Джерело: несплата за електроенергію досягла максимуму за роки незалежності

22 Травня 2013, 19:55

Зазначається, що основна частина боргу за електрику – на водоканалах. Через критичну заборгованість водоканалів за електроенергію перед енергопостачальними компаніями останні недоплатили в оптовий ринок тільки за квітень $250 млн.

"До 15 травня повинні були надійти кошти від обленерго в оплату електроенергії за квітень. Недоотримано 2 млрд грн ($250 млн). З урахуванням боргу за березень загальний дефіцит коштів в енергоринку досяг 3,3 млрд грн (приблизно $ 420 млн) ", – сказав співрозмовник видання.

За його словами, це відповідає приблизно половині товарної продукції енергогенеруючих компаній за місяць. У результаті знизилися розрахунки з виробниками електроенергії, які змушені накопичувати борги перед постачальниками палива, зокрема вугілля.

"Вже восени можуть виникнути проблеми з виплатою зарплати у шахтарів, а пізніше – у енергетиків", – прокоментував ситуацію старший аналітик компанії "Інтегрітес" Євген Тимошенко.

За його словами, проблема полягає в тому, що в бюджеті поки немає реальних коштів для компенсації різниці в тарифах на воду для населення. Вже за підсумками у 1-му кварталі 2013 року рівень платежів водоканалів за електроенергію скоротився до 10%.

"Якщо в 2010 р. борги водоканалів за електроенергію досягали 190 млн дол, то зараз вони вже перевищують $ 400 млн. Водоканали залишилися без держпідтримки і не можуть вчасно розраховуватися за електроенергію, що загрожує їх відключеннями. З настанням холодів послідують проблеми у теплогенерації" , – сказав експерт.

На його думку, "ситуація приймає загрозливий характер, тому що крім водоканалів можна очікувати соціально-економічних проблем у всіх учасників виробничого ланцюжка, починаючи з видобутку вугілля".

"Це загрожує соціальним напруженням як з боку постачальників комунальних послуг, так і з боку споживачів", – вважає Тимошенко.

Як раніше повідомлялося, Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики, може підвищити на 25% тарифи на електроенергію і на 20% – на газ. 

Нагадаємо, Світовий банк вважає неминучим ріст тарифів в Україні.

Підвищити тарифи, зокрема, на газ, з одночасним введенням адресної допомоги малозабезпеченим громадянам рекомендує МВФ, однак Україна продовжує відмовлятися від такого кроку.