Білий шум: як українські політики відреагували на ситуацію в Авдіївці

Політика
2 Лютого 2017, 13:48

Опозиційний блок та скандал

Програма за участі Шуфрича вийшла в ефір увечері 31 січня на каналі «Россия 1». Український нардеп вийшов на інтернет-зв’язок зі студією в Москві. Нижче наведено повну розшифровку заяви депутата від «Опозиційного блоку», оголошеної в ефірі російського телебачення. З неї також стає зрозумілим, що Шуфрич частий гість в ефірі телеканалу.

Ведучий: Навіщо Порошенкові та кривава каша, яку він улаштував, як ми вважаємо, по всій лінії зіткнення і безпосередньо у місті Авдіївка?

Шуфрич: Здраствуйте студіє, Ольго, Євгенію. Я вітаю всіх глядачів, глядачів з України, з Росії. Я хочу висловити співчуття усім, хто постраждав через конфлікт у Авдіївці зараз і під час цього… божевільно непотрібного конфлікту, по обидві сторони якого гинуть українці, я підкреслюю, – в основному це українці. І для мене наші громадяни на Донбасі – це українці. Навіщо це було необхідно? Я можу згадати наш ефір тиждень тому, де я сказав, що влада спекулює на темі війни, вона не зацікавлена у мирному врегулюванні і саботуватиме Мінські угоди. Серед трьох причин я другою назвав саме спекуляцію на темі війни. Коли українці кажуть, що вони живуть гірше тому що війна, а мир нікого не цікавить. Сьогоднішні жертви – це абсолютно… вони у принципі не потрібні. А в умовах якого-ніякого перемир’я – це злочин. Я сьогодні уважно вивчив заяву керівника СММ ОБСЄ, який закликав обидві сторони припинити вогонь, а це означає, що ОБСЄ розуміє, з чиєї вини відбулася ця ескалація і максимально дипломатично тисне на українську владу, підкреслюю, не на Україну, не на український народ, а на українську владу з вимогою зупинити ескалацію, не спекулювати на цій проблемі. І я хочу вірити у те, що цей конфлікт буде зупинено, вдасться досягнути режиму тиші, але я абсолютно упевнений, що якщо українську владу не змусять, а нажаль опозиція сьогодні не в стані тиснути на українську владу, хоча окремі її представники роблять усе, аби змусити саме президента України, керівництво України реалізувати Мінські угоди. Але в сьогоднішній ситуації ми повинні зробити все, аби Україна виконала свої угоди. Мінські угоди неможливо реалізувати… (Оплески аудиторії заглушили кінець фрази)

Ведуча: Дякую велике. Нестор Шуфрич, депутат Верховної Ради.

Партія Шуфрича «Опозиційний блок» наразі ніяк не відреагувала на заяву свого однопартійця. Водночас інші речники політсили також активно коментували події в Авдіївці.

Читайте також: Авдіївка в обороні

Більшість заяв зводилися до того, що слід «повернутися до виконання Мінських угод», а перемир’я ігнорують «обидві сторони конфлікту». Зокрема, про таке зазначив нардеп Вадим Новинський. Голова так званого «опозиційного уряду», створеного цією ж політсилою Борис Колесніков наголосив, що «для більш ефективної роботи Мінського формату необхідно, щоб сторони конфлікту на переговорах були представлені особами, які безпосередньо приймають рішення, оскільки практика обговорення питання війни і миру на рівні напівлегітимних «контактних груп» продемонструвала свою неефективність».

Заяви «опоблоківців» для українського інформаційного поля були стриманішими, хоча загалом і повторювали позицію Шуфрича, хіба що без покладання прямої відповідальності за конфлікт на українську сторону.

Окрім того, ситуація в Авдіївці стала скоріше тлом для повторення давно завчених тез: лідер партії Юрій Бойко навіть примудрився поєднати загострення в Авдіївці та «неспроможність парламенту ухвалювати необхідні соціальні закони», вочевидь натякаючи на необхідність перевиборів.

Найбільше зусиль з усієї когорти однопартійців доклав Олександр Вілкул, який 31 січня заявив, що вирушає в Авдіївку з гуманітарною допомогою, а вже наступного дня позував перед камерою каналу «Інтер» з невідомими ящиками та у касці працівника Авдіївського коксохіму. До речі, ставлення до керівництва заводу Ріната Ахметова у заявах нардепів «Опозиційного блоку» побічно підтверджує тези преси щодо існування чітко розділених груп упливу в партії. Вже згадані Вілкул, Новинський та Колесніков синхронно підкреслили виключну роль керівника АКХЗ Муси Магомедова у підтримці міста. Водночас лідер партії Бойко, якого відносять до іншої групи впливу разом із Фірташем та Льовочкіним, взагалі не згадав директора заводу у чисельних заявах ЗМІ.

Перші особи

Увечері 30 січня, коли стало відомо, що Авдіївка залишилася без електрики, світла й води, президент Петро Порошенко перервав візит до Німеччини.

