Дідусі з плакатами як загроза Путіну. Росія активізувала репресії проти кримських татар

14 Серпня 2017, 16:25

8 серпня у Сімферополі російські силовики затримали 76-річного Сервера Караметова, який проводив одиночний пікет під будівлею підконтрольного Кремлю Верховного суду Криму. У суді слухалася справа заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України перед будівлею Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Караметов тримав плакат із написом: "Путін і Аксьонов, наші діти, Ахтем Чийгоз, не терористи! Досить звинувачувати кримських татар".

Щодо Караметова склали два адміністративних протоколи. Один – за «порушення порядку проведення одиночних пікетів», другий – за «опір співробітникам поліції». Підконтрольний Кремлю Залізничний суд Сімферополя 9 серпня присудив Караметову 10 діб адміністративного арешту за «опір співробітникам поліції». Через хворобу Паркінсона Караметову було складно спілкуватися з силовиками і контролювати свої рухи. Зазначимо, що одиночний пікет – єдина дозволена в Росії форма протесту, яка не потребує попереднього узгодження з владою.  

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International закликала російську владу негайно звільнити Караметова.

Сервера Караметова затримують в анексованому Криму вже не вперше. У День пам’яті жертв геноциду кримських татар 18 травня його затримали російські силовики після того, як він прийшов на площу в Сімферополі з кримськотатарським прапором і портретами своїх батьків, які стали жертвами депортації 1944 року. За три години його відпустили після складання адміністративного протоколу.


9 серпня з самого ранку російські силовики прийшли з обшуками в будинок імама Умера Емірамзаєва у смт Кіровське. У будинку працівники ФСБ вилучили ісламську літературу і комп'ютерну техніку. Кілька десятків людей прийшли підтримати імама.

Під час обшуку Емірамзаєву, який раніше переніс інсульт і операцію з видалення пухлини, стало погано, в результаті його госпіталізували.


10 серпня силовики провели обшук в будинку мусульман у Новокленовому Білогірського району. У результаті чотирьох чоловіків із цієї сім'ї затримали  Наступного дня адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що затриманих відвезли в Центр протидії екстремізму. Там у них перевіряли документи і взяли відбитки пальців. Після цього трьох із них відпустили (батька і двох його синів). Третього сина, Аліма Мадалімова, залишили на підставі того, що під час обшуку в нього знайшли два паспорти. Координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров розповів сайту "Крим.Реалії", що молодшого сина заарештували на 15 діб, а батько й середній син виїхали з півострова.

"Вчора не було зрозуміло, чи то це претензії з боку ФСБ, в тому сенсі, що вони є членами "Хізб ут-Тахрір", принаймні їх звинувачують в цьому, або ж по ФМС (Федеральна міграційна служба. – ред.). Але ми так зрозуміли, що це не по ФМС. коли їх обшукували, у них вилучили книги релігійні, а коли відпустили трьох, ми зрозуміли, що якби це було ФМС, то і тих б не відпустили", – зазначив Джеппаров. Правозахисник не володіє інформацією про те, яку статтю інкримінували заарештованому.


14 серпня у Сімферополі біля будівель підконтрольних Кремлю Верховного суду, парламенту й уряду Криму відбулися одиночні пікети на підтримку заарештованого раніше Сервера Караметова. Більшість пікетувальників були похилого віку, як і Караметов. Правоохоронці почали затримувати активістів. За останніми даними, в поліцейські відділки доставили дев'ятьох осіб. Як повідомили адвокати й активісти, затримували не лише мітингувальників, а й людей, які знімали їх на відео або проходили повз.

Як написав активіст Осман Аріфм у Facebook, Османа Аблаєва та Ремзі Аблаєва затримали біля будівлі МВС, доставили у Київський райвідділ, потім обох відпустили.

Решата Емірсуюнова, Синавера Німеттулаєва та Артема Осипова доставили у відділення поліції Центрального району. Емірсуюнов та Німеттулаєв проводили одиночні пікети, Осипов знімав їх на відео. Їх усіх відпустили.

Ярикул (Якуб) Давлатов 1953 року народження проводив одиночний пікет біля Верховного Суду. Його забрали у відділення поліції Залізничного району, де склали протокол за ч.1 ст.20.2 КпАП РФ (порушення порядку проведення пікетування). Разом із ним затримали трьох хлопців, які здійснювали відеозйомку: Сейтумера Сейтумерова, Олександра Дьячкова та Селіма Тейфукова, усіх трьох згодом відпустили. Адмінматеріали на Давлатова будуть розглядатися в Залізничному суді Сімферополя цього ж дня.