“Безсмертні полки”, націоналісти та сутички. Як Україна відзначила 9 травня

10 Травня 2017, 14:46

В Україні 9 травня в День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні традиційно пройшли масові акції, при цьому патріотично налаштовані активісти намагалися завадити учасникам так званих маршів "Безсмертного полку". За даними МВС, по всій країні цього дня відбулося близько 1,7 тис. заходів, у яких взяли участь майже 600 тис. учасників.

За словами речника МВС Артема Шевченка, зіткнення відбулися в Києві, Дніпрі, Одесі та Запоріжжі. В підсумку в відділки поліції доставили близько 80 людей. Під час сутичок були травмовані восьмеро правоохоронців і близько 15 учасників акцій.

Київ. "Безсмертний полк" і сутички в офісі "Добровольчого руху ОУН"

У Києві відбулася акція «Безсмертний полк», учасники якої йшли ходою від Арсенальної площі до Алеї слави. Представники націоналістичних організацій намагалися влучити в них пакетами з фарбою, яйцями, картоплею і димовими шашками. Згодом між націоналістами й учасниками акції сталася штовханина біля Меморіалу вічної слави.

Крім того, представники "Добровольчого руху ОУН" Миколи Коханівського заявили, що поліція заблокувала їхній офіс на вул. Мазепи, 6а, "щоб не дати змоги провести мирну акцію протесту проти сепаратистських шабашів", згодом штурмувала приміщення і застосувала силу до активістів. Загалом, за даними руху ОУН, силовики затримали 25 активістів.

Як розповів речник МВС Артем Шевченко, після подій на вул. Мазепи поліція зареєструвала два кримінальних провадження за статтею про хуліганство, скоєне групою осіб, і за опір співробітникам поліції. Шевченко наголосив, що заходи поліції в офісі руху ОУН не були  штурмом, а "застосуванням заходів поліцейського реагування під час проведення слідчих дій". За його словами, відомостей про постраждалих чи серйозні травми в результаті інциденту до МВС не надходило.

Загалом у Києві, за даними поліції, затримали 30 людей, які "чинили опір правоохоронцям і використовували заборонену символіку".

Президент України Петро Порошенко назвав акцію «Безсмертний полк», яка зародилася в Москві, взірцем витонченої політичної спекуляції на почуттях людей.

Дніпро. Побиття ветеранів АТО і звільнення керівництва місцевої поліції

У Дніпрі під час акцій сталася масова бійка, в результаті якої 14 людей отримали травми, в тому числі поліцейські, а за підозрою в причетності до сутичок затримали 15 осіб.

Під час ходи до монументу Слави представників Соціалістичної партії та партії "Опозиційний блок" між ветеранами АТО і охороною та поліцією виникли сутички. Поліція застосувала кийки, постраждало декілька ветеранів АТО, одного з розбитою головою забрала швидка допомога.

Як пояснили правоохоронці, конфлікт розпочався через те, що соціалісти йшли колоною з рожевими прапорами своєї партії. На прохання їх опустити не відреагували. Також кілька ветеранів АТО зупинили колону "Опозиційного блоку", що йшла також до монументу Слави із синіми кульками. Тут сутичка виникла між ветеранами АТО й чоловіками спортивної зовнішності.

Після цього керівництво Нацполіції призначило службове розслідування щодо дій поліцейських у Дніпрі. За словами начальника Дніпровського відділу поліції Андрія Бідила, результати службового розслідування покажуть, чи гідно вела себе поліція, чи правильно застосовувала спеціальні засоби.

Наступного дня, 10 травня, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков звільнив з посад начальника управління поліції Дніпропетровської області Ігоря Репешка, начальника міського управління поліції Дніпра Андрія Бідила та відповідних заступників щодо забезпечення громадської безпеки. Перший заступник глави МВС Сергій Яровий зазначив, що керівники поліції у Дніпропетровській області показали абсолютну неспроможність керувати ситуацією.

Міський голова Дніпра Борис Філатов після сутичок у місті 9 травня заявив, що замість ветеранських організацій виділятиме фінансування союзу ветеранів антитерористичної операції на сході України.

«Відсьогодні я закриваю міське фінансування всіх «ветеранських» організацій. …Бійці колчаківських фронтів 46 року народження виїжджають з міськвиконкому вперед ногами. Назавжди. На наступній сесії міської ради виділять міське фінансування союзу ветеранів АТО», – написав Філатов у facebook.


Одеса. "Куликовці" й радянська символіка

В Одесі на Алеї Слави відбулося кілька сутичок між українськими активістами і учасниками акції «Безсмертний полк». Зокрема, конфлікт стався між так званими «куликовцями», які йшли в колоні «Безсмертного полку», і представниками українських патріотичних організацій. Учасники акції на Куликовому полі принесли прапор із зображенням палаючого Будинку профспілок. Патріоти вирвали полотнище, у конфлікт втрутилися співробітники правоохоронних органів. Почалася штовханина.

Крім того, правоохоронці затримали чотирьох чоловіків: пенсіонера в футболці з зображенням радянського символу, чоловіка, який розповсюджував заборонену поліграфічну продукцію, та двох чоловіків, які використовували заборонену символіку.


Запоріжжя. Червоні прапори й "безсмертний Ланістер"

У Запоріжжі під час мітингу біля мерії сталася бійка між учасниками акції "Безсмертний полк" і патріотично налаштованими активістами. Деякі учасники акції принесли з собою червоні прапори СРСР і проводили зустріч під записи радянських пісень. Це обурило патріотів: вони вимагали забрати заборонену символіку.

Учасники ходи скандують "Фашизм не пройде" і "Христос Воскрес" одночасно

За інформацією ЗМІ, одним із організаторів ходи з портретами в Запоріжжі є Костянтин Мамросенко, відомий тим, що у 2014 році разом із сепаратистами брав участь у захопленні облдержадміністрації у Харкові. Ще один куратор цієї акції – колишній заступник міського голови Запоріжжя Олекссандра Сіна, екс-керівник міської організації «Партії регіонів» Андрій Іванов, який у минулому році судився за повернення вулицям комуністичних назв.

Низка активістів також влаштувала так звану монстрацію (акцію з елементами абсурдності), долучившись до ходи «Полку перемоги» зі стилізованими портретами героїв популярного серіалу «Гра престолів» і таким чином показуючи неоднозначний характер акцій.

Герой серіалу "Гра престолів" Тіріон Ланістер, "одягнений" у радянську форму


Вінниця. Ліві "не пройшли"

У Вінниці анонсовану лівими ходу "Ніхто не забутий, ніщо не забуте" згорнули, бо їй завадила акція "Перемогли Гітлера – переможемо і Путіна". Ветерани АТО у своїх виступах закликали політичні сили не перетворювати день скорботи на пропагандистську акцію, і жити далі, сповідуючи принцип "Ніколи знову", а не "Можемо повторити". Після офіційних урочистостей представники лівих спробували провести заявлену місцевим осередком "Союзу лівих сил" ходу.

В супроводі духового оркестру колона із близько 100 людей літнього віку з червоними стрічками на грудях та гаслами про День перемоги вийшла з місця офіційних урочистостей на вулицю Соборну. Утім, в лави учасників маршу вклинилися учасники акції "Перемогли Гітлера – переможемо і Путіна" – зі своїми гаслами та державними прапорами. Відтак, пройшовши близько 100 метрів, ліві відмовилися від "змішаного" маршу, згорнули гасла і, посперечавшись із політичними опонентами, розійшлися.