«Чіп і Дейл» проти нудьги у черзі та місцевий екзитпол. Як голосували у Запорізькій області

Політика
28 Жовтня 2020, 21:12

В школі №84 у Комунарському районі міста розташовано одразу три виборчих дільниці, відповідно і людей повинно прийти багато. 9-та ранку, місцеві мешканці неспішно сходяться голосувати цілими сім’ями, деякі навіть із домашніми улюбленцями. У подвір’ї з двох сторін стоять молодики з роздрукованими анкетами в руках, на жилетах яких написано «5 питань до президента». Але майже ніхто не цікавиться і йде собі далі виконувати громадянський обов’язок.

На ганку біля входу до дільниці сидить одна з членкинь ТВК, яка цікавиться кожним, хто хоче зайти у приміщення. У журналістів, звичайно, запитує посвідчення, але сильно не додивляється. Заходимо до середини і бачимо, що атмосфера на дільниці спокійна. У зв’язку з дотриманням карантинних норм та правил люди тримають дистанцію та стоять у черзі, щоб віддати свій голос. У цей час біля стендів з інформацією про кандидатів у депутати утворилося скупчення пенсіонерів, які наполегливо шукають інформацію про свого кандидата.

– А де тут брошура «Опозиційного блоку», не можу знайти, голосуватиму тільки за них, – обурюється дідусь і проводить біля стола ще зо три хвилини.

 Заходимо до дільниці, нам вимірюють температуру. В цей час показуємо посвідчення, на що перевіряючий чоловік відповідає: «Журналістам всюди дорога» і пропускає до дільниці, де майже немає людей окрім членів ТВК і наглядачів. На дільниці шість кабінок: одна для людей з ознаками коронавірусної хвороби, інша для людей з інвалідністю. І якщо для протидії COVID-19 створено всі умови: достатня кількість масок і антисептиків, вимірюють температуру; то для людей з інвалідністю навіть немає пандусів на вході. Як їм голосувати – залишається загадкою. До слова, ситуація с пандусами дуже сумна – якщо навіть вони є, то заїхати на них на візку просто неможливо. Окрім таких «дрібниць» на дільниці немає проблем (можливо на перший погляд).

У школі №7, що також у Комунарському районі, розташовано кілька дільниць. Все як на попередніх: дотримання карантинних правил, дистанція, черги. Люди прийшли голосувати, але ніхто не веде діалоги між собою, не агітує та не ділиться, кого підтримує – тиша і спокій. На виході, а саме за огорожею, стоять дівчата з «5 питань до президента». На питання, за чиїм розпорядженням вони тут стоять – не відповідають, кажуть, що волонтери і гроші за це не отримують.

– Якщо я маю право не відповідати на питання, то скористаюсь ним, – каже дівчина.

Ще на одній дільниці своя атмосфера – на вході показують мультики «Чіп і Дейл» поки виборці стоять у черзі. До слова, тут у журналістів навіть не питають посвідчення: що хочеш те і дивись. Але на вході стоять чергові поліцейські та представники компанії, яка проводить екзитпол. Розпізнавальних знаків на них немає, просто стоять собі з планшетами і чекають виборців. Опитувальників від президента навіть не видно.

­­– Поки що ніяких порушень. Сподіваємося сьогодні їх зовсім не буде, – діляться поліцейські.

У цей час з ділянки виходить старенький дідусь, зупиняється і чогось чекає. Дивіться на дівчину і хлопця, які ймовірно є представниками езкитполу:  «А що ви мене не будете питати за кого я голосував?»,  і не дочекавшись відповіді підходить та починає говорити: «За Буряка, а до обласної ради – за ОПЗЖ». Та йде собі з почуттям виконаного обов’язку.

Ввечері стає відомо, що екзитпол у місті провели на замовлення муніципального телеканалу «Z», підпорядкованого міськраді. Яка саме компанія проводила польовий етап – так і не уточнили. За даними цього опитування, чинний мер Володимир Буряк упевнено перемагає вже в першому турі з результатом у понад 60%. Це не дуже відрізняється від даних передвиборчих опитувань. Його іменна партія тримає першість і на виборах до міськради, але показники скромніші – 25,2%. Другі – «Слуга народу» (майже 19%), далі ОПЗЖ (14,8%) та Євросолідарність (13,4%).

