Герасимчук Вікторія редактор відділу “Соціум”

Броунівські реформи

ut.net.ua
29 Липня 2010, 00:00

Гіршої вступної кампанії Україна ще не бачила. Цьогорічним абітурієнтам не пощастило – їхній вступ до вишів організовує не хто-небудь, а команда «проффесіоналів». Вперше Міністерство освіти і науки змінило правила вступу на початку вступної кампанії, хоча така практика є неприпустимою. Отриманий у результаті хаос змусив міністерство змінити правила вдру­­ге – вже наприкінці липня, коли абітурієнти закінчують подавати документи до вишів. Продовження терміну подання документів, втім, не затримало початку іспитів: вони стартували, як було заплановано, хоча прийом документів нібито триває. Все це відбувається на тлі переходу до 11-річної школи – Міністерство освіти за півтора місяця має переписати всі шкільні програми та підготувати нові підручники. До роботи освітян варто, мабуть, уже підключати працівників МНС – ситуація склалася справді надзвичайна.

Правила змінюються раз

Як уже писав Тиждень №16/2010, Міністерство освіти і науки дуже поспішало змінити правила вступу до вишів. Тож чиновники від освіти вирішили не чекати рік, а змінити правила вступної кампанії, яка вже почалася. Серед іншого дозволили деяким категоріям вступників подавати сертифікати зовнішнього тестування минулих років, деяким – узагалі не проходити тестування, а замість нього складати вступні іспити. Також цього року зовнішнє тестування було перенесено в часі, щоб школярі встигли закінчити навчання (в попередні роки критики зовнішнього тестування дуже обурювалися тим, що 11-класники не приділяють уваги урокам, зосередившись на ЗНО). Саме описані вище зміни призвели до колапсу вступної кампанії.

Спершу з’ясувалося, що держава втрачає 6,5 млн грн через неявку вступників на тестування (це втрати тільки на тестуванні з чотирьох предметів, загалом їх було вісім). Рекордна неявка була спричинена тим, що абітурієнти, які вже зареєструвалися на тестування, раптово отримали можливість не складати його завдяки новим правилам.

Коли почався прийом документів, на який через брак часу було відведено лише два тижні, стало зрозуміло, що всі охочі не встигнуть подати документи. Під деякими вишами стоять такі черги абітурієнтів, що потрапити до приймальної комісії можна лише за два-три дні (детальніше про це тут). 23 липня міністерство продовжило термін прийому документів, але на ті спеціальності, де передбачені додаткові вступні випробування, вже почалися іспити. Прийом документів триває паралельно.

Правила змінюються два

«Термін прийому документів усе ж таки продовжено, хоча до юридичної сили цього рішення є питання, – каже Ольга Айвазовська, голова правління мережі «ОПОРА», що проводить моніторинг вступної кампанії. – На тих спеціальностях, де є додаткові вступні випробування, докумен­­ти приймають до 31 липня, на решті – до 5 серпня. Вищі навчальні заклади проводитимуть вступні випробування у два ту­­ри. В першому братимуть участь ті абітурієнти, які встигли подати документи до 22 липня, у другому – ті, хто не встиг, але подає зараз. Нарікань щодо об’єк­­тивності додаткового вступного випробування – творчого конкурсу – завжди вистачає. Але об’єктивну оцінку легше виставити на тлі інших абітурієнтів, а коли випробування відбувається у два тури, то важко сказати, як викладачі оцінюватимуть, хто краще станцював чи намалював». Члени приймальних комісій хвилюються, що внаслідок продовження терміну подання документів і проведення іспитів у два тури залишаться цього року без відпусток.

Брак часу та два тури вступних випробувань однозначно додадуть можливостей для махінацій членам приймальних комісій. До того ж цього року є проблеми в роботі системи «Конкурс», що дозволяє в он­­лайн-режимі порівнювати бали абітурієнтів усіх вишів країни. «На сторінках одних навчальних закладів є рейтинги, а на сторінках інших немає нічого, – каже Айвазовська. – До нас надходить усе більше скарг на систему «Конкурс», інколи дані бувають неправильно підсумовані: не вказаний бал атестата чи оцінка ЗНО з якогось предмета». Тиждень перевірив: на сайті системи «Конкурс» справді немає даних щодо абітурієнтів, наприклад, Національного медичного університету імені О. Богомольця.

Ще один подарунок від «ефективних менеджерів» абітурієнтам – затримка наказу про державне замовлення. Наказ бу­­ло видано лише 16 липня, ще кілька днів пішло на отримання інформації керівництвом вишів, у той час як подача документів почалася 15 липня. Згодом виявилося, що кількість бюджетних місць на деяких спеціальностях становить нуль, хоча абітурієнти вже встигли подати заяви на ці спеціальності й саме на бюд­жетні місця.

Правила змінюються три

Одночасно з колапсом вступної кампанії Міністерство освіти намагається організувати колапс у школах. Нагадаємо, що 6 липня (див. Тиждень, №28/2010) Верховна Рада скасувала 12-річну освіту в українських школах і вже з нового навчального року вони повертаються до навчання за 11-річною системою.

Зміна кількості років навчання у школі – це зміна не тільки всього освітнього курсу країни (адже 12-річка була кроком наближення до європейських стандартів освіти), а й усіх навчальних планів. Крім того, це друк нових підручників. Перехід на 12-річку здійснювався впродовж десяти років, та й то за цей час не вдалося цілковито підготувати українські школи до змін. Як Міністерство освіти і науки збирається впоратися з цим до початку навчального року, читайте у найближчих номерах Тижня. Поки що спроби «реформувати» освіту нагадують лише броунівській рух – хаотичний і незбагненний.