Прем'єр-міністр Микола Азаров оголосив про підготовку нової стадії лібералізації торгівлі між країнами СНД – підписання договору про зону вільної торгівлі послугами, пише "КомерсантЪ-Украина".
"Важливо оперативно відпрацювати документи, які посилять його практичне значення. Йдеться про розробку угод про вільну торгівлю послугами, транзиті за допомогою трубопровідного транспорту, проведенні переговорів щодо скорочення експортних та імпортних мит, інвентаризації діючої договірної бази з метою скасування застарілих угод", – пояснив Азаров.
Урядовий уповноважений з питань співпраці з РФ, країнами СНД і ЄврАзЕС Валерій Мунтіян уточнив, що рішення про початок переговорів прийнято на останній зустрічі прем'єр-міністрів країн СНД в Ялті.
"Вже в третій декаді жовтня в Москві збираються експертні групи, і ми починаємо підготовку угоди. На його створення нам дано півроку", – повідомив Мунтіян.
Водночас, у Мінекономрозвитку повідомили виданню, що вони не отримували вказівки готуватися до такої роботи.
За словами пана Мунтіяна, Україна зацікавлена у повній лібералізації режиму торгівлі послугами.
"Правда, виникають проблеми, пов'язані з тим, що п'ять учасників СНД є членами СОТ і мають свої зобов'язання. Тож по ряду позицій можливе введення перехідних положень", – уточнив чиновник.
Крім України, членами СОТ є Росія, Молдавія, Вірменія і Киргизія. Казахстан розраховує завершити переговори про вступ до СОТ цього року.
За словами, голови правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігоря Бураковського, ринок послуг в Україні досить лібералізований, а значить, аналогічне спрощення на інших ринках повинно позитивно впливати на економіку.
"Вступивши до СОТ, Україна відкрила більшість своїх ринків послуг іноземним компаніям. Винятків залишається дуже небагато, наприклад нотаріат, в якому працюють лише резиденти, а також сфера медичних і поштових послуг, де існує додаткове регулювання нерезидентів", – пояснив експерт.
Подібну оцінку розділяє і виконавчий директор "Європейської бізнес асоціації" Ганна Дерев'янко.
"З точки зору бізнесу будь лібералізація є позитивом, тим більше що в Україні сфера послуг швидко розвивається. Тож така угода має більше плюсів, ніж мінусів", – вважає Дерев'янко.
Втім, одне лише підписання цього договору не спростить доступ до трубопровідного транспорту інших країн, в першу чергу Росії.
"Як правило, цей вид послуг виноситься за рамки подібних угод і регламентується окремо. Тим більше Росія виступає категорично проти підписання енергетичної хартії, яка гарантує вільний доступ до трубопроводів", – уточнив Бураковський.
Як повідомлялось, 30 липня Верховна Рада ратифікувала договір про зону вільної торгівлі з СНД.
9 серпня президент Віктор Янукович підписав Закон «Про ратифікацію Договору про зону вільної торгівлі».
20 вересня дого угода про зону вільної торгівлі в рамках СНД для України, Росії та Білорусі набула чинності
Нагадаємо, 18 жовтня 2011 року в Санкт-Петербурзі прем'єр-міністри країн СНД підписали Договір про створення зони вільної торгівлі. Документ підписали глави урядів Росії, України, Білорусі, Казахстану, Вірменії, Таджикистану, Молдови й Киргизії. Договір не підписали Азербайджан, Туркменістан і Узбекистан. Разом із тим було заявлено, що ці країни планують приєднатися до нього.
Читайте також: Ратифікувавши Угоду про зону вільної торгівлі в межах СНД, влада політично підтримала кремлівську стратегію євразійської інтеграції