Президент України Володимир Зеленський 20 травня, під час своєї інавгурації у Верховній Раді, оголосив про розпуск парламенту, а наступного дня підписав відповідний указ "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів". Згідно з документом, новий склад ВР буде обраний у неділю, 21 липня.
Голова держави аргументував своє рішення про розпуск низькою довірою українців до Ради, а також тим, що, на його думку, у парламенті з 2016 року не існувало коаліції.
Зауважимо, що народні депутати обираються до ВР за пропорційно-мажоритарною змішаною системою. Половина з них проходить в парламент на підставі голосування за виборчими списками кандидатів від політичних партій (пропорційна система), ще 225 членів Верховної ради обираються в одномандатних округах за мажоритарною системою відносної більшості. Загалом до складу ВР входять 450 депутатів. Прохідний бар’єр становить 5%.
Участь у дочасних виборах беруть 22 партії, від яких зареєструвалася 2761 особа. Вони будуть вказані у виборчих бюлетенях у такому порядку:
- «Опозиційний блок»
- «Сила і Честь»
- Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»
- «Патріот»
- «Сила людей»
- «Опозиційна платформа – За життя»
- «Партія зелених України»
- «Всеукраїнське об'єднання «Факел»
- Об'єднання «Самопоміч»
- «Європейська солідарність»
- «Українська стратегія Гройсмана»
- «Громадянська позиція»
- «Соціальна справедливість»
- «Слуга народу»
- «Сила права»
- «Радикальна партія Ляшка»
- «Партія Шарія»
- «Голос»
- Політична партія «Незалежність»
- «Аграрна партія України»
- Всеукраїнське об'єднання «Свобода»
- «Рух нових сил Михайла Саакашвілі»
Крім того, в одномандатних мажоритарних округах у ВР балотуватимуться 3178 кандидатів – (1439 – від партій, 1739 – самовисуванці).
Тиждень.ua, користуючись даними п’яти соціологічних центрів (Центр Разумкова, Центр соціальних та маркетингових досліджень Socis, КМІС і Фонд «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва), вирішив відстежити, як змінювався рейтинг кандидатів упродовж двох місяців виборчої кампанії.
Згідно з інформацією соціологів, найбільше шансів потрапити до нового складу Верховної Ради мають п’ять партій. Лідерство в електоральних симпатіях українців зі значним відривом від решти тримає партія «Слуга народу» президента Володимира Зеленського. За результатами різних опитувань, за цю політичну силу готові віддати свої голоси від 41,5% до 52,3% громадян. Друге місце в опитуваннях закріпилося за партією Бойка-Медведчука «Опозиційна платформа – За життя». Третє, четверте і п'яте місця у різних рейтингах ділять між собою «Європейська Солідарність» Петра Порошенка, ВО «Батьківщина» Юлії Тимошенко та «Голос» Святослава Вакарчука (втім, у деяких опитуваннях, «Голос» не долає прохідний бар'єр). Впритул до прохідного бар'єра міцно закріпилася і партія «Сила і честь» Ігоря Смешка.
Перше опитування після оголошення дочасних виборів опублікувала Соціологічна група "Рейтинг" – 22 травня. Отримані дані показали, що лідером електоральних симпатій серед політичних є партія "Слуга народу", за яку готові були проголосувати 43,8% тих, хто має намір голосувати і визначився з вибором. Друге місце посідала «Опозиційна платформа – За життя» – 10,5%, третє – БПП Солідарність (Європейська Солідарність) – 8,8%.
ВО «Батьківщина» були готові підтримати 7,3% опитаних, партію «Сила та честь» Ігоря Смешка – 5,1%, партію Святослава Вакарчука («Голос») – 4,6%, Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, Опозиційний блок – 3,2%. Рейтинг інших партій становив менше 3%.
У дослідженні зауважувалося, що партія «Слуга народу» була лідером в усіх макрорегіонах. «Опозиційна платформа – За життя» та «Опозиційний блок» мали міцні позиції у південно-східних областях. Інші партії, що зберігають шанси на потрапляння до парламенту, – у центрально-західних.
Опитування було проведене 16-21 травня серед 2 тис. респондентів по всій Україні за винятком окупованих Росією територій. Похибка вибірки становила 2,2%.
