Die Welt: Щеплення для інвестиційного портфеля

Економіка
6 Квітня 2020, 15:48

У гонці за вакциною чи ліками проти пандемії COVID-19 великі надії покладають на біотехнології. Підприємства, інститути та університети всього світу шукають інноваційних підходів, якими людство зможе взяти під контроль новий коронавірус і спричинюване ним легеневе захворювання COVID-19, яке стрімко поширюється планетою. Серед лідерів цього змагання з часом і кілька німецьких підприємств. Якщо надії виправдаються, ймовірно, за рік-два на ринку з’явиться відповідний дієвий препарат проти COVID-19. Переконані оптимісти розраховують на його появу вже восени цього року. Саме хронічно недофінансована в Німеччині біотехнологічна галузь, яка досі існує в тіні, раптом може опинитися серед лідерів ринку.

У теперішній неспокійний для бірж час це може стати великим шансом для вкладників. Ті, хто зараз вчасно інвестує в медицину, подбають про те, щоб в інноваційної галузі на половині шляху не закінчилися гроші, що зараз особливо важливо. Окрім того, вкладення в цю галузь у тривалій перспективі сприятиме небувалому зростанню власного інвестиційного портфеля (див. «Заробити на епідемії»). Попри те що дослідження нових медпрепаратів пов’язані для вкладників з високим ризиком, немає сумніву, що саме фармацевтичні та біотехнологічні підприємства будуть серед небагатьох, кому пандемія 2020 року піде на користь. Звісно, акції компаній у сфері охорони здоров’я також не убезпечені від падіння, яке охопило світові біржі з початку вибуху пандемії. Та все ж ці акції виявилися значно стабільнішими за решту ринку. Наприклад, галузевий індекс MSCI World Pharmaceuticals, Biotechnology and Life Sciences з початку року втратив 12% — лише половину від утрати широкого портфеля MSCI World.

 

Читайте також: Утрачені тижні. Що не так із реагуванням України на пандемію COVID-19

Наскільки зараз великий інтерес навіть до крихітних гравців цієї галузі, стало зрозуміло цього тижня. Тюбінгензьке біотехнологічне підприємство CureVac, яке не торгується на біржі й має лише 450 працівників, на минулих вихідних стало політичним чинником. Раніше Die Welt з посиланням на німецькі урядові кола повідомляла, що президент Сполучених Штатів Дональд Трамп запропонував велику суму, щоб забезпечити роботу CureVac ексклюзивно для США. Тоді як посольство США і CureVac спростовували цю інформацію, численні представники німецького уряду й головний власник Дітмар Гопп підтвердили, що США справді виявляли інтерес до підприємства. ЄС тим часом погодив для фірми спецкредит у розмірі €80 млн, який має піти на підтримку розбудови фабрики з виробництва очікуваної вакцини.

 

CureVac — лише одне із загалом тридцяти підприємств, які зараз посилено працюють над розробкою вакцини чи ліків проти COVID-19. Наприклад, біотехнологічне підприємство BioNTech у Майнці, яке із жовтня торгується на біржі, працює над розробкою можливої вакцини проти нового коронавірусу. Нещодавно фірма повідомила про свою співпрацю з американським фармаконцерном Pfizer. Курс акцій за чотири біржові дні потроївся. Тепер BioNTech оцінюють у майже €20 млрд. А ще в жовтні підприємство коштувало лише €2,5 млрд. Приклад показує, яку цінність має ця галузь. Схоже, що це тільки питання часу, доки одне з біотехнологічних підприємств випустить на ринок вакцину проти загрозливого коронавірусу.

