Директор ЦРУ: «Для США припинити підтримку України у цей критичний момент стало б голом у власні ворота історичного масштабу»

31 Січня 2024, 13:51

На думку Вільяма Бернса, нині час історичних викликів для ЦРУ та загалом професії розвідника з огляду на геополітичні та технологічні зміни, з якими ми стикаємося. Все це вимагає від розвідників підлаштовуватися під виклики.

Пишучи про російсько-українську війну, Бернс передбачає, що 2024-й рік стане важким для України на полі бою, «випробуванням на міцність, наслідки якого вийдуть далеко за межі героїчної боротьби країни за свою свободу і незалежність». Він зокрема зазначає, що нарощуючи оборонну промисловість, Путін продовжує робити ставку на те, «що час на його боці, що він може перемолоти Україну і виснажити її західних прихильників».

«Виклик для України полягає в тому, щоб підірвати зарозумілість Путіна і продемонструвати, наскільки високу ціну для Росії принесе продовження конфлікту, не лише досягаючи прогресу на фронті, але й завдаючи глибших ударів у тилу, а також досягаючи стабільних успіхів у Чорному морі. За таких умов Путін може знову вдатися до ядерного брязкання шаблями, і було б нерозумно повністю відкидати ризики ескалації. Але так само нерозумно було б і надмірно лякатися їх», — зазначає Бернс.

Диретор ЦРУ також наголошує на потребі збереження західної допомоги Україні і зазначає, що це «відносно скромні інвестиції»: «Ключ до успіху полягає у збереженні західної допомоги Україні. При менш ніж п’яти відсотках оборонного бюджету США, це відносно скромні інвестиції, які приносять значну геополітичну вигоду Сполученим Штатам і помітні прибутки для американської промисловості. Продовження поставок озброєнь поставить Україну в сильнішу позицію, якщо з’явиться можливість для серйозних переговорів. Це дає шанс забезпечити довгостроковий виграш для України і стратегічний програш для Росії. Україна зможе захистити свій суверенітет і відновитися, тоді як Росія буде змушена розплачуватися за довготривалі наслідки путінської нерозважливості. Для Сполучених Штатів вийти з конфлікту в цей критичний момент і припинити підтримку України стало б голом у власні ворота історичного масштабу».

Американський високопосадовець також наполягає, що позиція США у російсько-українській війні має глобальні наслідки:

«Ніхто не спостерігає за підтримкою України з боку США пильніше, ніж китайські лідери. Пекін залишається єдиним суперником Вашингтона, який має як намір змінити міжнародний порядок, так і економічну, дипломатичну, військову та технологічну потужність для цього», — зазначає Бернс.

Він також описує роль американської розвідки у російсько-українській війні: «11 вересня відкрило нову еру для ЦРУ. Так само і вторгнення Росії в Україну. Я глибоко пишаюся роботою, яку ЦРУ і наші партнери з розвідки виконали, щоб допомогти президенту і високопоставленим американським політикам — і особливо самим українцям — зупинити Путіна. Разом ми надали раннє і точне попередження про майбутнє вторгнення. Це знання також дозволило президенту прийняти рішення відправити мене до Москви, щоб попередити Путіна і його радників у листопаді 2021 року про наслідки нападу, який, як ми знали, вони планували. Переконані, що їхнє вікно для домінування в Україні закривається і що прийдешня зима [зима 2022 року — Ред.] відкриває сприятливу можливість, вони були незворушні і не вибачалися – сильно переоцінювали свою позицію і недооцінювали український опір і рішучість Заходу. Відтоді якісна розвідка допомогла президенту мобілізувати і підтримувати сильну коаліцію країн на підтримку України», — пише Бернс. Додає також, що американці та британці перед вторгненням викрили російські плани операцій «під чужим прапором», які мали на меті покласти провину на українців і надати привід для військових дій Росії.

Читайте також: Україна — лакмус чи розмінна монета у внутрішній американській політиці

«Ці та наступні викриття позбавили Путіна неправдивих наративів, які він так часто використовував на озброєнні в минулому», — зазначає американський високопосадовець.