Die Welt: Екстремісти теорії змов уже серед нас

Світ
1 Лютого 2021, 12:02

Кожен громадянин Німеччини має право заперечувати існування коронавірусу. Це не розумно, нічим не обґрунтовано, але заперечення реальності не карається законом. Коридор свободи думки в країні доволі широкий.
Нещодавно у цьому вкотре переконався прем’єр-міністр Саксонії Міхаель Кречмер. Біля його будинку зібралося близько 30 людей, щоб висловити невдоволення заходами, пов’язаними з пандемією. Дискусії політик припинив, щой­но якась жінка, вочевидь демонстративно, закрила обличчя шаликом у кольорах воєнного прапора Райху. Інші протестувальники були без масок, але з плакатами. «Геноцид», — викрикували вони на адресу Кречмера, доповнюючи: він, мовляв, втратив «право на життя». Також протестувальники вимагали негайної «відставки та ув’язнення» політика.

Загрози, каже Кречмер, він не відчував. Однак його вразило, що люди перед його домом «демонстрували такий спротив прийняттю реальності». Це дуже евфемістичний опис. Різкіше висловився у розмові з Die Welt прем’єр Баварії Маркус Зедер. Він застеріг від імовірності виникнення своєрідної «Корона-RAF» (RAF — «Фракція Червоної армії» — ліва терористична організація в Німеччині у 1970–1990-х роках) — радикальним ядром вороже налаштованих людей, які можуть утворити терористичну групу. Погані слова рано чи пізно призводять до поганих вчинків.

 

Читайте також: Гідра в мережі

Особи, про яких говорить Зедер, репрезентують нову форму екстремізму: «екстремізм прихильників теорій змов». Ці люди знайомляться у відкритих чи закритих групах, взаємно нарощуючи власну популярність. Їхня лють живиться двома ворожими до демократії джерелами — брехнею та теоріями змов. Вони підозрюють у «змовах» уряд чи «еліти», розводяться про «великий обмін» і «примусову вакцинацію». Ця відчуженість перетворює прихильників таких об’єднань, як QAnon, на найнебезпечніших ворогів нашої демократії.

Запитання лише — чи достатньо рішуче діятимуть проти них Служба захисту Конституції та політики. У цьому можна засумніватися.

Хибно думати, що йдеться лише про обмежений у часі феномен пандемії. Задовго до нападу на Капітолій США керованого теорією змов натовпу прихильників Дональда Трампа правоекстремістські послідовники цих теорій здійснювали цифрові атаки також і в Німеччині. Штефан Бальєт, нападник-правоекстреміст у Галле, виявився прихильником антисемітської теорії змов. У його божевільному уявленні євреї прагнуть світового панування. У їхніх руках, мовляв, — не лише Федеральна резервна система, але й «зелені». Євреї начебто спричинили й кризу біженців. Тому Штефан Бальєт хотів їх убити.

 

Радикалізація в глибинах інтернету

Тобіас Ратьєн, нападник-расист із Ганау — білий неодружений чоловік, як і Бальєт, і також підозрював «велику змову». Перед тим як застрелити в кав’ярні дев’ятьох людей, а затим власну матір і себе, він виклав свої погляди у плутаних прощальних посланнях. У відео Тобіас Ратьєн заявляв, що США захопили таємні сили. В листі він стверджував, буцімто Дональд Трамп привласнив його ідеї. Вдавався він і до іншого наративу прихильників теорії змов: «еліта», мовляв, пошиває в дурні решту людей.

Люди знайомляться у відкритих чи закритих групах, взаємно нарощуючи власну популярність. Їхня лють живиться двома ворожими до демократії джерелами — брехнею та теоріями змов. Ця відчуженість перетворює їх на найнебезпечніших ворогів нашої демократії

У Ратьєна і Бальєна є ще одна спільна риса — вони зверталися до (уявної) американської публіки. І обидва, як виглядає, радикалізувалися завдяки інтернету. Наприклад, Бальєт знайшов однодумців на анонімному іміджборді прихильників теорії змов. Свій напад він транслював онлайн. Частина нападників на Капітолій також транслювали свої дії для своїх підписників у мережі. Усе це відбувалося, бо нападники «підозрювали змову». Вибори в США, мовляв, — вкрадені, країна переповнена педофілами. А місія нападників — порятунок. Багато з них справді у все це вірили. Цей брехливий наратив об’єднує весь їхній рух. І його підтримують сотні, тисячі людей.

Дослідник тероризму Петер Р. Нойманн попереджає, що частина руху довкола QAnon протягом наступних років може стати найбільшою терористичною загрозою для США. «Це серйозніше за джихадизм», — написав Нойманн у твіттері й обґрунтував свою тезу. За його словами, рух прихильників теорії змов збирає навколо себе дедалі більше людей та зброї і водночас бореться з противниками у власній країні. Це посилює поляризацію. Окрім того, дослідник вважає, що прихильники QAnon вже є і в лавах поліції та армії.

 

Штурм Капітолію зупинили

QAnon має тисячі прихильників уже і в Німеччині. Вони вірять в існування підпільної мережі педофілів, що проникає в суспільство і вбиває дітей. Вони вважають її своєрідною прихованою державою, «deep state».
Досі прихильники теорії змов не були об’єктом спостереження Федеральної служби захисту Конституції ФРН. Втім, вони належать до визнаних категорій екстремістів. На запит Die Welt стосовно того, чи стежить Служба за QAnon, відповіли, що «зараз саме перевіряють, як виглядають їхні зв’язки з Німеччиною і хто серед прихильників».

 

Читайте також: Die Welt: Стурбовані й озброєні

Було встановлено, що теорії змов довкола штурму Капітолію походять із середовища руху «незгідних». «Деякі лідери середовища поширювали теорію, що напад на Капітолій під іншим прапором провели сили антифа», — вважає Служба захисту Конституції.

Робоча група з членів федерального та земельних урядів місяцями аналізує антикоронавірусні протести та угруповання, що виникають довкола них. Попередження однозначні. Наприклад, Земельна служба захисту Конституції в Баден-Вюртемберзі найбільшою загрозою вважає «поширені міфи теорії змов, частково пов’язані з метою (політичного) перевороту».

За словами захисників Конституції, необхідні швидкі та рішучі дії. Екстремісти теорій змов живуть серед нас.