Безпекова пастка Німеччини

Світ
6 Березня 2024, 13:03

Злив розмови німецьких військових щодо ймовірного постачання Україні ракет Taurus збурив у ФРН активні дискусії про те, наскільки слабко країна захищена від російських гібридних атак. І це не єдина новина останніх днів, яка свідчить про критичну ситуацію у безпековому секторі країни. Зʼявилися також нові дані щодо Яна Марсалека, злочинця-афериста, який зумів вивести із Німеччини мільярди євро, зловживаючи своєю посадою у компанії Wirecard. Тепер відомо, що він протягом років був завербованим агентом ГРУ. Це лише додає аргументів дискусії про те, наскільки міцно сітка російської агентури обплела німецьке суспільство.

У пʼятницю, 1 березня, російська пропагандистка Марґаріта Сімоньян у своєму телеграмі опублікувала півгодинну розмову між німецькими офіцерами та генералом щодо функціоналу ракет Taurus та викликів, які б супроводжували їх ймовірне використання в Україні проти Росії. З розмови зрозуміло, що таку інформацію військові мали підготувати на запит міністра оборони ФРН Бориса Пісторіуса, однак також зрозуміло і те, що передачу такого типу ракет канцлер Олаф Шольц вважає небажаною. Російська пропаганда активно використовувала розмову у своїх звичних цілях, водночас в Німеччині публікація запису ще більше збурила дискусію про те, наскільки Берлін уразливий до російських гібридних атак та чи зможе Німеччина бути надійним союзником для інших європейських країн за таких умов.

За день до того, як російська пропагандистка опублікувала підслухану розмову, канцлер Німеччини вкотре висловлювався щодо неможливості, на його погляд, передачі ракет Taurus. 29 лютого він використав «невисловлений» раніше аргумент про те, що цей тип озброєння потребуватиме залучення німецьких військових для програмування ракет, як це роблять британці та французи. «Те, що робиться в плані цільового контролю і моніторингу цільового контролю британцями і французами, не може бути зроблено в Німеччині», — процитувала канцлера німецька газета Sueddeutsche Zeitung. Ця теза Шольца погіршила і без того напружені відносини між Німеччиною та Великою Британією і Францією — союзниками України на Заході, адже з неї можна було зробити висновок, що британці та французи безпосередньо допомагають Україні із запуском ракет.

Читайте також: Розколи: Європа похитнулася

«Поведінка Шольца показала, що з точки зору безпеки Європи він не та людина, не на тій посаді, і не в той час», — відреагував на коментар Шольца колишній міністр оборони Великої Британії Бен Воллес. Німецькі опозиційні політики, зокрема Норберт Рьотґен із ХДС, також його різко розкритикували, назвавши висловлювання канцлера «безвідповідальними». Водночас, і в керівній коаліції і навіть і у партії канцлера є ті, хто не згоден з ним у питанні ракет Taurus, а тим паче, хто розуміє шкоду, яку нанесли його висловлювання про «британських та французьких солдат в Україні». Так, у зверненні до президентки Бундестагу Бербель Бас з проханням викликати канцлера на спеціальне засідання комітету з питань оборони, голова комітету та предстаниця Вільної демократичної партії, що входить до урядової коаліції, Марі-Аґнес Штрак-Ціммерманн пише: «Канцлер образив наших партнерів у Лондоні та Парижі своїми інсинуаціями про те, що французькі та британські солдати перебувають в Україні».

Вже наступного дня, 1 березня, Росія вирішила долити масла і у без того чимале вогнище недовіри між Німеччиною та союзниками, опублікувавши запис розмови німецьких офіцерів ВПС. Власне співрозмовники під час онлайн-конференції повторюють тезу, яку за день до того озвучив Шольц, — про британських військових, які як віддалено, так і частково на території України допомагають із запуском ракет Storm Shadow.

Хоча якщо проаналізувати суть розмови військових німецьких ВПС детальніше, з неї чітко випливає, що за бажання Німеччина могла б і не залучати солдат Бундесверу для роботи з ракетами Taurus у такому ж форматі, як це роблять британці та французи в Україні. Тож, чимало німецьких політиків підкреслили той факт, що або Олаф Шольц свідомо використовує неправдиві дані, або ж отримує неправдиву інформацію. «Скандал полягає не стільки в тому, що зовнішні актори мали доступ до Бундесверу; гібридні атаки на нас [Німеччину — ред.] і Бундесвер відбуваються вже давно. Однак, Росія, яка їх здійснила, показала, що Олаф Шольц працює з неправдивою інформацією в питанні використання ракет Taurus. Канцлер стверджує, що доставка крилатої ракети до Києва була б неможливою без участі німецьких солдатів у її розгортанні. Але перехоплена розмова показує, що військово-повітряні сили не вважають таке залучення необхідним», — прокоментував опублікований росіянами запис депутат від опозиційної ХДС Родеріх Кізеветтер.

Публікація підслуханої таємної розмови німецьких військових не єдиний скандал, який вказує на вразливість ФРН до гібридних загроз з боку Росії. Так, 1 березня журналісти-розслідувачі  The Insider спільно із Der Spiegel, ZDF і Der Standard опублікували ще одне власне розслідування про злочинця-афериста зі звʼязками із російським ГРУ, що зумів вкрасти у Німеччини кілька мільярдів євро у 2020 році, Яна Марсалека. Так, згідно із розслідуванням, Марсалек протягом десяти років працював російським шпигуном, а Федеральна служба фінансового нагляду, серед іншого очолювана міністром Олафом Шольцем, лише пасивно спостерігала за незаконною діяльністю Wirecard. Ці викриття не єдині приклади вразливості Берліна перед російськими гібридними атаками. За останні роки достатньо пригадати масову крадіжку даних із пошт Бундестагу чи вбивство противника путінського режиму Зелімхана Чангошвілі у районі Тірґартен у Берліні.

5 березня, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що довіра між союзниками залишається непохитною. Утім довіра до стійкості ФРН перед російськими гібридними загрозами, здається, зменшується щодня.