Дайнюс Пашвянскас: «Співробітництво військ Добровольчих сил національної оборони краю Литви й України — це постійний двосторонній процес, що був, є й буде»

Світ
11 Травня 2021, 11:06

Як організовано систему територіальної оборони (ТрО) в Литві? Які закони її регулюють? Що належить до її основних завдань?

 

— Відповідальними за територіальну оборону в Литві є Добровольчі сили національної оборони краю (ДСНО) Збройних сил Литви, завдання яких — підготувати військові одиниці Добровольчих сил для озброєної оборони сухопутної території Литовської Республіки. 17 січня 1991 року Верхов­на Рада Литви прийняла Закон про національну добровольчу оборону, на основі якого було створено Добровольчу службу національної оборони (ДСлНО). Цей закон узаконив і юридично легалізував уже наявні формування, створив передумови для призначення керівництва й формування підрозділів. Добровольчу службу в 1998 році було перетворено на Добровольчі сили національної оборони (ДСНО). 2003-го ДСНО інтегрували до складу Сухопутних сил ЗС Литви. Усі громадяни нашої країни, які в 1990—1991 роках прийшли в національну оборону, створені та сфор­мовані тоді силами й підрозділами, вважали себе третім поколінням добровольців. Вони були впевнені, що йдуть не в новостворену структуру, а в ту саму Литовську армію, яка з’явилася ще в 1918 році та яка наразі відновлюється. Друге покоління — це партизани 1944—1953 років. Перше покоління — воєнні добровольці незалежності 1918—1920 років. Наразі діяльність ДСНО регламентує закон, призначений для всієї системи національної оборони.

Добровольчі сили підпорядковуються командувачу Сухопутних сил. До складу ДСНО належить штаб і шість формувань (батальйонів) у регіонах, які охоплюють усю територію Литовської Республіки. Завданнями Добровольчих сил є:
1. Готувати військових-добровольців для охорони й оборони сухопутної території країни.
2. Підтримувати бойову готовність ДСНО.
3. Готувати військових до участі в міжнародних операціях і брати в них участь.
4. Надавати допомогу іншим державам та установам самоврядування в передбачених законодавством випадках і на зазначених умовах.

 

Читайте також: Паперові солдатики

 

Яка чисельність ДСНО та чи існує якийсь розподіл, залежно від розмірів населених пунктів або регіонів?

 

— Наразі в Добровольчих силах Литви служить понад 5200 добровольців і більш ніж 550 професійних військовослужбовців, які готуються воювати меншими, автономними одиницями, що можуть діяти за тактикою малих підрозділів, співпрацюючи з іншими підрозділами Сухопутних сил або ЗС Литви. Добровольчі роти тренуються обороняти державу за територіальним принципом і так підвищувати тактичну ознайомленість зі своєю територією та збільшувати можливості використання переваг місцевості в разі воєнної агресії. До служби у ДСНО на принципах добровільності залучають громадян Литовської Республіки віком від 18-ти до 60 років, які мають основну (бажано середню) освіту та яких визнано придатними до військової добровольчої служби за фізичною підготовкою, станом здоров’я й моральними рисами.

 

Хто фінансує ДСНО в Литві? Хто надає озброєння, боєприпаси, паливо й техніку?

— ДСНО фінансують коштами, які виділено на національну оборону. Планування й забезпечення необхідним озброєнням, технікою, обладнанням і амуніцією здійснюють через Сухопутні сили.

 

Чи є дозвіл на зберігання вдома особистої зброї для учасників ДСНО?

— Наразі військовий-доброволець під час навчань може користуватися тільки йому виданою та призначеною службовою зброєю, яку він зберігає у зброярнях підрозділів ДСНО. Згідно з Законом Литовської Республіки про контроль за зброєю та боєприпасами, військовий-доброволець для вдосконалення індивідуальних практичних навичок може придбати й зберігати особисту зброю та набої до неї, однак він має скласти встановлений екзамен і отримати дозвіл. Після 2014 року, коли Росія анексувала Крим, Литва почала швидкими темпами зміцнювати свою обороноздатність і було вирішено дозволити стрілкам і добровольцям мати напівавтоматичну зброю.

 

Читайте також: Мистецтво самозахисту

 

Як часто проводять збори з бійцями ДСНО? Скільки вони зазвичай тривають?

— Військовий-доброволець упродовж року бере участь у навчаннях від 20 до 50 днів. Тренування зазвичай відбуваються на вихідних, однак різні курси й триваліше навчання буває й у робочі дні. Служба військового-добровольця — не постійна, її узгоджено з цивільною роботою, навчанням або студіями військового-добровольця. Військовий-доброволець отримує фінансову компенсацію за час служби — тобто за дні, коли він перебуває на навчаннях або виконує завдання, йому виплачують заробітну плату, що прирівнюється до заробітної плати професійного військовослужбовця відповідного рангу. А також відшкодовують витрати, пов’я­зані з виконанням служби, надають соціальні гарантії. Тренування, навчання й виконання завдань військових-добровольців вважають виконанням державних обов’язків. Роботодавці зобов’язані відпускати військових-добровольців з роботи на час їхніх навчань, тренувань або виконання завдань. Якщо доброволець прослужив у ДСНО три роки, йому зараховують постійну обо­в’язкову початкову військову службу (призовну службу). Служба бійців ДСНО розпочинається після підписання контракту, згідно з яким його відправляють на тритижневий базовий курс навичок військового-добровольця. Після завершення цього курсу й складання присяги Литовській Республіці добровольця призначають в роту й зі своєю військовою одиницею го­тують до індивідуальних, спеціальних чи колективних завдань. З 2003 року понад 1000 військових ДСНО брали участь у міжнародних операціях у Косово, Іраку, Афгані­стані, Малі. Вони залучені до міжнародних операцій як піхотинці і як спеціалісти різної кваліфікації. 

