Як повідомляє «Коммерсант-Украина», документ фактично є новою редакцію закону. Члени групи вирішили змінити навіть його назву – "Про порядок застосування мов в Україні". Як зауважив один з учасників засідання, мета перейменування – "знизити статус документа". "Перша назва було занадто претензійною. Слід пам'ятати, що основи державної політики відображені в Конституції", – пояснив він.
Законопроект зберігає за українською мовою статус державної і містить заходи щодо його захисту. Зокрема, використання державної мови є обов'язковим у діловодстві, в тому числі і у судовому, в діяльності органів державної влади, збройних сил, у сфері науки і освіти, рекламі. В області інформації та ЗМІ документ встановлює 75-відсоткову квоту мовлення (зараз – 25%) українською мовою від загального добового ефіру. Трансляція програм та фільмів на інших мовах повинна супроводжуватися обов'язковим українським дублюванням або субтитруванням.
Для мов національних меншин в документі не передбачається отримання регіонального статусу. Вказується, що члени територіальної громади, що використовують ту або іншу мову національних меншин, мають право ініціювати "заходи, спрямовані на її захист", за умови, якщо на певній території (село, селище, місто) проживає не менше 30% носіїв цієї мови від загального числа жителів населеного пункту.
Нагадаємо, зараз визнання регіональної мови дозволено там, де кількість носіїв становить не менше 10%.
Більше того, згідно з законопроектом, увести в дію заходи щодо захисту мови стане набагато складніше. "Ми повністю змінили концепцію захисту регіональних мов. Носії такої мови можуть звернутися з пропозицією до місцевих органів влади, ті у свою чергу – в обласні ради і далі у Верховну раду, яка вже й ухвалить закон про підтримку та захист регіональної мови", – розповів один із розробників документа Сергій Головатий.
Передбачається, що у разі прийняття Радою закону про підтримку тієї чи іншої мови на певній території її використання буде допускатися у всіх сферах поряд з державною.
Як повідомила член робочої групи, радник президента Ганна Герман, за запропонований варіант законопроекту проголосувала переважна більшість учасників групи. "Це робоча пропозиція, проект буде представлений на експертизу Національної академії наук. Тож не можна сказати, що цифра у 30% остаточна… Після висновків фахівців НАН буде затверджено остаточний варіант законопроекту ", – зазначила Герман.
Нагадаємо, група з доопрацювання мовного закону була створена за дорученням президента Віктора Януковича 8 серпня відразу після його підписання. Її очолила віце-прем'єр-міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова. До складу групи увійшли 42 учасники, які розділилися на дві підгрупи – під керівництвом екс-президента Леоніда Кравчука та ректора Київського національного університету ім. Шевченка Леоніда Губерського.
Як писав Тиждень.ua, за 16 днів дії закону «Про засади державної мовної політики» місцева влада 9 регіонів надала російській мові статус регіональної. При цьому у трьох регіонах заявили, що даний закон на їхній території є нечинним.
Юристи вказують, що рішення облрад щодо "язика" не відповідають законодавству і можуть бути оскаржені.