Результати наступного опитування, яке проводилося 29 травня – 3 червня, "Рейтинг" оприлюднив 5 червня. Згідно з ними, партія «Слуга народу» закріпила своє лідерство – за неї готові були проголосувати 48,2% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. У «Опозиційної платформи – За життя» майже не змінився показник – 10,7%. «Європейська Солідарність» трохи втратила голосів – 7,8%. Підтримка ВО «Батьківщина» зменшилася (6,9%), а «Голосу» зросла (5,6%).
Партію «Сила і честь» готові були підтримати 4,3%, «Громадянську позицію» – 3,0%, «Радикальну партію» – 2,4%. Рейтинг інших політичних сил був меншим за 2%.
Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%.
На початку червня також було опубліковане спільне дослідження Центру соціальних і маркетингових досліджень Socis та Комітету виборців України, проведене 29 травня – 6 червня. Згідно з ним, лідером електоральних симпатій залишається «Слуга народу» – 51.3%. Водночас «Європейська Солідарність» з показником у 9,5% випередила «Опозиційну платформу – За життя», за яку мали намір віддати свої голоси 9,2% опитаних.
«Батьківщину» підтримали б 8,7%, партію «Сила і честь» – 5,0%, партія «Голос» – 4,9%. Інші політичні сили набрали менше 3%.
- Читайте також: Ірина Бекешкіна: «Поки що нам загрожує не реванш, а невизначеність та управлінський хаос»
Опитування проводилося за вибіркою з-поміж 4 тис. респондентів. Статистична похибка дослідження становила 1,6%.
10 червня свої рейтинги, складені за результатами опитування, проведеного з 26 травня по 7 червня, опублікував Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Якщо розрахувати відсотки по відношенню до тих, хто визначився то до ради мали шанси потрапляли п’ять партій: «Слуга народу» (48,5%), «Опозиційна платформа – «За Життя» (8,1%), «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (8,1%), «Батьківщина» (7,8%) та «Голос» (5,6%).
Було опитано 2021 респондента. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.
12 червня чергові результати опитування опублікував «Рейтинг». Лідером електоральних симпатій у період 6-9 червня серед політичних сил залишалася партія «Слуга народу», яку готові були підтримати 47,5% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також, долали прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (10,4%), «Європейська Солідарність» (7,9%), «Батьківщина» (7,5%) та партія «Голос» (6,4%).
Партію «Сила і честь» готові підтримати 4,3%, Радикальну партію – 2,5%, партію «Громадянська позиція» – 2,4%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.
Наступне дослідження «Рейтинг» оприлюднив 19 червня. Особливостями цього опитування, проведеного 8-12 червня, стало те, що «Голос» випередив «Батьківщину», а «Європейська Солідарність» скотилася до межі прохідного бар’єра. З тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями, «Слуга народу» були готові підтримати 47,1%, «Опозиційну платформу – За життя» – 11,1%, «Голос» – 8,1%, «Батьківщину» – 7,3%. «Європейську Солідарність» – 5,0%, «Силу і честь» – 4,1%. Інші набрали менше 3%.
- Читайте також: Пазли парламентської більшості
21 червня оприлюднили друге дослідження Центру соціальних і маркетингових досліджень Socis та Комітету виборців України від 14 – 19 червня, згідно з яким до Ради проходять g`znm партій: «Слуга народу» (47,6%), «Опозиційна платформа – За життя» (12.4%), «Європейська Солідарність» (8,8%), «Батьківщина» (8,7%) і партія «Голос» (6,8%).
Статистична похибка дослідження (довірчий інтервал) не перевищує +/-1,6%;
26 червня рейтинги опублікували одразу три соціологічні центри: «Рейтинг» (опитування проведене 20-24 червня), а також загальнонаціональне опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова (опитування тривало 13 по 20 червня).
За результатами «Рейтингу», лідером електоральних симпатій серед політичних сил залишалася партія «Слуга народу», яку готові підтримати 45,3% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також могли подолати прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (12,1%), партія «Голос» (8,4%), «Європейська Солідарність» (7,2%) та «Батьківщина» (7,0%).
Партію «Сила і честь» готові були підтримати 3,4%, Радикальну партію – 2,5%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.
Водночас дані Фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова свідчили, що за «Слугу народу» серед тих, хто піде на вибори і визначився з вибором, віддали б свої голоси 42,7%. "Опозиційну платформа – За життя" – 10,5%, «Батьківщина» – 10,2%, «Європейська солідарність» – 9,8%, «Голос» – 6,4%.
