Die Welt: Середній клас Європи скочується в бідність

Економіка
19 Січня 2023, 17:17

Європа під загрозою опинитися за межею бідності. Особливо на південному заході континенту людям наприкінці місяця бракує грошей. В одній із країн лише 14% жителів не мають проблем зі сплатою рахунків. А в п’ятьох країнах ситуація значно краща ніж у Німеччині.

Наскільки комфортно європейцям зі своїми доходами?

Початок нового року мав би принести полегшення. 1 січня уряд Іспанії знизив ПДВ на велику кількість продуктів, аби допомогти найбіднішим під час інфляційної кризи. До середини року іспанські споживачі взагалі не зобов’язані сплачувати ПДВ на базові продукти харчування, такі як овочі, хліб, рис чи сир. На інші продукти харчування, наприклад м’ясо і рибу, необхідно буде сплачувати лише зменшений податок.

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес реагує у такий спосіб на дедалі складнішу ситуацію, що склалася в багатьох сім’ях. Ціни на такі базові продукти харчування як молоко та хліб виросли в Іспанії в межах одного року майже на одну третю.

Це обтяжує передусім малозабезпечених осіб, яким уряд Іспанії переказує додаткову харчову допомогу. Але фактично споживачі і виборці в інших європейських країнах занепокоєні своїм життєвим стандартом. Про це свідчить низка опитувань, зокрема нещодавнє опитування Євробарометра, проведене в усіх державах-членах ЄС.

Згідно з ним жодна тема не тривожить європейців так, як втрата купівельної спроможності. 93% учасників опитування, проведеного на замовлення Європейського Парламенту, стверджують, що їх непокоїть ріст цін на продукти харчування та енергію. Із цим пов’язане і друге занепокоєння: 82% респондентів бояться бідності і соціального падіння.

Читайте також: Кінець епохи достатку у Європі

Лише після цього перелічені інші фактори, як-от зміна клімату, небезпека того, що війна в Україні перекинеться на інші країни, і небезпека ядерної катастрофи. Порівняно з цими подекуди абстрактними явищами дедалі вищі ціни були безпосередньо відчутними для людей під час проведення опитування в жовтні і листопаді. Хай там що, а 45% опитаних заявили, що з теперішнім прибутком вони заледве або ж тільки з труднощами дають собі раду.

Щоправда, таке скрутне матеріальне становище розподілене по континенту нерівномірно. До прикладу, в Німеччині більш ніж двоє з трьох опитаних можуть комфортно жити за рахунок свого прибутку. Ще більш вираженою є незворушність у північних країнах, Нідерландах і Люксембурзі.

У цих країнах, які традиційно мають високу вартість життя, 80% населення і більше вказали, що можуть комфортно жити з теперішнім прибутком. У Швеції та Данії це навіть були 87% і, відповідно, 86%.

Однак ситуація на північному заході континенту виглядає зовсім по-іншому: Ознаки, що свідчать про загрозу кризи бідності прослідковуються у широкому спектрі країн від Словаччини через Угорщину і Балкани аж до Егейського моря. У цьому регіоні лише меншість опитаних дає собі раду із власним доходом.

Особливо в Болгарії і Греції інфляційна криза сягнула глибоко всередину суспільства. Лише доходи кожного п’ятого респондента у цих країнах дозволяють вести комфортне життя.

39% європейців стикаються з труднощами під час сплати рахунків

Тому той факт, що згідно з дослідженням 39% європейців стикаються з труднощами, коли наприкінці місяця треба сплатити рахунки, не викликає здивування. Порівняно з попереднім дослідженням, проведеним на початку 2022 року, цей показних виріс на 6%.

Лише 14% опитаних греків ніколи чи майже ніколи не мають проблем з грошима наприкінці місяця. В Італії, Португалії і Болгарії така ж ситуація склалася у більш ніж кожного третього. Схоже на те, що фінансово забезпечений середній клас у цих країнах зникає просто на очах.

У тих, кого торкнулися ці проблеми, є два варіанти: або затягнути паски, або залізти в борги. Двом із трьох греків уже довелося просити у родичів гроші чи кредити, щоб мати з чого жити.

Читайте також: Європа змінює енергетичну політику. Для цих змін необхідна Україна.

Це результати опитування французької організації «Secours Populaire» (укр. Народна допомога), яка має на меті подолання бідності. Минулого літа на її замовлення Міжнародна дослідницька компанія IPSOS опитала 6000 людей у шістьох європейських країнах.

Кожен четвертий учасник вказував, що на той момент перебуває в ненадійному фінансовому становищі. Щоправда, це опитування продемонструвало схожий розкол континенту, що й дослідження Євробарометра. У Греції 51% опитаних заявили, що непередбачені видатки були б для них непосильними, натомість в Німеччині це стосується лише кожного п’ятого, хоча навіть цей показник є високим.

Перспективи й надалі критичні: Інфляція, ймовірно, залишиться високою. Хоча вона і впала в грудні до 9,2% в Єврозоні. Однак це все ще високий показник, а ріст цін на продукти харчування сягнув у грудні нової рекордної позначки.

Багато домашніх господарств перебувають у цій ситуації під подвійним тиском. Вони потерпають не тільки від високої інфляції, яка минулого року зробила ще один стрибок угору на тлі війни в Україні. Додаткові труднощі створюють відсоткові ставки, за допомогою яких ЄЦБ бореться з інфляцією.

Скажімо, іспанський Центральний банк (ісп. Banco de España) наприкінці осені застеріг, що таке подвійне навантаження – висока інфляція і дедалі вищі ставки за кредитами – може призвести до краху багатьох домашніх господарств в Іспанії. Понад 1,5 млн господарств країни віддали більш ніж 40% свого доходу, щоб погасити борги.

Читайте також: Енергетика ЄС: важкий тест на єдність

Причина полягає в тому, що стандартна іспанська іпотека має змінну процентну ставку, яка навіть для поточних іпотек орієнтується на європейську міжбанківську ставку пропозиції (англ. Euribor), усереднену процентну ставку за міжбанківськими кредитами. Проценти, які значно виросли, призвели до того, що використання поточних іпотек стало дорожчим для домашніх господарств. Це зриває фінансові плани з часів низьких і негативних процентних ставок не лише в Іспанії.

У Великобританії, країні власників нерухомості, значна частина іпотек теж має змінну процентну ставку. Явище, яке британська преса називає «криза вартості життя» (англ. Cost of Living Crisis), там відчувається особливо гостро. Згідно з підрахунками британського Центру економічних та бізнес-досліджень (CEBR), частка британських домашніх господарств, які мають незначний або взагалі не мають жодного вільно доступного доходу, впродовж останніх років подвоїлася і сягнула 40%.

Один інститут застерігав ще влітку, що за минулі кілька місяців сім мільйонів сімей повністю або на певний час відмовилися від речей, які вважаються вагомими, як-от опалення, косметичні засоби і навіть прийом душу, аби зекономити гроші.