Die Welt: Новий початок у травмованій країні

Світ
25 Липня 2020, 12:59

«Libertà! Libertà!» лунало задушливого суботнього ранку над римською П’яцца-дель-Пополо, на якій зібрали своїх прихильників італійські опозиційні партії. Після багатотижневої спеки над столицею вперше збираються темні хмари. Настрій здається похмурим, як і небо. Маттео Сальвіні, очільник правої партії «Ліга», стояв на подіумі й повторював вигуки публіки: «Свобода!»

Три правоцентристські партії: «Ліга», «Брати Італії» та «Вперед, Італіє» прийшли на акцію, щоб продемонструвати єдність і вимагати розпуску уряду. Італійська правиця майже рік вважає, що коаліція популістського «Руху 5 зірок» і соціал-демократичної Демократичної партії керує несправедливо. За найсвіжішими даними соцопитувань інституту YouTrend, об’єднані праві мають 48,2% голосів виборців, що робить їх найпотужнішою силою у країні.

«Я хочу, щоб в уряді щось змінилося», — вимагає 56-річна Паола в темних сонячних окулярах і з італійським триколором у руках. Уродженка Рима підтримує ультраправу партію «Брати Італії» з неофашистськими витоками. Паола працює секретаркою в уряді й не хоче називати своє прізвище, адже протестує проти власного працедавця. «Хіба таке можливо, щоб ДП роками не вигравала виборів і все одно досі була в уряді», — скаржиться вона.

 

Читайте також: Вибори в Італії: тріумф правих і популістів, але жодного переможця

На парламентських виборах 2018 року Демократична партія справді зазнала значних втрат. Вона отримала третє місце й не брала участі у формуванні уряду. Однак коли торік голова «Ліги» Сальвіні вийшов із коаліції, спекулюючи на нових виборах, його сподівання не справдилися. «Рух 5 зірок», колишній партнер по уряду й запеклий ворог, усупереч усім прогнозам об’єднався з Демократичною партією. Обидві сили створили антисальвінівську коаліцію й відтоді керують спільно. Однак у коаліції настільки сильні конфлікти, що уряд уже неодноразово перебував на порозі розпаду. Зараз праві партії хочуть скористатися цією нестабільністю. На регіональні вибори, які через пандемію відбуватимуться у вересні одночасно в сімох виборчих округах, вони йдуть зі спільними кандидатами. Тоді вони зможуть перетворити ймовірні перемоги своїх кандидатів на непряме переобрання уряду. Сальвіні цієї стратегії дотримується вже тривалий час, а тепер до нього приєдналися Джорджія Мелоні з «Братами Італії» та Сільвіо Берлусконі з «Вперед, Італіє».

«Така ситуація з урядом більше тривати не може», — непокоїться Паола. Вона вважає, що під час кризи COVID-19 уряд діяв катастрофічно. «Моя подруга з березня чекає на €600 допомоги», — розповідає римлянка. У її друга, власника кафе, з березня майже немає клієнтів, бо всі досі працюють із дому. До того ж він не отримав жодної допомоги. «А уряд хоче витратити €200 млн для стимулювання купівлі електровелосипедів — це ж непоєднувані речі!» Більшість італійців справді досі чекають на обіцяну допомогу через пандемію. Зокрема виплати по безробіттю не отримали 2 млн заявників.

Економічні труднощі спонукали до участі у протесті також Марко Маттіолі та його колегу Антонеллу Ді Франческо. Обом за сорок, вони працюють педикюрниками як приватні підприємці і скаржаться на високе оподаткування. «Із зароблених €100 я маю заплатити €60 податків. Це справжній стимул, щоб їх не платити», — говорить Маттіолі. У нього, мовляв, немає жодних прав, лише обов’язки. Його колега додає, що її також хвилює дедалі більша кількість біженців у країні: «Роботи немає і для італійців. Якщо уряд нічого не змінить, невдовзі будуть сутички між італійцями й іноземцями».

 

Читайте також: Берлусконі має високі шанси повернутись до влади

Робота й біженці — дві основні причини невдоволення людей, які прийшли на демонстрацію. Допомоги вони сподіваються від Сальвіні, «Ліга» якого, попри значні втрати, із 25,8% голосів залишається найсильнішою партією країни. Також вони сподіваються на «Братів Італії» Мелоні, які впродовж року змогли вчетверо покращити свій результат і зараз мають 14,6% підтримки. Голоси, які втрачає Сальвіні, схоже, перетікають до Мелоні, а отже, залишаються у правому спектрі. Це помітно й на П’яцца-дель-Пополо: наприклад, Ді Франческо донедавна ще обирала Сальвіні. А зараз уважає Мелоні «сильнішою особистістю» і хоче голосувати за неї. «Як на мене, вона ближча до народу», пояснює жінка.

 

Надзвичайна підтримка Мелоні в опитуваннях

Більшість правоцентристського союзу важлива і для європейських партнерів Італії, адже три партії, навіть якщо зараз вони виступають єдиним фронтом, мають подекуди дуже різні погляди на ЄС. Берлусконі пропонує використати гроші з рятівного фонду ЄС, натомість Мелоні й Сальвіні вбачають у цьому привід відкрити ворота в Італію так званій Трійці з європейських інституцій (мається на увазі Європейська комісія, Європейський центральний банк і Міжнародний валютний фонд. — Ред.). І хоча «Вперед, Італіє» Берлусконі із підтримкою 6,8% є найменшою з трьох партій, однак вона гарантує правоцентристському союзу перевагу над урядовою коаліцією.

Мелоні, рейтинги якої зростають із вибуховою швидкістю, очолює критичну до Європи партію. Її бойовий клич, який вона запускає над площею, спрямований водночас проти урядів у Римі та Брюсселі: «Ви в палацах, а ми на площах, ми — народ!» Це несприйняття підтримують її виборці: багато хто з них за вихід Італії з ЄС, бо, на їхню думку, членство завдає більше шкоди, аніж користі. До того ж у фінансовій підтримці Італії зі сторони ЄС убачають змову. Тут вони йдуть за аргументацією Мелоні: «Європейський стабілізаційний механізм мають використати, щоб ЄС міг іще більше впливати на долю Італії», емоційно каже Маттіолі. А Паола заявляє, що Італія так багато платить у ЄС, що самим італійцям нічого не залишається.

 

Коронавірусна допомога має врешті надійти

Стає зрозумілим, що в Італії криза COVID-19 загострила соціальну напругу й економічну скруту. Якщо уряд хоче втриматися при владі, він повинен якомога швидше виплатити обіцяну допомогу громадянам, що її потребують, і стимулювати економіку країни. Перший крок у цьому напрямі було зроблено днями із прийняттям декрету «Спрощення». Він має запустити 50 відкладених інфраструктурних проектів. Якщо будівництва невдовзі розпочнуться, це сприятиме модернізації країни й подоланню безробіття. Для змін уряд має час до регіональних виборів, запланованих на 20 вересня. Інакше спрацює стратегія правоцентристського союзу.