Дослідження Pew Research Center: найбільші світові загрози і головні питання безпеки

Світ
13 Лютого 2019, 17:38

Опитування, проведене фахівцями з американського аналітичного центру Pew Research Center у 26 країнах минулого року, продемонструвало, що зміна клімату досі розглядається як найбільша глобальна загроза, однак масштабні випадки кібератак також викликають серйозне занепокоєння. Зокрема, дослідники зазначають, що стурбованість щодо загроз з боку терористичного угрупування "Ісламська держава" (ІД) і розробки ядерної зброї Північною Кореєю наразі зберігаються, а побоювання щодо чинної американської влади зростає. Своєю чергою, влада і вплив Росії є головною загрозою у Польщі(65%). Крім того, високий рівень занепокоєння щодо Москви спостерігається у таких країнах, як Сполучені Штати(50%), Японія(49%), Велика Британія(45%), Південна Корея(44%), Бразилія(43%), Нідерланди(42%), Іспанія(41%), Франція(40%) та Швеція(40%).

 

 

Основні загрози

 

Міжурядова група експертів з питань зміни клімату(IPCC) минулого року оприлюднила звіт, тим самим висловивши серйозну стурбованість щодо можливих наслідків зміни клімату як у найближчому, так і в далекому майбутньому. Загалом, люди в усьому світі погоджуються, що зміна клімату становить серйозну небезпеку для їхніх країн. Саме тому зміна клімату сприймається більшістю країн як найбільша міжнародна загроза, але багато людей також називають ІД і кібератаки своїм головним питанням безпеки.

 

 

Однак глобальне потепління є лише однією з багатьох проблем. У восьми з опитаних країн, включаючи РФ, Францію, Індонезію та Нігерію, ІД розглядається як головна загроза. Крім того, у чотирьох країнах, включаючи Японію і Сполучені Штати, люди вважають кібератаки головним міжнародним занепокоєнням. Також одна країна, а саме Польща, називає владу і вплив Росії своєю головною загрозою.

 

 

Разом з тим, багато людей також висловлюють побоювання щодо ядерної програми КНДР, але в жодній з 26 країн люди не оцінюють її як одну з двох головних проблем. У нижній частині списку загроз є влада і вплив Китаю.

 

 

У багатьох загроз з часом відбулися істотні зміни. Наприклад, у 2013 році задовго до підписання Паризької угоди про клімат, у середньому 56% у 23 країнах вважали, що глобальна зміна клімату є головною загрозою для їхньої країни. Цей показник збільшився до 63% у 2017 році, а у 2018 році – до 67%. Найбільше зростання спостерігалося у Франції (+29 пунктів) та Мексиці (+28), але в США, Британії, Німеччині, Іспанії, Кенії, Канаді, Південній Африці та Польщі відбулося двозначне зростання. 

 

 

У 2013 році трохи менше половини в усіх країнах-респондентів, вважали ядерну програму КНДР головною загрозою (47%). Але у 2018 році в середньому 55% назвали це питання основною загрозою. Занепокоєння з приводу ядерної загрози значно зросли у багатьох країнах протягом останніх п'яти років. У 2018 році у середньому 61% у країнах вважає кіберзагрози серйозною проблемою, порівняно з 54% у 2017 році. Починаючи з 2017 року, спостерігається двозначне зростання кількості тих, хто каже, що кібератаки є головною загрозою для їхньої країни в Тунісі (+25), Нідерландах (+15), Греції (+12), Швеції (+11) і Канади (+10).

 

Між тим, з 2017 року спостерігається зменшення кількості країн, які розглядають ІД як головну загрозу безпеці. Значні двозначні зниження відбулися за минулий рік в Ізраїлі (-16), Іспанії (-13), США (-12), Греції (-10) та Японії (-10) .

 

Найбільша зміна настроїв серед глобальних загроз відбулася у тих, хто вважає американську владу і її вплив як основну загрозу для своїх країн.

 

 

У 2013 році лише чверть з 22 країн вважали владу США як основну загрозу для їхньої країни, але такий показник зріс до 38% у 2017 році, рік після обрання президентом Трампа, і до 45% у 2018 році.

