Денис Казанський: Замість омріяного СРСР 1970-х Донбас потрапив у самий початок 1990-х

4 Лютого 2016, 10:41

Нинішня дійсність Донбасу, звичайно, зовсім не збігається з тією картиною, яку малювала уява людей, що брали участь у мітингах «русской вєсни». Навпаки, реалізується найжорсткіший варіант шокової терапії, коли «хто не працює, той не їсть» і все, що «не вписалося в ринок», має померти. Про це пише журналіст «Тижня» Денис Казанський.

За його словами, якщо Україну на початку 1990-х за таку саму політику так звані донецькі еліти обсипали прокльонами, то тепер вони кардинально змінили риторику. У донецьких газетах, які видають сьогодні ті самі люди, що раніше формували з Києва та Західної України образ ворога, тепер виставляють лиходіями вже не міністрів і чиновників, а… шахтарів.

«Донецькі шахтарі, працю яких було прийнято постійно оспівувати в газетах до війни, раптом стали зрадниками й саботажниками лише тому, що зажадали свої чесно зароблені гроші. Якщо раніше донбаські політики водили марші шахтарів на Київ, то тепер будь-яка спроба страйкувати знищується в зародку. З руйнуванням на Донбасі української державності зник Трудовий кодекс, зникли права та свободи, зникло все, що так любили таврувати й висміювати сталіністи і комуністи, такі популярні на Сході України», – пише журналіст.

Казанський зазначає, що за злою іронією долі Донбас усе ж дістав совок, за який стільки років голосував. Причому виключно темний його бік. Якщо в обмін на злидні та безправ’я жителі СРСР отримували хоча б привід потішити гордість: боєголовки, супутники та підводні човни, то жителі Донбасу в обмін на злидні та безправ’я не отримали нічого. Перспективи «ОРДіЛО» вельми сумні. Особливо на тлі падіння цін на нафту й погіршення економічної ситуації в сусідній Росії.

«Замість омріяного СРСР 1970-х Донбас потрапив у самий початок 1990-х, який було досі прийнято згадувати там із глибокою відразою. Потрапив у кримінальний хаос, безлад, бідність і повний колапс економіки. Замість привиду Сталіна Донбас викликав привид російського реформатора Єґора Ґайдара. Але переобрати його на виборах та замінити на когось іншого вже неможливо. Бо вибори на Донбасі тепер скасовано. Та й навіщо вони тим, хто мріяв повернутися часи СРСР?», – наголосив він.

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»