результат. Іноді для інвесторів проблема не в конфлікті, а здебільшого в регулюванні та законах. Якщо матимете вільний ринок і нормальну законодавчу базу, то інвестори не забаряться.
Для України міг би стати корисним досвід Ізраїлю щодо консолідації суспільства в умовах довготривалого конфлікту. Що, на вашу думку, найважливіше?
— Демократія та свобода. Дозвольте людям говорити вільно. Саме те ми робимо в Ізраїлі. Можливо, це когось дратує й не всім подобається, але коли є свобода слова, то й суспільство консолідується. Її наявність означає, що ви бачите в іншому свого брата, якому є що вам сказати.
Читайте також: Лора Купер: «Сполучені Штати непорушні у своїй підтримці України, ми були з вами до виборів, залишатимемося й після них»
Однак у таких умовах може з’явитися ворожа дезінформація та пропаганда. Як гадаєте, треба розрізняти свободу слова і такий вплив?
— Це логічно. Але я вважаю, що не влада, а самі люди мають розуміти цю різницю. Я вірю, що вони достатньо розумні, щоб виявити пропаганду. Звичайно, поширення інформації має регулюватися, як це робиться в Ізраїлі. Наприклад, ви не можете поширювати мову ненависті чи закликати когось убивати або зводити наклепи. Для таких випадків є закони, які захищають людей, дозволяючи їм висловлюватися вільно, але в межах законодавства.