Їдемо далі. Виборчі дільниці у центрі міста, Вознесенівський район, зовсім не переповнені, охочих проголосувати ще менше, ніж у спальних районах. Тут все також тихо і без інцидентів, на деяких навіть не чергує поліція, натомість чергують бійці ДСНС. Подекуди видно представників екзитполу і опитувальників. Люди стоять у чергах зморені та безініціативні. Члени ТВК приблизно такі ж, тільки молодий хлопець підбігає до кожного, хто заходить у приміщення з безконтактним термометром і вимірює температуру. Обідній час – всі стомилися та зголодніли. Можливо у цьому причина? Проте на одній із дільниць все ж таки у наглядачів ще є сили навіть конфліктувати.

– Жіночка, фотографувати заборонено, що ви робите! – вигукують до журналістки. На тому і всі пригоди на дільницях у містах.

Для порівняння вирушаємо до Новоолексадрівської та Кушугумскьої ОТГ Запорізького району. Перша зупинка – Новоолександрівка. Одна дільниця розташована на території школи. Не дивлячись на те, що це вже надвечір’я, біля ділянки досить людно. Села тим і відрізняються, що тут всі один одного знають і весь час щось обговорюють. Представники ЗМІ напевно також рідкість для місцевих мешканців, тому дехто дивиться з нерозумінням, дехто радісно посміхається, а ще хтось – зовсім не радий таким гостям. На вході дівчина, яка перевіряє температуру, прискіпливо питає звідки приїхали і що треба. До слова, з дотриманням санітарних норм тут також все добре.

У селі Григорівка все настільки спокійно, що членам ТВК взагалі байдуже, хто і що фотографує, куди дивиться, а виборців мало. На вході навіть не стоять наглядачі та ніхто не вимірює температуру. Виходимо із приміщення, а назустріч поспішає якийсь чоловік середніх років.

– Температуру поміряти треба? – звертається до нас.

– Та ні, дякуємо, – відповідаємо.

– Ну добре, а то без мене ніхто і не зробить цього, – і йде собі далі.

У маленькому селі Веселянка все навпаки дуже серйозно. Температуру на вході міряють, таємниці волевиявлення, не дивлячись на маленьке приміщення, дотримуються та навіть реєструють у журналі як представників ЗМІ, чого не скажеш про жодну виборчу дільницю в місті. Проте на зауваження, що інформація про деяких кандидатів роздрукована іншими шрифтами, чуємо відповідь:

– У нас такі люди, їм байдуже. А ви що думали, що тут вас із чаєм та печивом зустрічати будуть?.

Печиво не потрібно, а ось правила для сіл і міст однакові. Але мабуть цим не переймаються. Як і не переймаються тим, що анкети «5 питань до президента» роздає неповнолітній школяр. 

У Кушугумскій ОТГ, до якої входять селища Балабине та Кушугум також дотримані всі норми і на перший погляд, взагалі порушень немає.  З думкою про те, що у цьому році місцеві вибори проходять спокійно, але, як потім виявилося невчасно, залишаємо дільницю.

Пізніше на сайті громадської мережі ОПОРА з’являється новина, що Балабине таки відзначилося на цих виборах і досить негативно.

Як стало відомо, на ґанку виборчої дільниці кандидат Володимир Сосуновський спровокував сутичку з представниками ОПОРА та погрожував їм. На місце події викликали поліцію.

Під час конфлікту політик звинуватив спостерігачів  у зриві місцевих виборів та заявив: «Зараз балабинці як зберуться, ті, які не можуть додому, і буде вам мало місця».

Крім того, у Балабине відвели під голосування приміщення класу в навчальному закладі. Тут члени ДВК організували кімнату для голосування без кабінок для громадян із симптомами ГРВІ. Проте до неї заходили виборці не з ознаками захворювання, а в порядку звичайної черги.

За інформацією прес-служби поліції у Запорізькій області, у Вознесенівському районі Запоріжжя, надійшло повідомлення від члена виборчої комісії про те, що зі столу пропали 40 бюлетенів. Працівники поліції встановили особу громадянина, який скоїв крадіжку. Ним виявися житель Запоріжжя. Правоохоронці повернули бюлетені до виборчої комісії.  Щоправда 18 із них чоловік вже встиг зіпсувати, але причина так і невідома. За це він понесе кримінальну відповідальність.

Загалом, станом на 20:00 25 жовтня в територіальні підрозділи поліції Запорізької області надійшло 222 повідомлення про порушення виборчого законодавства. Всього, слідчими підрозділами поліції і відділом дізнанням відкрито 4 кримінальні провадження, в одному з них фігуранту вже повідомлено про підозру. А також складено 25 адміністративних протоколів.

Таким був день виборів у Запоріжжі та області. А результати  трохи згодом.