Через побиття Тимошенко у світі пропонують бойкот Євро-2012, санкції та перевезення екс-прем’єра за кордон

26 Квітня 2012, 21:25

З приводу повідомлень про побиття Юлії Тимошенко висловились представники усіх основних органів Європейського Союзу.

Зокрема, високий представник Європейського Союзу з закордонних справ та політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що глибоко стурбована ситуацією з Тимошенко та закликала українську владу дозволити послу ЄС та незалежним медикам відвідати екс-прем’єра. Президент Європейського парламенту Мартін Шульц  наголосив, що  застосування щодо Тимошенко сили минулого тижня – «неприйнятна подія». За його словами, якщо Тимошенко дійсно побили, як повідомляють, якщо до неї неналежно ставляться в колонії, то це «сором і ганьба» для України. 

Розчарування висловила і одна з найбільших партій Європи Європейська народна партія. Її голова Вілфред Мартенс закликав Євросоюз сформувати і реалізувати комплекс конкретних і рішучих заходів проти української влади. А голова групи ЄНП в Європарламенті Жозеф Доль висловив повну солідарність з Тимошенко. Тоді як депутат Європарламенту Ребекка Хармс закликала використати Чемпіонат Європи з футболу як можливість висловити протест проти утримання колишніх українських урядовців у в’язницях. 

У свою чергу, Генеральний Секретар Ради Європи Торбйорн Ягланд заявив, що в інтересах українського уряду забезпечити, щоб ці скарги Тимошенко про побиття були негайно перевірені у заслуговуючий на довіру спосіб, шляхом надання дозволу дипломатам відвідати Тимошенко, але також розслідувати та за необхідності притягнути до відповідальності винних.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Жан-Клод Міньйон вважає, що ситуація із побиттям Тимошенко не повинна залишитися без наслідків та закликав владу України забезпечити доступ іноземних дипломатів і незалежних лікарів до Тимошенко. Він зазначив, що найближчим часом очікується реакція Бюро Асамблеї на те, що сталося з Тимошенко. Крім того, свою роботу мають виконати комісар Ради Європи з прав людини та Комісія з попередження тортур і негуманного поводження.

У Комітеті з запобігання тортурам Ради Європи повідомили, що вивчають ситуацію стосовно Тимошенко та планують викликати на співбесіду посла України при Раді Європи Миколу Точицького, а також голову української делегації, регіонала Івана Попеску.

Достатньо жорсткою виявилась реакція Німеччини.

Свою стурбованість побиттям Тимошенко висловив міністр закордонних справ країни Гідо Вестервелле, підкресливши, що Німеччина має намір домагатися від української влади надання належної медичної допомоги екс-прем'єру. 

Відреагували на ситуацію і в німецькому Бундестазі.

«Я думаю, що дії проти Тимошенко є абсолютно неадекватними та поза межами законності», – заявив заступник голови фракції ХДС / ХСС в Бундестагу Арнольд Фаатц.

«Український уряд не повинен жодним чином отримати політичну вигоду від таких дій. Більш того потрібно будь-що блокувати їх (української влади – Ред.) зусилля використати Євро-2012 в якості способу визнання їх практик управління. В інакшому випадку вони перешкоджатимуть опозиції та відкидатимуть її назад. Таку відповідальність Захід не може на себе взяти», – сказав Фаатц. Зовнішньополітичний речник партії зелених Віола фон Крамон вчергове підкреслила, що її фракція вимагає негайного перевезення Тимошенко на лікування до Німеччини.

У свою чергу видання Frankfurter Allgemeine Zeitung зазначило, що Німеччина вже думає над застосуванням індивідуальних санкцій проти українських політиків. А 25 квітня німецьке видання Die Süddeutsche Zeitung повідомило, що президент Німеччини Йоахім Гаук скасував запланований візит в Україну у зв'язку з невідповідними умовами утримання у в'язниці екс-прем'єра України Юлії Тимошенко. За інформацією видання, рішення про скасування поїздки Гаука в Україну погоджено з канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Втімм, посол Німеччини в Україні пізніше повідомив, що жодних зустрічей між керівниками держав на найвищому рівні не заплановано.

Щодо інциденту з екс-прем’єром висловився також і міністр Швеції Карл Більдт, який у своєму Twitter написав, що «ситуація в Україні з поганої стає ще гіршою» та вона «ризикує ізолювати себе від Європи». 

Відреагувало і МЗС Росії: «У Москві зі стурбованістю сприйняли повідомлення ЗМІ про погіршення стану здоров'я ув’язненого екс-прем'єр-міністра України Тимошенко, яка потребує термінової медичної допомоги. Розраховуємо, що влада України прийме всі необхідні заходи щодо повного дотримання законних прав Ю.В.Тимошенко, проявить гуманність і знайде шляхи адекватного, без ускладнень внутрішньополітичного становища в країні, вирішення ситуації», – зазначило МЗС Росії в своїй заяві.

У свою чергу у посольстві США в Україні заявили, що мають намір розібратись з інформацією про нібито побиття екс-прем'єра.