Блокування КПВВ та російська політика сегрегації на Донбасі в умовах COVID-19

Суспільство
3 Липня 2020, 10:51

У попередньому огляді Тиждень вказував як одразу на наступний день після параду «побєдобєсія» на окупованих РФ територіях у ОРДіЛО мешканців почали агітувати до участі у імітації голосування за поправки в російську Конституцію. Широкий простір для виборчих махінацій не тільки у самій РФ, але і з залученням «сірих зон», які контролюють гібридні російські сили, прогнозовано не залишав справжнього вибору і результат був цілком передбачуваним.  2 липня Центральна виборча комісія Російської Федерації заявила, що зміни до конституції РФ нібито підтримали 77,92% виборців. Ці поправки дозволяють президенту Росії Володимиру Путіну залишатися при владі практично довічно – до 2036 року та продовжувати свою агресивну політику проти України.  

 

Читайте також: Що відбувається навколо КПВВ на Донбасі 

2 липня сайт Міністерства з питань інтеграції тимчасово окупованих територій України повідомив, що підконтрольна РФ окупаційна адміністрація на Донбасі блокує роботу КПВВ на лінії розмежування та водночас з 25 червня організувала поїздки жителів ОРДіЛО в РФ для голосування за зміни до російської Конституції. Як і з самого початку пандемії COVID-19 кордон окупованого Донбасу з Росією відкритий та ніякі заходи щодо забезпечення безпеки під час епідемії не вживаються. Про злочинні розпорядження російських чиновників, які призвели до цього, Тиждень писав ще у травні.

У фотощоденнику видання «Радіо Свобода» з’явилась цікава фотографія, що яскраво ілюструє одразу два критичні моменти: нехтування епідеміологічною ситуацією та проблему масової паспортизації населення ОРДіЛО російськими документами.

Фото: Олексій Александров (AP)

 

На фото видно як жінок старшого віку везуть у автобусі із окупованого Донецька у Ростовську область, вони не мають захисних масок та ні про яку соціальну дистанцію не йдеться. Натомість, всі демонструють свої російські паспорти. Схоже, що за кадром якийсь куратор від пропагандистів віддав команду усім одночасно дістати паспорт і посміхатись. Виглядає дуже по-радянськи.

 

Читайте також: Асимптоматичні хворі, імунітет та вплив ультрафіолету – огляд наукових новин про коронавірус

 

Тим часом тільки у одній Ростовській області РФ, в яку відвозили українців з окупованої території ОРДіЛО для голосування, станом на 2 липня (за офіційними даними) зафіксовано вже 9796 випадків COVID-19 (статистика тут), це значно більше ніж у сусідніх областях, що свідчить про надскладну епідеміологічну ситуацію. І те, що заради фейкового голосування РФ  практично створила передумови масового зараження груп людей з окупованих українських територій схоже на зловмисні злочинні дії. 

 

 

Тільки за даними, які викладає окупаційна адміністрація, на окупованій частині Донецької області  кількість хворих COVID-19 станом на 2 липня вказують в межах 1194 осіб, а у Луганській рапортують про близько 504 заражених. Звісно, ці цифри ніяк не відображають навіть приблизний стан епідеміологічної ситуації, враховуючи, що у сусідній області РФ, з якою межують ці території, рахунок іде вже майже до 10 тисяч лише офіційно підтверджених випадків.

Тим часом спостерігається певна дискримінація та сегрегація серед мешканців окупованих територій за ознаками відвідування певних регіонів. За інформацією місцевих каналів для громадян, які заїжджають на окупований Донбас з території РФ з 1 липня не діє зобов’язання щодо двотижневої самоізоляції та не вимагають заповнення спеціальних бланків. Такі ж зобов’язання скасовують і для тих, хто в’їхав до 1 липня. Тим часом для мешканців, які приїхали у ОРДіЛО з вільної території України діє не тільки вимога самоізоляції, а і обсервація у Клінічній лікарні в Донецьку. Тож ті, хто був в Україні, окупаційною адміністрацією на Донбасі умовно оцінюються як люди «нижчого сорту», порівняно з тими, хто їздить у Росію.

 

Читайте також: Кому дістанеться Донбас?

 

Варто наголосити, що підконтрольні РФ військові формування на Донбасі черговий раз заблокували пункти пропуску на лінії розмежування і наразі працює лише одне КПВВ у Станиці Луганській. Крім того, спостерігачі СММ ОБСЄ продовжують у кожному звіті зазначати, що члени НЗФ перешкоджають пересуванню місії, використовуючи тему обмежень через COVID-19 як формальний привід.

1 липня координатор ООН в Україні Оснат Лубрані заявила, що закриття лінії розмежування залишило близько 300 тис. людей похилого віку без пенсій, тисячі сімей були розділені і не могли отримати життєво важливі послуги.

Всі ці фактори гуманітарної кризи на Донбасі на фоні COVID-19 є прямими наслідками агресії Російської Федерації та дій її гібридних сил. Пандемія сколихнула весь світ, але гібридне поєднання російської агресії та епідемії створює передумови для ще тяжчих наслідків, оцінити які можна буде лише згодом.