Тимошенко стала першим в Україні «арештантом у квадраті». 8 грудня виїзна сесія Шевченківського районного суду Києва ухвалила рішення про її арешт у справі, яку розслідує Служба безпеки України. Та звинувачує екс-прем’єрку в нібито наданні державних гарантій щодо виплати боргів приватної компанії ЄЕСУ російському уряду ще 1996 року. Водночас Тимошенко ув’язнили ще 5 серпня в межах кримінальної справи про перевищення нею повноважень під час підписання газових угод із РФ.
Перехід цієї справи до Апеляційного суду, втім, анітрохи не вплинув на результат. Розгляд апеляції розпочався, попри стан здоров’я підсудної, яка на момент написання цього матеріалу, за офіційною інформацією, не може рухатися через сильний біль у спині. Про що адвокати Тимошенко повідомляли вже другий тиждень поспіль. Лише після цього прокурор Лілія Фролова, яка виступала головним державним обвинувачем колишньої прем’єрки в Печерському суді, заявила пресі, що та «симулює» захворювання. Але навіть державний обвинувач не повідомила жодних даних про те, яким же є справжній стан екс-голови уряду.
Читайте також: БЮТ штурмував, «Беркут» матюкався, а Тимошенко не привезли
Тим часом другий арешт Тимошенко, проведений виїзною сесією Шевченківського суду, засвідчив чергову прогалину вітчизняного законодавства, якою за потреби можна маніпулювати. Закон не забороняє, але водночас і не дозволяє видавати людині два вердикти про арешт. З моменту ухвалення Конституції (1996) цю проблему розв’язували просто: особу, звільнену судом, негайно арештовували за іншим рішенням – негайно, але не наперед! Адже рішення першого суду (про звільнення) треба було дотримуватися до того, як виконати друге (про арешт). Справа Тимошенко стала першою в короткій, але яскравій історії вітчизняної юриспруденції, коли ті, хто керує судом, вирішили перестрахуватися заздалегідь.
При цьому обвинувачення дотрималось усіх формальних правил. Адже в СІЗО до Тимошенко судді та прокурори приїхали 8 грудня лише тому, що закон вимагає обговорювати утримання під вартою в присутності обвинуваченого. Таким чином, екс-прем’єрка сьогодні перебуває за ґратами відповідно до двох рішень суду водночас. І якщо Апеляційний суд скасує одне, вона залишиться під вартою згідно з другим.
Усе це може засвідчувати, що режим не зовсім упевнений у «правильних» вердиктах суду, який той самий президент Янукович уперто називає «незалежним». Проте разом із тим розвиток ситуації доводить: найбільше, чого боїться влада, – хоч на хвилину, хоч формально випустити Тимошенко з-під варти. Тобто схоже на те, що за нинішнього керівництва на волю вона вже не вийде. При цьому дуже показово, що про це недвозначно натякнули Європі напередодні київського саміту Україна – ЄС.
Читайте також : Європа і Янукович: протистояння поглиблюється