За словами власника CureVac, якщо клінічне тестування буде успішним, підприємство з Тюбінгена, ймовірно, випустить вакцину на ринок уже восени. Тут фірма тісно співпрацює з федеральним Інститутом вакцини та біомедичних лікарських засобів Пауля Ерліха в Лангені. Натомість фірма BioNTech із Майнца, яка нещодавно оголосила, що також працює над вакциною проти COVID-19, сподівається, що до кінця квітня зможе розпочати клінічне тестування власних дослідних зразків діючої речовини. А тоді через 12–18 місяців продукт з’явиться на ринку. Їх випереджає підприємство Moderna зі США, яке спільно з американським Національним інститутом охорони здоров’я починаючи з минулого тижня вже проводить випробування власної діючої речовини на перших добровольцях. Долучилися до пошуку ліків чи вакцини проти COVID-19 і великі фармацевтичні концерни Gilead та Eli Lilly.

 

Читайте також: Коронавірус підштовхує світ до рецесії

Однак бажаними є не лише потенційні діючі речовини. Величезне значення має питання, як розробити якомога швидше і якомога більше ефективних тестів на коронавірус. Потужностей наявних виробників недостатньо, щоб покрити гігантський попит в усьому світі. Водночас на отримання результату тесту й досі доводиться довго чекати. А для сьогоднішньої пандемії час має вирішальне значення.

Швейцарський фармацевтичний концерн Roche — один з лідерів ринку в галузі діагностики. Підприємство швидко випустило тести на новий SARS-CoV-2, а вже минулого тижня отримало дозвіл постачати їх на американський ринок. У США важливих тестів для оцінки ситуації з пандемією особливо бракує, бо власна розробка Центрів контролю та профілактики захворювань США виявилася надто недосконалою. Великий досвід у галузі діагностики має й німецька біотехнологічна фірма Qiagen. Підприємство з Гільдена зараз працює над тестами, які зможуть за годину видавати достовірний результат щодо того, чи хворіє людина на COVID-19. Це було б значним проривом у боротьбі проти епідемії, яка спричиняє захворювання легень.

Акції компаній зі сфери охорони здоров’я під час пандемії виявилися значно стабільнішими за решту ринку. Наприклад, галузевий індекс MSCI World Pharmaceuticals, Biotechnology and Life Sciences із початку року втратив 12% — лише половину від утрати широкого портфеля MSCI World

Підступ ховається в деталях. Жоден інвестор, якщо він сам не фахівець у галузі, не може з певністю визначити, яке підприємство справді працює над перспективною технологією чи препаратом, а в кого на половині шляху закінчиться дихання. Інвестування в окремі позиції підходить лише надзвичайно готовим до ризику вкладникам, які не бояться повної втрати всього вкладеного капіталу. Вкладники, які все ж хочуть інвестувати в майбутнє, повинні радше триматися фондів, що інвестують у широкий спектр медицини майбутнього.

 

Інвестори мають відповісти на два запитання: вони хочуть піти на високий ризик та вкладати тільки в біотехнологічний сектор чи вкласти свої гроші у фармацевтичних гігантів, на які не надто впливають коливання ринку. Окрім того, вкладники мають вибір між активно керованими продуктами, коли фондовий менеджер сам обирає позиції, і пасивними засобами, які просто відображають окремі індекси. Однозначних відповідей немає, бо успіх на біржі залежить також від загального настрою на ринку. У фазах ейфорії біотехнологічні підприємства мають ліпші показники. Коли ж на біржах, як-от зараз, турбулентні часи, легше ведеться вкладникам із широкими фарма-біотехнологічними пакетами.

Активні фонди зазвичай беруть високі оплати (див. «Внесок у майбутнє»). Але, як засвідчив RIM Global Bioscience, це цілком виправдано, бо він значно випередив пасивний iShares Nasdaq Biotech. Щоправда, нещодавно активний фонд і значно більше втратив, тому випереджальна динаміка вже не така разюча. Окрім того, ситуація саме останніх місяців демонструє, що певні продукти значно коливаються. Не так давно був час пасивного L&G Pharma Breakthrough, і він випередив конкурентів. А до того був час активного RIM Global Bioscience. Чіткий шаблон простежити не вдається. Тому продукти зі сфери охорони здоров’я підходять лише в ролі додатка й аж ніяк не базової інвестиції. Але цей додаток може потішити вкладників і дати їм змогу долучитися до медицини майбутнього.