НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Юрист: рішення облрад щодо "язика" не відповідають законодавству і можуть бути оскаржені

Рішення обласних рад про надання російській мові статусу регіональної не відповідають чинному законодавству і можуть бути оскаржені. Про це в коментарі Тиждень.ua заявила адвокат адвокатської контори «Скляренко та партнери» Олена Перцова.

"Рішення обласних рад стосовно надання російській мові статусу регіональної не відповідають чинному законодавству і можуть бути оскаржені", - відзначила Перцова.

Юрист зазначила, що, по-перше, закон «Про місцеве самоврядування в Україні» в нинішній редакції не надає права обласним радам, радам міст Києва та Севастополя приймати будь-які рішення, направлені на виконання закону про засади державної мовної політики - на сьогоднішній день це виключна компетенція сільських, селищних та міських рад.

«Втім, така ситуація, скоріш за все, буде виправлена найближчим часом шляхом внесення відповідних змін до законодавства», - припускає Перцова.

«По-друге, сам Закон України «Про засади державної мовної політики» формально не передбачає можливості надання статусу регіональної будь-якій мові», - заявила юрист.

Так, вона відзначає, що комплексний аналіз закону свідчить, що органи місцевого самоврядування зобов’язані забезпечити використання регіональних мов в різних сферах суспільного життя, але при цьому закон не містить чітких вказівок щодо того, яким саме чином це необхідно робити.

«За таких обставин, імплементацію регіональних мов, з одного боку, було б логічно здійснювати саме шляхом прийняття відповідних рішень органами місцевого самоврядування. З іншого ж боку, останні не можуть приймати такі рішення через недосконалість формулювань закону», - наголосила Перцова.

Вона зазначила, що «така неузгодженість має бути вирішена виключно на законодавчому рівні шляхом доопрацювання закону та внесення до нього відповідних поправок».

«До того часу вже прийняті рішення обласних рад щодо надання російській мові статусу регіональної можуть бути оскаржені до суду як органами прокуратури, так і громадянами», - заявила Перцова.

«Не виключена навіть можливість порушення кримінальних справ за фактом перевищення влади, але такі справи навряд чи дійдуть до стадії обвинувачення», - вважає вона.

Нагадаємо, народний депутат Геннадій Москаль вимагає від генерального прокурора Віктора Пшонки порушити проти голів облрад, що визнали російську регіональною мовою, кримінальні справи за перевищення влади і службових повноважень.

Він просить перевірити рішення облрад на відповідність Конституції, а також зазначає, що рішення згаданих облрад потрібно перевірити на відповідність самому закону «Про засади державної мовної політики».

Російську мову регіональною проголосили місцеві ради 9 регіонів України.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.