“Дельта”, IQ та комбінація вакцин – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
27 Липня 2021, 15:18

Штам "Дельта" поширюється світом та Україною, проте з’являється все більше даних про ефективність вакцин проти нього. Перенесений COVID-19 знижує інтелектуальні здібності людини, навіть якщо вона хворіла у легкій формі, а комбінація векторних та мРНК-вакцин добре себе зарекомендувала. Про це детальніше в науковому огляді Тижня.

 

Нові дані по вакцинам і штаму "Дельта"

 

В Україні виявляють все нові випадки інфікування штамом «Дельта» – його зафіксували в Києві, на Львівщині та на Закарпатті. Прогнозується, що вже восени цей штам буде домінуючим. Також з’являються все детальніші дані щодо захисту, продукованого різними вакцинами. Хороші новини в тому, що вакцини дієві і проти "Дельти". Погані – в Україні занадто низький відсоток вакцинованих, особливо серед старших за 60 років людей, що загрожує новою потужною епідемічною хвилею. За даними із Великої Британії, опублікованими в The New England Journal of Medicine, одна доза вакцини від компанії Pfizer або AstraZeneca попереджає виникнення симптоматичної хвороби усього в 30% випадків в порівнянні з невакцинованими людьми. Це суттєве зниження ефективності порівняно із штамом "Альфа" (відомим також як «британський» штам) – для нього було близько 48% ефективності. Дві дози забезпечують значно кращий захист. Для Pfizer це 88% (порівняно з 93,7% для "Альфи"), а для AstraZeneca – 67% (проти 74,5% для "Альфи"). Такі результати, враховуючи велику кількість вакцинованого населення (понад 80% дорослих, а старші вікові групи щеплені майже повністю), призвели до того, що хоча в третю хвилю в Британії були великі показники заражень, та майже всі вони відбувалися серед молоді, серед якої відсоток вакцинованих порівняно низький. І кількість смертей від COVID-19 становила 5% від максимуму попередньої хвилі. А черговий спалах коронавірусу не призвів до переповнення лікарень. Наразі в країні зняли майже всі коронавірусні обмеження – можна сказати, що завдяки високим показникам вакцинації вона майже безболісно пройшла чергову хвилю.

 

Читайте також: Освіта і пандемія. Глибокі рубці

 

 

В іншому дослідженні, що наразі на стадії препринту (нерецензованої іншими науковцями статті), приводяться дані із канадської провінції Онтаріо. Автори показують схожі результати – Pfizer дає ефективність у 87% через два тижні після другого щеплення. В дослідженні також йдеться про вакцини від компанії Moderna (віднедавна доступні в Україні). По ним наявні дані лише проти варіантів "Альфа" та "Бета" («південноафриканського» штаму) – 92% та 77%, відповідно. Та найкращі новини з цього препринту – високий захист людей від потрапляння у лікарню. Вже через два тижні після першої дози вакцин від Pfizer, Moderna та AstraZeneca вірогідність бути госпіталізованим зменшується на 78%, 96% та на 88% відповідно. Після двох щеплень ці показники ще вищі. Тому вакцинація залишається наразі безальтернативним ефективним захистом здоров’я навіть перед новими штамами коронавірусу.

 

Наслідки для когнітивних функцій

 

Майже всі попередні дослідження щодо «довгого COVID-19», тобто довготривалих негативних ефектів для здоров’я в тих, хто одужав, стосувалися фізичного стану. В людей фіксувалися втома, ламкість у м’язах, задишка, численні побічні ефекти на внутрішні органи. В новому дослідженні в журналі EClinicalMedicine йдеться про малодосліджений, та важливий аспект – порушення когнітивних функцій організму. 

 

Читайте також: У країнах Азії стрімко поширюється штам коронавірусу "Дельта"

 

Вчені дослідили вибірку із 81337 жителів Великої Британії, що проходили минулого року рекомендований тамтешніми лікарями онлайн-тест на дослідження розумових здібностей. В опитуванні від науковців були також питання про те, чи хворіли ці люди на COVID-19 та з якою тяжкістю. Чимало із цих людей, навіть вже не маючи ніяких інших симптомів «довгого ковіду», показували порушення когнітивних здібностей. Результати тестів на когнітивні здібності у перехворілих вчені порівнювали із контрольною групою, що ніколи не зазнавала коронавірусної хвороби.

 

Приклади тестів на когнітивні здібності. 1. Перестановка блоків – тест на здібності до вирішення просторових задач. 2. "Башта" (або "Тауер") – тест на просторове планування. 3. Тест на визначення об'єму робочої пам'яті. 4. Тест на визначення короткострокової просторової пам'яті. 5. Тест на визначення просторової уваги. 6. Тест на визначення здатності до маніпуляцій просторовими об'єктами в уяві. 7. Тест на визначення семантичних аналогій між виразами. 8. Тест на розуміння значення рідкісних слів. 9. Тест на визначення емоцій.

За даними журналу EClinicalMedicine.

 

Автори дослідження наголошують, що їхні тести відрізняються від стандартних IQ-тестів на інтелектуальні здібності, та задля простоти інтерпретацій проводять із ними аналогії. Люди, що потребували штучної вентиляції легень, після одужання в середньому показують падіння інтелектуальних здібностей на 7 балів IQ-теста (за аналогією). Ті, хто перебували в лікарні і не потребували інтенсивної терапії «втратили» близько 3,9 балів. Люди, які перехворіли вдома з вираженими респіраторними симптомами – 1,2 бали. Навіть ті, хто перехворів дуже легко, в середньому втратили до 0,6 балів IQ. Тобто, навіть для молодих людей, що здебільшого хворіють легко, наслідки COVID-19 будуть помітними.

 

Комбінація вакцин

 

Наразі в Україні можна зробити друге щеплення вакциною, відмінною від тієї, якою зробили перше, за декількох умов. Зазвичай це або сильно виражена негативна реакція на першу дозу, або ж організаційні труднощі, як-от відсутність необхідного препарату в пункті вакцинації. Та ефективність такої комбінації підтверджена новітніми науковими дослідженнями, що має спонукати МОЗ переглянути свої правила. Вчені із німецького Саарландського університету показали, що комбінація векторної вакцини від AstraZeneca та мРНК-вакцини (від Pfizer або Moderna) дає кращі показники рівня нейтралізуючих антитіл та T-лімфоцитів, важливих для імунного захисту, ніж вакцинація однаковими препаратами. В Німеччині ще з березня, після перших повідомлень про рідкісні випадки тромбозу у щеплених вакциною AstraZeneca, рекомендовано використовувати цю вакцину для людей, старших за 60 років (для яких повідомлень про тромби було значно менше). А молодших людей, що вже отримали першу дозу AstraZeneca, рекомендували вдруге щепити мРНК-вакциною.

 

Читайте також: Die Welt: Коли нарешті мине пандемія

 

Схоже, що такий підхід, який з’явився із бажання влади перестрахуватися, виявився ефективним. До того ж, хоча перша доза від AstraZeneca переноситься дещо гірше, та за побічними ефектами (підвищення температури, ламкість м’язів, головний біль, біль у місці щеплення) друга доза мРНК-вакцини переноситься легше, ніж у випадку, коли обидва щеплення зроблені цими препаратами.

 

Автор:
Олег Фея