Британський експерт: 2015 рік як ніколи продемонструє, що націоналізм повертається

4 Січня 2015, 18:36

2015 рік зробить очевидним повернення націоналізму. Про це пише Ґідеон Рахман, головний колумніст, експерт із міжнародної політики з Financial Times у спецпроекті видання The Economist «Світ у 2015».

«Якби ще не так давно хтось сказав, що націоналізм є тенденцією майбутнього, його в найкращому разі назвали б диваком. Адже найпотужніший бізнес, технології та фінанси, здавалося, штовхали світ до глибшої міжнародної інтеграції. Нові наднаціональні організації на кшталт СОТ, G20 чи Міжнародного кримінального суду покликані вирішувати дедалі більше міжнаціональних питань глобалізованого світу. А Європейський Союз, де країни об’єднують свій суверенітет, зрікаючись націоналізму, позиціонує себе як політичну модель XX століття», – пише Рахман.

На думку експерта, посилення впливу політиків, зорієнтованих на відстоювання національних інтересів у першу чергу, створить труднощі для міжнародної співпраці.

«Однак 2015 рік як ніколи продемонструє, що націоналізм повертається. Від Європи до Азії та Америки зростуть вплив і популярність політиків, що обстоюватимуть інтереси своїх держав. Як результат – міжнародне напруження посилюватиметься, а умови для багатосторонньої співпраці в усьому – від клімату й оподаткування до розвитку загалом – будуть не найсприятливішими», – зазначив Рахман.

За його словами, посилення впливу націоналістів не є суто європейським явищем.

«Відродження націоналістичного ухилу в політиці стало помітним ще у 2014-му. Індійський прем’єр Нарендра Моді, якого часто характеризують як індуського націоналіста, здобув зі своєю політсилою переконливу перемогу на парламентських виборах. Націоналістичні партії набрали чимало голосів на виборах до Європейського парламенту; найбільше – французький «Національний фронт» і британська Партія незалежності Сполученого Королівства (UKIP). Надто близько до перемоги на референдумі щодо відокремлення від Сполученого Королівства підійшли шотландські націоналісти. Різко активізувалася відповідна риторика і в РФ Владіміра Путіна: Кремль заручився внутрішньою підтримкою анексії Криму, транслюючи через російські ЗМІ ворожий, навіть фашистський портрет зовнішнього світу», – додав Рахман.

Детальніше читайте у матеріалі "Націоналізм повертається" у друкованому спецпроекті "Світ у 2015".