Чиїм шляхом піде “Малоросія”? Провалені сепаратистські проекти

18 Липня 2017, 15:13

Очільник терористичної організації "ДНР" Олександр Захарченко 18 липня заявив про "заснування нової держави Малоросія", яка стане "наступницею України" під "державним прапором Богдана Хмельницького". Така заява викликала бурхливе обговорення в соцмережах, яке показало, що слова Захарченка не сприйняли серйозно. Тиждень вирішив згадати деякі сепаратистські проекти зі створення псевдореспублік на території України, які зазнали невдачі.

"Харківська народна республіка"

У центрі Харкова 1 березня 2014 року з відбулася акція Антимайдану під російськими прапорами. Мітинг завершився тимчасовим захопленням будівлі ОДА, яку перед тим контролювали євромайданівці. Антимайдан влаштував активістам «коридор ганьби»,з них знущалися і змушували ставати на коліна. На будівлею ОДА ненадовго підняли російський прапор. Під час штурму постраждали близько 100 людей, у тому числі, письменник Сергій Жадан.

Наступне протистояння сталося в ніч на 15 березня. Є підстави вважати, що в ньому брав участь один із найвідоміших бойовиків «ДНР», нині покійний «Моторола». У мережі було опубліковане відео, де він говорить, що перше зіткнення його підрозділу відбулося 14 березня 2014 року на вулиці Римарській у Харкові. У цю ніч озброєні члени організації «Оплот» спробували взяти штурмом приміщення штабу «Правого сектора» та офісу організації «Просвіта». Обидві сторони застосовували вогнепальну зброю, в результаті сепаратисти відступили. Двоє людей загинули, п’ятеро отримали поранення.

6 квітня мітинг Антимайдану після віче рушив до будівлі ОДА. Тут зібралося кілька тисяч прихильників федералізації України, вони закликали «підтримати Лунганськ і Донецьк», де напередодні сталися захоплення адміністративних будівель. Вони прорвали кордон міліції і захопили будівлю. Наступного дня на проросійському мітингу було проголошено «Харківську народну республіку», за аналогією з «Донецькою народною республікою».

На світанку 8 квітня, коли протестувальники буди знесилені після очікування штурму, силовики звільнили будівлю «без жодного пострілу».

Під час операції, яка тривала приблизно 15 хвилин, затримали близько 70 осіб. Після цих подій сепаратистські виступи в Харкові пішли на спад. Ініціаторів «ХНР» у Харкові судять дотепер.

"Бесарабська народна республіка"

У квітні 2014 року в Одесі була створена «Народна рада Бесарабії». Організація назвала себе представницьким органом з метою захисту інтересів національних громад Бесарабії. Лідером Народної ради став голова Союзу придністровців України Дмитро Затуливітер. Організація мала на меті вимагати в української влади «національно-культурну автономію». ЗМІ звернули увагу, що сайт «Народної ради» зареєстрований у Росії, а до її складу входять діячі з прокремлівською позицією.

Також, за інформацією ЗМІ, саме ці діячі мали на меті проголосити «Бесарабську народну республіку».

У квітні 2015-го правоохоронці відзвітували про блокування масштабної сепаратистської мережі в Одесі. За повідомленням Служби безпеки, вони викрили групу осіб, які координувалися з РФ, а кінцевою метою їхньої діяльності було незаконне й антиконституційне проголошення штучного утворення − так званої «Бессарабії». Тому спецслужби зірвали реалізацію проектів фейкової «Одеської народної республіки», «Народної ради Бессарабії», «Порто-Франко».

Серед затриманих були Олена Гліщинська та Юрій Діденко. Їх судили і в підсумку в 2016 році відправили в Росію в обмін на українських політв’язнів Юрія Солошенка та Геннадія Афанасьєва. Голова СБУ Василь Грицак заявив, що проектом «Бессарабія» керував Ірнал Ардзиндба — заступник радника президента РФ Владіслава Суркова. Саме з ним напряму контактували сепаратисти Гліщинська і Діденко. Згодом у СБУ заявили, що Гліщинська Діденко були завербовані спецслужбами Росії для дестабілізації ситуації на Одещині та створення там республіки «Бесарабія».

Уже у квітні 2016-го в Одесі працівники затримали організаторів маршу, організованого начебто на підтримку етнічних болгар, при цьому жодного етнічного болгарина на марші не встановили.

За інформацією СБУ, марш був замовлений із Росії і мав на меті влаштувати провокацію на підґрунті міжетнічного протистояння: нібито українські ультраправі активісти мали напасти на акцію. Замовником акції СБУ назвала лідера радикальної громадської організації «Наждак» Миколу Дульського, який переховується на території РФ, і якого розшукують українські правоохоронці за погрозу вбивства.

"Новоросія"

Після захоплення Донецька та Луганська проросійськими сепаратистами почала лунати ідея об’єднання самопроголошених «республік» у Новоросію. У червні 2014 року «спікером парламенту Новоросії» проголосили екс-депутата від Партії Регіонів Олега Царьова. Проте «проект» проіснував менше року. Уже в травні 2015-го про це заявили сам Царьов і «міністр закордонних справ ДНР» Олександр Кофман. Виявилося, що проект не мав успіху через «пасивність» жителів Одеської, Дніпропетровської та Харківської областей. Крім того, тоді ж міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров виступив із заявою про необхідність залишити території «ДНР» і «ЛНР» у складі України. Кофман сказав, що «Новоросію» закрили до кращих часів. Сайт «парламенту» перестав працювати.

"Народні республіки" всюди, де вигідне розхитування

Служба безпеки час від часу звітує про затримання агітаторів за аналогічні «народні республіки» – Київську, Сумську, Запорізьку тощо. Проте такі ідеї не йдуть далі рівня окремих представників.

Зокрема, в травні СБУ попередила на Рівненщині сепаратистські провокації із закликами до створення "Рівненської народної республіки". Учасники мали тримати плакати "Рівненська народна республіка", "Боротьба з бурштиновою мафією" й "Бурштин – надбання Рівненської народної республіки".

СБУ заявила, що організатором був згаданий уже лідер організації "Наждак" Микола Дульський, і він же причетний до акцій з перекриття траси нібито поляками по Львівській області.

Автор:
Тиждень