Згідно із Законом про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, з 1 квітня 2019 року зазначений документ втрачає чинність.
Договір про дружбу України з Росією був підписаний в 1997 році президентом України Леонідом Кучмою і президентом Росії Борисом Єльциним. Сторони зобов'язалися поважати територіальну цілісність і підтвердили непорушність існуючих між ними на момент підписання договору кордонів. Договір був укладений на термін десять років, і у 2008 році його дію було автоматично продовжено.
Зважаючи на збройну агресію Російської Федерації проти України, яка є порушенням цього договору, у грудні 2018 року було прийнято закон, який припиняє його дію.
Припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією звільняє Україну від будь-якого зобов’язання щодо його виконання і не впливає на права, зобов’язання чи правове становище України, що виникли в результаті виконання зазначеного Договору до припинення його дії, відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів.
Нагадаємо, 19 вересня в Україні набув чинності указ Порошенка про рішення РНБО про непродовження договору про дружбу з РФ.
21 вересня Міністерство закордонних справ України направило Росії ноту про припинення дії Договору про дружбу і співробітництво.
Згодом президент Петро Порошенко повідомив, що доручив поширити ноту про припинення дії Договору про дружбу і співробітництво між Україною та РФ як офіційний документ Генасамблеї ООН.
6 грудня голова Верховної Ради України Андрій Парубій підписав законопроект про припинення дії договору про дружбу, партнерство і співпрацю з Росією.
10 грудня президент України Петро Порошенко підписав закон про припинення дії Договору про дружбу з Росією.
12 грудня в Україні набув чинності закон щодо припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ.