Для підвищення рівня пожежної безпеки навколо ЧАЕС необхідно більше $13 млн

26 Квітня 2011, 15:05

Лісові пожежі на території навколо Чорнобиля можуть вивільнити велику кількість радіонуклідів та знову поширити радіацію Європою та світом.

Консорціум, який складається з українських та міжнародних вчених закликає терміново зібрати $13.5 млн. для належної підготовки та уникнення катастрофічних пожеж у 30км зоні біля ЧАЕС. Побоювання експертів полягають у тому, що ймовірні пожежі можуть вивільнити в повітря радіоактивні частини, які на сьогодні назбиралися у стовбурах дерев та гілках сосен.

З 1992 року у 30 км зоні біля Чорнобиля сталося більше тисячі пожеж.

«Коли виникає пожежа, ми просто йдемо і боремося проти неї. Я знаю, що вогонь, який ми гасимо не звичайний, але наскільки він шкідливий – ми не знаємо. Жодного медичного обстеження після виїзду не проводиться. Ми просто йдемо і змиваємо сажу водою», розповів пожежник із населеного пункту Паришев, що неподалік ЧАЕС, Яків Калинік.

Загалом до Чорнобильського лісгоспу належить 260 тис. га. Система пожежогасіння включає сторожові вежі та передачу сигналу тривоги через радіозв’язок.

«Система ефективна, але дуже повільна», – пояснив керівник Чорнобильського лісгоспу Борис Даниленко.

У березні цього року в Чорнобильському лісгоспі забракло палива, тому пожежники вдалися до використання коней та возів.

Для забезпечення пожежної безпеки в зоні ЧАЕС необхідно придбати новий автоматичний детектор вогню та систему моніторингу, а також нове обладнання для гасіння пожеж.

План для закупівлі необхідного спорядження та для забезпечення пожежонадійності на суму £3.98 млн. був схвалений науковцями з Національного університету біоресурсів і природокористування України, Єльського університету США та Глобального Центру Моніторингу пожеж ООН.

Український уряд наразі не повністю підтримав проект, але у випадку затвердження, необхідно буде зібрати ще £4.29 млн. міжнародної допомоги та технічної підтримки для повної реалізації проекту.

Як повідомлялось, президент Віктор Янукович заявляв, що на Чорнобильській донорській конференції у Києві було зібрано близько 550 млн євро. Після конференції про намір виділити кошти на ці цілі заявили Польща (1,5 млн євро) і Саудівська Аравія (20 млн доларів).

Україна під час міжнародної конференції розраховувала одержати €740 млн, яких не вистачає на зведення нового безпечного конфайнмента «Укриття» над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.