Нацкомісія держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) оприлюднила законопроект "Про визначення та аналіз ринків послуг галузі електронних комунікацій", схвалений регулятором минулого тижня. У документі описуються основні механізми регулювання діяльності операторів з істотною ринковою часткою (SMP), право визначати яких комісія отримала від Антимонопольного комітету (АМКУ) влітку цього року, пише «КоммерсантЪ-Украина».
Законопроект передбачає найбільш суттєві зміни для роздрібних ринків – мобільного зв'язку, дротяної телефонії та інтернет-доступу. Працюючі на них SMP-оператори будуть зобов'язані попереджати НКРСІ про всі зміни тарифів. А в разі якщо регулятор визнає нові тарифи необгрунтованими, він може заборонити їх введення.
У НКРЗІ не називають операторів, до яких можуть застосовуватися нові правила. "Спочатку необхідно провести аналіз ринків", – говорить член комісії Людмила Єжова. Але, згідно закону "Про телекомунікації" SMP -оператором може визнаватися компанія, частка якої в доходах ринку перевищує 25%. До таких відносяться «Київстар», виручка від послуг мобільного зв'язку якого в 2011 році склала близько млрд грн 12, або близько 40% ринку, "МТС-Україна" – з виручкою в млрд грн 9.1 (30% ринку близько) і " Укртелеком "(частка доходів від послуг місцевої телефонії складала в 2011 році 73%). Втім, тарифи на послуги місцевої телефонії зараз і так регулюються державою.
Тарифи мобільних операторів вже пропонував регулювати АМКУ. Ще влітку відомство звинуватило "Київстар" і МТС у необгрунтованому підвищенні цін, а в кінці вересня почалося відповідне розслідування АМКУ. В "МТС-Україна" вважають, що підстав для цінового регулювання у держави немає. "В Україні немає іншого такого споживчого ринку, де ціни за останні 10 років зменшилися б у десятки разів і продовжували б падати Це результат вільної конкуренції, а не тарифного регулювання.", – вваажає гендиректор компанії Іван Золочівський. Втім, президент "Київстару" Ігор Литовченко вважає, що буде краще, якщо перевіркою обгрунтованості цін займеться НКРСІ, а не АМКУ. "Навіть якщо наша компанія буде визнана SMP-оператором, я впевнений, що в комісії, на відміну від АМКУ, зможуть розібратися, що до чого", – зазначив Литовченко.
Втім, мета законопроекту – боротьба не з завищеними, а із заниженими тарифами, стверджує джерело в НКРСІ. Мова йде про безкоштовні внутрішньомережеві розмови (безкоштовні дзвінки між абонентами одного оператора), які регулятор давно називає "шкідливою для розвитку конкуренції практикою". "Безкоштовні дзвінки в середині мережі надаються дешевше собівартості. Великі оператори можуть дозволити собі крос-субсидувати їх за рахунок більш рентабельних послуг, а дрібні змушені працювати в збиток", – пояснив співрозмовник видання.
У звіті НКРСІ за 2011 рік зазначається, що на внутрішньомережеві дзвінки зараз припадає 94% всього національного мобільного трафіку.
Найбільші вигоди законопроект у разі його прийняття принесе третьому по величині мобільному оператору "Астеліт" (ТМ Life :)), вважає аналітик ІК Concorde Capital Олександр Паращій. "Споживачі вже звикли до безкоштовних внутрішньомережевих дзвінках Тому якщо "Астеліт" стане єдиною компанією, у якої буде ця послуга, це дозволить їй значно збільшити абонентську базу", – упевнений експерт. Гендиректор "Астеліту" Олександр Барінов запевняє, що і його компанія може бути визнана SMP-оператором. "Норма про частку в 25% виручки в 2010 році не завадила НКРСІ визнати всіх операторів монополістами на ринку доступу до власних мереж", – нагадав Барінов.
Як повідомлялось, у липні Верховна Рада закріпила за Національною комісією державного регулювання зв'язку й інформатизації повноваження зі встановлення адміністративно-господарської відповідальності операторів, провайдерів телекомунікацій у вигляді штрафів за порушення законодавства про телекомунікації.