На межі проходження перебувала партія "Сила і честь" (4,1% серед усього населення і 5,2% серед тих, хто визначився з вибором).
Дане опитування було проведене в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитано 2017 респондентів. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Перші результати опитування в липні опублікував «Рейтинг», час проведення: 29 червня – 3 липня. У порівнянні з попереднім дослідженням, «Слуга народу» хоч і втратила кілька відсотків, але зберегла лідерство (42,3%). «Опозиційна платформа – За життя» мала 13,4%, «Європейська Солідарність» – 8,3%), «Голос» – 7,2% та «Батьківщина» –7,2%). Партію «Сила і честь» готові були підтримати 3,8%, «Опозиційний блок» – 3,1%, «Українську стратегію Гройсмана» – 2,8%, «Громадянську позицію» та Радикальну партію – по 2,4%, ВО «Свобода» – 2,3%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.
Наступне дослідження «Рейтингу» було опубліковане 11 липня. «Слуга народу» закріпив свої лідерство. Цю політичну силу підтримали б 47% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями. Також долали прохідний бар’єр «Опозиційна платформа – За життя» (11,6%), «Європейська Солідарність» (8,2%), «Голос» (6,6%) та «Батьківщина» (6,4%).
Партію «Сила і честь» воліли підтримати 3,6%, «Опозиційний блок» – 3,2%, партію «Українська стратегія Гройсмана» – 2,8%, Радикальну партію – 2,5%, партію ВО «Свобода» – 2,1%. Рейтинг інших політичних сил – менше 2%.
- Читайте також: Зваба і загроза простоти
15 липня вийшло два дослідження – від КМІС та Центру Разумкова.
Згідно з першим, проведеним з 3 по 13 липня, якби вибори до Верховної Ради України відбувалися в середині липня, то «Слуга народу» отримала б 52,3%, «Опозиційна платформа – За Життя» – 10,3%, «Європейська Солідарність» – 7,9%, «Батьківщина» – 15,8%, «Сила і Честь» – 5,1%, а «Голос» не пройшов би до Ради, бо за нього проголосували б 4%.
Опитано 2004 людини. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і за дизайн–ефекту 1,5) не перевищує: 3,3% для показників близьких до 50%, 2,8% — для показників близьких до 25%, 2,0% — для показників близьких до 10%, 1,4% — для показників близьких до 5%.
Водночас дані, отримані Центром Разумкова за результатами опитування від 5 -11 липня, дещо відрізняються від дослідження КМІС. Так, «Слуга народу» посів першу сходинку рейтингу, але за нього проголосували б 41,5% серед тих, хто має намір брати участь у виборах і вже визначився з вибором. За «Опозиційну платформа — за життя» мали намір проголосувати 12,5%. «Голос» проходить до ВР з 8,8%, «Європейська Солідарність» — отримує 8,3%, «Батьківщина» – 7,0%. Партія «Сила і честь» наблизилася до прохідного бар’єру і має 4,6%.
18 липня, в останній день, коли можна оприлюднювати електоральні симпатії українців, «Рейтинг» опублікував результати опитування, проведеного протягом 13-17 липня, згідно з яким лідером електоральних симпатій серед політичних сил залишається партія «Слуга народу», яку готові підтримати 49,5% тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями.
Також долають прохідний бар’єр партія «Опозиційна платформа – За життя» (10,5%), партія «Європейська Солідарність» (7,7%), «Батьківщина» (6,9%) та партія «Голос» (5,9%). Партію «Сила і честь» готові підтримати 3,8%, «Опозиційний блок» – 3,1%, Рейтинг інших політичних сил – менше 3%.
Цього дня результати опитування, проведеного з 12 по 17 липня, також оприлюднив Центр Разумкова. За його даними, найчастіше виборці мають намір віддати свій голос на виборах до Верховної Ради України за «Слугу народу» – 44,4% серед тих, хто має намір брати участь у виборах і вже визначився, за кого голосуватиме.
За партію «Опозиційна платформа – за життя» мають намір проголосувати 13,3%, за Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 8,5%, за партію «Європейська Солідарність» –7,5%, за партію «Голос» – 6,8%, за партію «Сила і честь» – 4,5%, за Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%. Кожну з інших партій мають намір підтримати менше 3% виборців.
На час проведення опитування 11,0% респондентів ще не визначилися, за кого голосуватимуть.