До кінця року українцям можуть підвищити тарифи на електроенергію і газ

16 Травня 2013, 10:06

Вчора Верховна рада голосами 293 депутатів проголосувала у першому читанні за відповідний законопроект, автором якого є депутат Павло Корж (Партія регіонів).

Зараз будь-яка зміна тарифів приймається НКРЕ за погодженням з Кабінетом міністрів.

У пояснювальній записці автор законопроекту пояснює цілі його прийняття тим, що це "усуває правову прогалину в регулюванні повноважень органів державної влади в частині встановлення цін і тарифів на електроенергію та природний газ для населення".

Очевидно, маються на увазі зобов'язання України перед Енергоспівтовариства передати ці функції незалежного регулюючому органу в особі НКРЕ, пише "Коммерсантъ Украина". .

Джерело в Міненерго пояснило, що прийняття даного законопроекту необхідне у зв'язку із запланованим до кінця року підвищенням цін на електроенергію і газ для населення.

"На нас тиснуть виробники електроенергії та постачальники газу. Насамперед приватні компанії, які зацікавлені в тому, щоб поставляти енергоносії населенню зі значно більш високою нормою рентабельності, ніж сьогодні", – каже співрозмовник видання.

За його словами, уряд не міг взяти на себе відповідальність щодо збільшення цін на електроенергію і газ для населення, оскільки це могло викликати соціальне невдоволення.

"Тому було вирішено передати це право НКРЕ – незалежному органу влади, який не несе політичної відповідальності", – пояснив співрозмовник.

Видання відзначає, що незалежним НКРЕ можна назвати досить умовно. Старший аналітик ІК Dragon Capital Денис Саква нагадує, що главу НКРЕ призначає президент.  А значить, підвищення цін на електроенергію і газ так чи інакше відіб'ється на рейтингах представників нинішньої влади, додає член комітету з питань ПЕК Сергій Пашинський.

За даними джерелав НКРЕ, вже до кінця року можна чекати зростання цін на електроенергію для населення на 25%, а на газ – на 20%.

Підвищення цін на газ для населення та ПЕК є ключовою умовою відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ), нагадує видання.

Фонд не наполягає на одномоментному підвищенні тарифів до рівня собівартості, але вимагає від уряду вирішити в середньотерміновій перспективі проблеми дефіциту коштів НАК "Нафтогаз України".

Згідно з розрахунками МВФ, щорічно Україна витрачає на субсидії до 5% ВВП країни.

"Ціни на газ в Україні набагато нижчі за світові. Ми не наполягаємо на їх відповідність, але українська влада повинні зробити кроки щодо зниження цієї різниці", – заявляв раніше глава представництва фонду Макс Альєр. За його словами, без цього "політичного рішення" українській владі не варто розраховувати на кредити МВФ.

В умовах монопольного ринку підвищення цін на електроенергію і газ небезпечно, вважає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

"Якщо на ринку не буде створена конкуренція, приватні компанії-монополісти підвищать ціни на електроенергію і газ, а якість обслуговування залишать колишнім", – говорить Марунич.

Як повідомлялось, Світовий банк вважає неминучим ріст тарифів в Україні.

Підвищити тарифи, зокрема, на газ, з одночасним введенням адресної допомоги малозабезпеченим громадянам рекомендує МВФ, однак Україна продовжує відмовлятися від такого кроку