Австралія також отримала дані щодо збиття українського літака ракетою

10 Січня 2020, 11:36

Австралійський прем'єр-міністр Скотт Моррісон заявив, що Австралія отримала аналогічну інформацію щодо падіння українського літака в Ірані внаслідок ракетного враження. Про це передає CNN у п’ятницю, 10 січня, цитуючи заяву Моррісона у Канберрі.

 

«Австралія отримала аналогічну інформацію, про яку говорили і прем'єр-міністр Канади, і у США», – сказав Моррісон. (Раніше прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, а також Великої Британії Борис Джонсон заявили, що літак був збитий іранською ракетою, можливо, ненавмисно. Американський високопосадовець повідомив журналістам, що американські супутники виявили в Ірані запуск двох ракет незадовго до падіння – Ред.).

 

Водночас Моррісон зазначив, що падіння літака «не передбачає умисних дій».

 

Нагадаємо, літак Boeing 737 МАУ розбився незабаром після вильоту з аеропорту Імама Хомейні в Тегерані 8 січня. Лайнер виконував рейс Тегеран-Київ (PS 752). Загинули всі пасажири та екіпаж. За попередньою інформацією, мова йде про 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. На борту перебували громадяни сімох країн: України (11 осіб, включно з дев’ятьма членами екіпажу), Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини та Великої Британії. МАУ оприлюднила імена загиблих членів екіпажу та список пасажирів.

 

Як свідчить звіт іранської сторони, літак зайнявся перед катастрофою і намагався повернутися в аеропорт. На загоряння перед катастрофою вказують повідомлення очевидців, а траєкторія польоту свідчить про те, що лайнер збирався повернутися в аеропорт вильоту. Водночас, екіпаж літака не повідомляв про незвичайні обставини під час польоту. Після зіткнення з землею стався вибух.

 

Своєю чергою, у МАУ заявили, що літак був справний, і не припускають помилку екіпажу, оскільки «це був один з найкращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем». Останнє планове технічне обслуговування літак пройшов 6 січня 2020 року.

 

У Раді національної безпеки й оборони озвучили кілька основних версій: ураження ракетою, зіткнення з БПЛА, вибух двигуна з технічних причин або терористичний акт усередині авіалайнера. 

  

МАУ призупинила рейси до Тегерана на невизначений термін. Уряд ухвалив рішення  з 9 січня припинити роботу українських авіакомпаній у повітряному просторі Ірану. Воно буде переглянуте після з'ясування причин трагедії.

   

Офіс генпрокурора розпочав досудове розслідування. Мова йде про ч. 3 ст. 276 КК (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей).

 

Україна та Іран домовилися координувати дії слідчих груп обох країн, щоб з'ясувати причину аварії.

 

Тегеран заявив, що не залучатиме США до жодної стадії розслідування. Тим не менш, 9 січня Іран надіслав Україні, США, Швеції та Канаді офіційні запрошення для розслідування.

 

9 січня до Ірану у складі пошуково-рятувальної групи прибули 45 українських фахівців, зокрема з Державної авіаційної служби, Національного бюро розслідувань авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами та представники МАУ.

  

У міжнародній групі журналістів-розслідувачів Bellingcat заявили, що літак могли збити ракетою із секретної іранської військової бази IRSG.

 

Президент Володимир Зеленський заявив, що версія про влучання ракети в літак Boeing 737 МАУ не виключається, але станом на сьогодні – не є підтвердженою.

 

Тегеран відкинув звинувачення.

 

У мережі почали ширитися знімки з місця авіакатастрофи з, імовірно, уламком ракети з російського зенітно-ракетного комплексу «Тор». У Bellingcat повідомили, що поки що не ідентифікували фото. The New York Times оприлюднили відео авіакатастрофи, де нібито видно, як в український літак потрапляє іранська ракета.