 

Це включає збільшення у Німеччині(+30), Франції(+29) та у Бразилії і Мексиці (+26) Також існує сильний зв'язок між сприйняттям Америки як загрози та відсутністю довіри до Трампа.

 

У десяти європейських країнах, зміни клімату та ІД чітко сприймаються як великі міжнародні загрози, хоча у середньому близько половини або більше називає кібератаки та ядерну програму КНДР як головні проблеми. Влада і вплив Росії розглядаються як серйозна загроза середньою чисельністю чотирьох з десяти на континенті, приблизно такою ж часткою, що бачить владу і вплив США як загрозу (близько 37%). Водночас лише 35% сприймають стан глобальної економіки як основну загрозу, оскільки європейські країни в основному оговталися від Великої рецесії та подальшої кризи євро.

 

 

Між тим, у середньому 31% вважає Китай основною загрозою. З точки зору окремих країн, що розглядаються в Європі, більшість у кожній країні називають зміну клімату та ІД як основні загрози для своїх країн. Тим не менш, шість з цих країн пропонують зміну клімату як головне занепокоєння, а лише дві називають ІД. Наприклад, у Нідерландах більшість людей вважають, що кібератаки є найбільшою загрозою, тоді як у Польщі більше говорять, що влада і вплив Росії є їхнім головним міжнародним концерном.

 

 

Є деякі помітні відмінності між американським і канадським поглядами про головні загрози, що стоять перед їхніми країнами. Американці в основному стурбовані кібератаками, хоча більшість також вважають ІД (62%), зміну клімату (59%) і ядерну програму Північної Кореї (58%) основними загрозами. З 2017 року рівень стурбованості щодо ІД знижується на 12% серед американців.

 

 

Натомість, більшість канадців стверджують, що глобальна зміна клімату є головною загрозою для їхньої країни, ніж кібератаки (57%) або ІД (54%). Росіяни відносно вільні від кібератак з інших країн (лише 36% вважають, що це серйозна загроза), але вони стурбовані ІД (62% головною загрозою). Як правило, росіяни є одними з найменш занепокоєних усіма різними загрозами, порівняно з іншими країнами.

 

 

 

Партійні та ідеологічні поділи на загрози

 

За різними загрозами, але особливо щодо зміни клімату та ІД, в Європі та Північній Америці існують різкі ідеологічні та партійні поділи. Наприклад, у США республіканці та ті, хто схиляється до Республіканської партії, на 56% менше вірять, що глобальні зміни клімату є головною загрозою для їхньої країни, ніж демократи і ті, хто є прихильниками Демократичної партії.  Своєю чергою, прибічники правих популістських партій в Європі менш зацікавлені, ніж інші, щодо зміни клімату. Наприклад, ті, хто має сприятливе бачення "Альтернативи для Німеччини" (AfD), на 28% менш імовірно скажуть, що зміна клімату є головною загрозою для їхньої країни, ніж ті, які не підтримують цю партію.

 

Двозначні розбіжності щодо цього питання також з'являються між прихильниками та опонентами консервативної "Партії незалежності Сполученого Королівства" у Британії, праворадикалів з "Національного фронту" у Франції, ультраправих з "Партії свободи" у Нідерландах і правоконсерваторів з партії "Шведські демократи" у Швеції.

 

 

Так, у дев'яти з 12 досліджених країн Європи та Північної Америки ті, хто є прихильниками лівих поглядів, більше стурбовані загрозою глобальних змін клімату, ніж ті, що підтримують правих. Особливо це стосується США, де майже дев'ять з десяти (87%) серед лівих вважає, що глобальне потепління є головною проблемою.

 

Щоправда, жінки в багатьох  країнах більш стурбовані загрозою ядерної програми Північної Кореї, ніж чоловіки. В цілому, двозначні відмінності між чоловіками і жінками щодо північнокорейської загрози з'являються в дев'яти країнах, що досліджувалися в Європі та Північній Америці, з найбільшим розривом у Швеції. У семи країнах жінки більш стурбовані зміною клімату, ніж чоловіки. Водночас у Польщі 61% жінок називають її головною загрозою, порівняно з 48% чоловіків. Жінки, як правило, більше турбуються, ніж чоловіки, про загрозу ІД (це стосується 10 країн Північної Америки та Європи).