Наше бачення полягає в тому, що ДСНО є бойовою силою, яка швидко адаптується й навчається, яка готова в будь-який час доби й у будь-якому місці Литви виконувати завдання озброєної оборони держави й завдання мирного часу. Бойові сили — це бойові одиниці, які швидко навчаю­ться й можуть за короткий час підготуватися та почати виконувати завдання озброєної оборони своєї держави. Навіть якщо супротивник введе в оману розвідку, перешкоджатиме управлінню, керівництву та зв’язкам, завдасть неочікуваних ударів, ускладнить забезпечення й логістику, підготовлені керівники озброєних одиниць швидко залучать військових-добровольців. Так підрозділи реорганізуються й негайно розпочнуть виконувати розвідку та атакувати ворога, що вторгся на територію Литовської Республіки. Сили, які швидко навчаються, — це ті, у яких постійно вдосконалюється військова підготовка за наявними завданнями, а також за уроками воєнних конфліктів в інших країнах та розвитком інших військ і технологій. Тому заохочують експерименти, впровадження інновацій та застосування передових методик. Сили, що адаптуються, — це ті, у яких керівники всіх рівнів, офіцери, сержанти й рядові в мирний час спостерігають та аналізують еволюцію військових формувань недружніх країн (озброєння, військової техніки, систем зв’язку, розвідки, засобів РЕБ, застосування технологій тощо), стежать за їхніми тактичними, технічними процедурами у воєнних конфліктах. Вони також цікавляться досвідом країн-союзників і партнерів. Беручи це до уваги, вдос­коналюють тактику й тактичні, технічні процедури ДСНО. Під час війни підрозділи ДСНО мають бути спроможними раптово адаптуватися до ситуації й атакувати ворога, встановлюючи його слабкі сторони та уникаючи сильних.

 

Чи є якась система мотивації або пільг для бійців ДСНО?

— У ДСНО служать працівники й державного, і приватного сектору. Тому для всіх військових-добровольців застосовують ту саму систему підвищення мотивації, заохочення й пільг.
Основні й найважливіші з них такі:

• Фінансова компенсація військовим-добровольцям за час, який вони були на службі (тобто за дні, коли перебували на навчаннях, на виконанні завдань і тренуваннях, виплачують заробітну плату).
• Бійців під час навчань, виконання завдань і тренувань забезпечують харчуванням або їм виплачують грошову компенсацію за витрати на це.
• Вони отримують компенсацію за транспортні витрати до місця навчання та дорогу додому.
• Військові-добровольці під час навчань або служби застраховані кількома передбаченими законодавством видами страхування: від страхування здоров’я до соціального страхування в разі безробіття.
• Також за перші чотири роки безперервної служби за контрактом військового-добровольця учасник ДСНО отримує одноразову грошову виплату.

 

Читайте також: Навчити любити Батьківщину

 

Як ДСНО взаємодіє з регулярними збройними силами?

— ДСНО належить до складу Сухопутних сил ЗС Литви. Тому роль, плани й завдання ДСНО планує керівництво Сухопутних сил. Підрозділи ДСНО беруть участь у навчаннях разом з регулярними підрозділами, якщо вони відпрацьовують завдання воєнного часу та їм потрібна узгодженість дій.

 

Як ставляться до служби в ДСНО самі громадяни Литви?

— Щороку Міністерство національної оборони нашої країни замовляє соціологічні опитування, які показують послідовну й тверду довіру громадян до Збройних сил. На Базовий курс навичок військового-добровольця, які організовують майже щомісяця, збирається достатня кількість молодих людей. Це демонструє позитивну думку суспільства Литви про службу в Добровольчих силах.

 

Чи є приклади взаємодії литовської ДСНО та Збройних Сил України?

— Геополітичне й безпекове становище Литви та України суттєво відрізняється. Литва є однією з держав НАТО й уже кілька років бере активну участь у тренуваннях українських військових, наближаючи їх до стандартів НАТО. Для роботи інструкторами навчальної місії в Україні регулярно направляють досвідчених військових Добровольчих сил, які діляться найкращим досвідом ЗС Литви й ДСНО. Водночас литовські інструктори привозять надзвичайно цінні знання про опір українських військових агресії чужої країни й сучасні методи бою. Співробітництво військ ДСНО й України — це постійний двосторонній процес, що був, є й буде. 

 

——————–

Полковник Дайнюс Пашвянскас. Народився в 1971 році. Військову кар’єру розпочав у 1993-му. У 1994 році був призначений до ДСНО на посаду командира роти, пізніше став інструктором у територіальному центрі підготовки. У 2000 році був призначений до оперативного відділу штабу ДСНО. З 2004-го до 2007 року був асистентом командувача Сухопутних сил ЗС Литви. З 2009 до 2013 рік служив на посаді начальника відділу планування. У 2013-му призначений на посаду командира механізованого батальйону. З 2014-го до 2018 року — асистент Командувача ЗС Литви. У 2018 році призначений Командувачем ДСНО. Закінчив Військову академію Литви, Балтійський оборонний коледж і Воєнний коледж армії США.