«Доручаю Міністерству економічного розвитку і торгівлі разом з Міністерством соціальної політики та Міністерством освіти і науки, молоді та спорту із залученням Національної академії наук зробити глибокий аналіз перспективних тенденцій на ринку праці і розробити проект балансів між демографічною ситуацією, фаховою підготовкою і розвитком економіки.», – розпорядився Микола Азаров.
При цьому він зауважив, що вказані відомства мають також запропонувати систему стимулів з боку держави, щоб такі науково обґрунтовані баланси витримувались. «Необхідно визначити повний перелік спеціальностей і професій, потреба в яких буде зростати відповідно до зростання економіки. Ми маємо отримати повне і чітке уявлення про ситуацію на ринку праці на найближчі 5 років», – додав Глава Уряду.
Крім того, Прем’єр-міністр доручив Міністерству освіти і науки молоді та спорту сформувати пропозиції щодо переорієнтації системи освіти на підготовку фахівців для реального сектору економіки. «З підготовкою спеціалістів за найбільш дефіцитними напрямками взагалі не можна гаяти ні хвилини. Якщо треба – пропонуйте інноваційні форми освіти: дистанційну, неформальну, наставництво, перекваліфікацію для дорослого населення тощо», – запропонував Микола Азаров. Також він доручив відродити систему професійної орієнтації в школах.
За словами Азарова трансформації нашого суспільства за часів незалежності призвели до серйозних викривлень.
«Юристів і маркетологів у нас більше, ніж токарів і електрозварювальників. Бухгалтер і менеджер отримують зарплату більшу, ніж шахтар і металург», – пояснив Азаров.
Зокрема, минулого року виші «випустили 656 тисяч спеціалістів, бакалаврів і магістрів!»
Наприклад, з 94 тисячі магістрів 28 тис. – економістів, понад 8 тис. – менеджерів, 8 тис. – юристів, 1,5 тис. – міжнародників.
«Професійно-технічні навчальні заклади у 2010 році випустили втричі менше, ніж вузи – 226 тисяч фахівців. Із них чверть не працевлаштовані за фахом», – наголосив Азаров.
Він переконаний, що це пояснюється тим, що ПТУ випускають не тих фахівців, яких чекають в промисловості.
«Все це – дуже серйозні перекоси, які фактично гальмують модернізацію економіки. Натомість ми повинні надати пріоритет інженерам, технологам, робітникам, які здатні перебудувати країну», – вважає глава уряду.
Як повідомлялось, Генпрокуратура виявила, що Міністерство освіти, науки, молоді та спорту порушило права 14 тисяч випускників ПТУ на гарантоване працевлаштування після завершення навчання.
Нагадаємо, 23 версня представники студентських організацій провели марш від Михайлівської до Європейської площі, щоб висловити своє бачення розвитку вищої освіти в Україні. Однак, у зв’язку із рішення суду про заборону будь-яких акцій у центрі Києва працівники міліції заблокували учасників студентської акції. Їх не випускали ні в сторону Європейської площі, ні в сторону Подолу, внаслідок чого виникла сутичка студентів із міліцією. Згодом в ситуацію втрутилися народні депутати.