Політика

  ▪   Аліна Пастухова

Європа і Янукович: протистояння поглиблюється

В Європі продовжують натякати українській владі, припинити кримінально-політичні переслідування опозиційних політиків. Днями Данський Гельсінський комітет представив черговий звіт за результатами моніторингу кримінальних справ проти Юлії Тимошенко. Висновки для української влади вже вкотре виявились невтішними

Черговий негативний відгук на ситуацію в Україні на владу враження не справив. Парламентська більшість відмовилась включати поправку нардепа від БЮТ Віктора Швеця про декриміналізацію 365 статті до президентського законопроекту про гуманізацію деяких економічних злочинів. Влада своєю поведінкою продовжує демонструвати, що не піддаватиметься тиску західних партнерів, проте ризикує «догратися».

Реакція Заходу свідчить, що у питання Тимошенко Європа теж іти на поступки не планує.

Тому результати чергового саміту Україна-ЄС, запланованого на 19 грудня, на якому має обговорюватись питання про угоду про асоціацію з ЄС, можуть стати для Януковича і Ко дуже неприємним сюрпризом.

Ще в жовтні Комітет детально вивчав ситуацію навколо газової кримінальної справи екс-прем’єра, а також справ проти членів її уряду: колишнього виконувача обов’язків міністра оборони Валерія Іващенка, екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та колишнього заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука. В Комітеті всі назвали чотири справи назвали «засобом тиску на представників опозиції».

Експертів Данської правозахисної організації не переконала в зворотному і реінкарнація справи ЄЕСУ, яка й стала предметом чергового звіту організації по ситуації в Україні. Організована для Європи PR-акція, що мала засвідчити: Тимошенко - корупціонер, а не опозиціонер, у випадку з данськими правозахисниками не спрацювала.

Данський Гельсиснький комітет сподівався на декриміналізацію 365 статті Кримінального кодексу, за якою була засуджена Тимошенко. Тому порушення новий кримінальних справ проти Тимошенко викликало у правозахисників жорстку негативну реакцію.

За умов, коли Адміністрація президента перебуває під тиском щодо декриміналізації статей, за якими зокрема судили Тимошенко, бо вони використовуються для боротьби з колишніми урядовцями, відкриття нового розслідування та відновлення справ, які вже були закриті проти опозиційного політика, є «надзвичайною», - йдеться у звіті Комітету.

 «Усі звинувачення президента ґрунтуються на припущеннях, а не на висновках незалежного суду, оскільки звинувачення проти Павла Лазаренка у США не мають нічого спільного з справою ЄЕСУ. Колишній голова департаменту з питань військового бюджету Міністерства Оборони Росії генерал Олєйнік був засуджений 26.11.2003 року Верховним судом Росії. Тимошенко у жодній з цих країн ніколи не виносили вироку», - йдеться у звіті експертів Комітету. Тому заяви української влади про чергові корупційні злочинини Тимошенко – нащо інше, як «неповага до презумпції невинуватості», яка «змушує сумніватися в аполітичоті діяльності генпрокуратури».

«Час подій, «вік» справ та попередня історія підтверджує сильні підозри щодо політичних мотивів цих розслідувань», - зазначається у звіті.

Офіційна позиція Євросоюзу схоже збігається з думкою Данського Гельсінського комітету. У Європарламенті готують нову резолюцію щодо України, присвячену переговорам щодо угоди про асоціацію, і обіцяють, що у зв’язку з відмовою декриміналізувати Тимошенко, вона буде негативною.

«Єдине, що залишається Януковичу, щоб вийти з цієї ситуації - це рішення апеляційного суду позитивне для Тимошенко. Європа вже дала зрозуміти, що кримінальні переслідування опозиції вона буде кваліфікувати як прояви авторитаризму», - припускає голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран.

Якщо Тимошенко не звільнять за рішенням апеляційного суду, «ми можемо очікувати, що угода буде парафована, навіть оприлюднена, але так і не буде підписана. Європа залишатиме двері відчиненими для України, щоб не кинути її в інші геополітичні блоки, але увійти в ці двері Україна не зможе», - прогнозує політолог.

«На Заході намагаються робити все, щоб політичні опоненти не потрапляли за ґрати. Навіть тоді, коли вони заслуговують на це. Тому, що такі дії завжди виглядатимуть як бажання кинути у в’язницю конкурента. А це вже ознака диктатури. Якщо Тимошенко залишатиметься за гратами, Захід не повірить у демократію в Україні», - прогнозує член ради директорів  Національного Демократичний Інститут Говард Дін.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.