 

 

 

Азійсько-Тихоокеанський регіон

 

В Азійсько-Тихоокеанському регіоні занепокоєння викликає цілий ряд загроз, але кібератаки та зміна клімату є головними. В усіх п'яти країнах регіону кібератаки, зміна клімату та ІД згадуються як головні проблеми щонайменше однієї країни. У Японії це кібератаки, тоді як у Південній Кореї та Австралії це кліматичні зміни. ІД вважається найбільшою загрозою у Філіппінах та Індонезії, країнах, де насильство з боку ісламських екстремістів часто відбувалося за останні 15 років. Азіатсько-тихоокеанська громадськість також висловлює занепокоєння з приводу ядерної програми КНДР та влади та впливу Китаю.

 

 

Водночас у Південній Кореї потужність Китаю більшою мірою оцінюється як головна загроза (82%), ніж ядерна програма КНДР (67%). З 2013 року занепокоєння з приводу Північної Кореї суттєво знизилося в Південній Кореї, з 82% у 2013 році до 67% у 2018 році. За цей час сприйняття Китаю як загрози зросло в чотирьох країнах регіону, особливо в Австралії (+20) та Індонезії (+16).

 

 

Латинська Америка, Африка та Близький Схід

 

Зміна клімату та ІД зайняли перше місце серед загроз у країн Латинської Америки, Африки та Близького Сходу. Вісім з десяти мексиканців вважають, що зміна клімату є головною загрозою. Також майже три чверті аргентинців (73%) і бразильців (72%) називають зміну клімату головною загрозою. Щоправда, рівень освіти відіграє важливу роль у тому, як респонденти Латинської Америки оцінюють загрозу зміни клімату. У Бразилії, наприклад, більше восьми-десяти (84%) з середньою  або вищою освітою вважають, що зміна клімату є головною загрозою, у порівнянні з 62% тих, хто має нижчий рівень освіти. 

 

 

Водночас більшість регіонів Латинської Америки висловлюють значну стурбованість станом світової економіки. Більше ніж шість з десяти у всіх трьох країнах, що розглядаються, називають це великою загрозою, роблячи її другою за величиною стурбованістю в Аргентині та Бразилії. Половина чи більше людей у ​​цих країнах також вважають ядерну програму КНДР та кібератаки серйозною загрозою.

 

Між тим, ІД розглядаються як найбільша загроза в Нігерії, де радикальне ісламістське угруповання "Боко Харам" й Ісламська держава в Західній Африці мають сильну присутність. У Кенії, де посуха й екстремальні погодні явища негативно вплинули на сільське господарство, громадськість відчуває найбільшу загрозу глобальним змінам клімату (71%). Це стосується гендерних, вікових та освітніх груп. Більшість також вважають ІД, кібератаки, глобальну економіку та ядерну програму КНДР основними загрозами.

 

Тако в Тунісі й Ізраїлі ІД вважається найбільшою загрозою. Приблизно вісім з десяти тунісців (81%) вважають бойову ісламську групу головною загрозою. Вони також побоюються стану світової економіки, кібератак та зміни клімату. Близько шести з десяти (61%) також стверджують, що влада і вплив США є головною загрозою для їхньої країни. Ізраїль також вважає ІД провідною міжнародною загрозою. Проте лише 47% вважають, що вона є головною загрозою, що ілюструє відносно низький рівень занепокоєння Ізраїлю щодо всіх перевірених предметів загрози.

 

 

З іншого боку, араби більш схильні класифікувати американську владу і її вплив як велику загрозу. У порівнянні зі стурбованістю щодо російського або китайського впливи, побоювання влади та впливу США відносно високі в Аргентині, Бразилії, Мексиці та Тунісі. Більше половини в цих країнах стверджують, що влада США є головною загрозою для їхньої країни. У жодній з цих країн більшість не висловлює занепокоєння з приводу російської чи китайської влади.