Наступного дня президент провів нараду з керівниками силових відомств. Вочевидь, з огляду на попередній досвід, коли загострення супроводжувалося панічними настроями в соцмережах, Порошенко наголосив на двох речах: по-перше, українським військовим не забороняють відповідати на вогонь противника, а по-друге, українські сили не відкриватимуть вогонь по житлових районах, незважаючи на розміщення там ворожих військ та техніки. Акцент на тому, що бойовики обстрілюють українські позиції саме з житлових районів Донецька і Ясинуватої президент зробив ще під час перебування у Німеччині.

При цьому голова держави обмежився нарадою та не підготував окремого телевізійного або іншого звернення.

Читайте також: Курс на остаточне розлучення

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман приділив більше уваги подіям в Авдіївці. 31 січня він особисто вирушив до місця подій. Візит супроводжувався медіа-підтримкою в найкращих традиціях «української школи політичного піару»: Гройсман оглядає намети для обігріву, Гройсман спілкується з простими мешканцями Авдіївки, Гройсман дає брифінг за підсумками візиту у кофті спортивного крою замість костюма та краватки.

«Головне, щоб не стражадали люди. І моя поїздка – це висловлення солідарності до тих людей, які сьогодні потерпають від російської агресії. Окремо хочу подякувати військовим, які абсолютно твердо, абсолютно мужньо захищають українську землю», – зазначив Гройсман.

Спікер Андрій Парубій 31 січня відзначав день народження. Зранку того дня прес-секретар Парубія Андрій Ковальов повідомив, що голова Верховної Ради взяв відпустку за власний рахунок та відзначить свято у родинному колі у Львові. Увечері того ж дня на сторінці спікера у Facebook оприлюднили заяву про підписання низкою депутатів звернення до парламентів країн-членів Європейського Союзу, США, Канади і Японії, а також Європейського Парламенту з проханням посилити тиск на офіційний Кремль.

Слід зазначити, що перші особи держави не робили в своїх заявах акценту на міжнародних та суто політичних питаннях і нічого нового й гострого на адресу Росії не пролунало. Більшість тез стосувалися питань забезпечення мешканців прифронтових районів та армії.

Виїхав на передову й секретар РНБО Олександр Турчинов. І, треба відзначити, що це не вперше – під час останнього загострення на Світлодарській дузі він також відвідував найгарячішу ділянку фронту. Візит Турчинова на фронт помітили й у ворожому таборі: на сепаратистських ресурсах одразу з’явилися новини про те, що, мовляв, секретар РНБО прибув з метою очолоити контрнаступ під Авдіївкою.

Верховна Рада

Низка депутатів парламенту 31 січня закликали провести позачергове засідання Ради у зв’язку з ситуацією в Авдіївці. Відповідні заяви розмістили на сторінках у соцмережах нардепи від «єврооптимістів» Світлана Заліщук та від «Батьківщини» Ігор Луценко. Останній у своїй заяві додав: «Скажу коротко: проблема з війною – у Києві. АТО треба проводити тут». За словами Луценка, на позачерговій сесій необхідно було заслухати звіти відповідальних органів, зокрема, щодо припинення економічної співпраці з «ДНР/ЛНР» і створення на сході системи енергетичної безпеки. «У випадку незадовільних звітів – гнати відповідних посадовців з посад», – додав нардеп.

Читайте також: Туск закликав Росію негайно припинити насильство на Донбасі

Реакції на заклики до проведення позачергової сесії наразі немає. Чергове засідання парламенту має відбутися у вівторок 7 лютого.

Низка нардепів від БПП, зокрема віце-спікер Ірина Геращенко, заявили про збір гуманітарної допомоги для мешканців Авдіївки. 1 лютого прес-служба БПП відреагувала на резонансну заяву Шуфрича. В опублікованому повідомленні міститься заклик до Верховної Ради та правоохоронних органів «дати відповідну оцінку» його діям.

«Ні в кого у світі окрім Кремля та Шуфрича&Co не має сумнівів у тому, що саме Російська Федерація призвела до гуманітарної катастрофи в українському місті. Саме російські снаряди вбивають мирних громадян України, знищують інфраструктуру, руйнують наш металургічний потенціал», – йдеться у тексті.

Акцент на гуманітарній допомозі зробив і Олег Ляшко, який закликав до її збору всіх однопартійців.

Читайте також: Уночі бойовики артилерією зруйнували в Авдіївці вісім будинків

У «Самопомочі» ж основний акцент зробили на акції з блокади торгівлі з окупованими територіями, серед очільників якої нардеп політсили Семен Семенченко. Відповідно й ситуацію в Авдіївці коментували крізь призму цих подій. Сам Семенченко пояснив загострення саме блокуванням залізниці.

Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко з 29 січня до 4 лютого перебуває з візитом у США з метою «донести до істеблішменту США позицію щодо «неможливості зняття санкцій з Росії доти, доки в Україні не буде встановлений мир та не буде відновлена територіальна цілісність країни». Окремих заяв по ситуації в Авдіївці політик не зробила.

читати ще

показати ще