Боргова криза в Європі ставить під сумнів можливість України залучити за доступною ціною зовнішні комерційні позики в обсягах, необхідних для фінансування дефіциту держбюджету та обслуговування боргів, і змушує йти на непопулярні заходи, щоб відновити кредитування Міжнародного валютного фонду і Світового банку.
"Для України це важке рішення … Мій погляд такий, що ми повинні до цього йти в умовах тієї ситуації, яка є в світі, ми бачимо, що робиться з ринками", – сказав Тігіпко.
Видання відзначає, що у січні-вересні Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити в розмірі приблизно 1,5 мільярда доларів кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 мільярда доларів через порушення погоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи і підвищення тарифів на газ.
За словами Тігіпка, не надійшли також кредити інших міжнародних організацій.
"Ми розуміємо, що ця ситуація стримує нашу співпрацю зі Світовим банком, а там 850 мільйонів доларів готових надійти на дефіцит бюджету за двома програмами. У нас є можливість отримати 610 мільйонів євро від Європейського союзу, теж на дефіцит бюджету. Але ці програми не будуть діяти , якщо не буде підтримки Міжнародного валютного фонду ", – сказав Тігіпко.
"Ми прекрасно розуміємо, що всі донори будуть діяти абсолютно злагоджено", – додав він.
Український парламент на початку вересня остаточно прийняв Закон про пенсійну реформу, що передбачає збільшення пенсійного стажу на 10 років, пенсійного віку для жінок до 60 років з 55 років. Документ набуде чинності з 1 жовтня.
Однак питання про тарифи, підвищення яких було заплановано на липень і вересень, все ще не вирішене. При цьому, пише видання, представники влади, яка втрачає популярність напередодні майбутніх парламентських виборів, пообіцяли виборцям не підвищувати ціни цього року.
МВФ вимагає підвищити тарифи до ринкового рівня, щоб скоротити дефіцит держкомпанії "Нафтогаз".
"Якщо ми приймемо необхідне рішення, то рада директорів МВФ розгляне питання про транш, і він, можливо, буде ще цього року", – сказав Тігіпко.
Він також не виключив, що Київ зможе домовитися з МВФ про виділення двох траншів одночасно.
Нагадаємо, візит наступної місії МВФ в Україну перенесено з кінця серпня на кінець жовтня.