Озеро Світязь, одна з головних природних пам’яток України та популярний курорт, що полюбився мільйонам українців, цього року перетворився на сумне видовище. Рівень води в ньому значно впав, і озеро відступило від берега на десятки метрів. Місцеві мешканці кажуть, що в останні 20–30 років не пам’ятають такого обміління, і висловлюють занепокоєння щодо долі Світязю та інших Шацьких озер, розташованих поблизу. Якщо цей процес триватиме, Волині загрожує справжня екологічна катастрофа.
Нині краєвиди озера Світязь нагадують фотографії висохлого Аральського моря. Там, де ще недавно хлюпала вода, тепер пісок і сухі очерети. Дерев’яні човни, які ще рік тому гойдалися на хвилях, просто лежать на піску, ніби викинута на берег мертва риба. На фотографіях добре видно, як далеко вода відступила від берега. Від пірсів і пляжних парасольок до води тепер треба йти метрів 50, а то й більше.
Утім, місцеві кажуть, що порівняно з минулим літом та осінню ситуація трохи покращилася. Тоді води в Шацьких озерах було ще менше. Взимку її рівень трохи зріс, та чи надовго? Чи повернеться Світязь у свої береги? Чи за найближче літо обміліє ще більше? Відповідей на ці питання наразі немає, що викликає в мешканців Волині серйозне занепокоєння. Від пересихання озера постраждає не тільки природа, а й економіка. Адже воно оточене міні-готелями та туристичними базами, куди щороку приїжджають десятки тисяч відпочивальників. Якщо не буде води, не буде й туризму.
Дивіться також: Шацькі озера під загрозою зникнення
Як відомо, Аральське море висохло через антропогенний вплив. Чи винні люди в падінні рівня води у Світязі? Щойно озеро стало міліти, місцеві мешканці, екологи та журналісти забили на сполох і спробували з’ясувати причини негативних процесів. Нині озвучуються відразу три версії обміління: погодні умови, вирощування лохини, а також будівництво нового кар’єру в Білорусі. У тому, яка з цих версій правдива та що реально відбувається зі Світязем, спробував розібратися й Тиждень.
У пошуках істини ми опитали кількох експертів. За їхніми словами, на рівень води в озері мають вплив перший і другий чинники. Хотиславський кар’єр, який нині розробляється в Білорусі, на сьогоднішньому етапі ще занадто малий і не може впливати на Шацькі озера, адже розташований він далеко.
Та якщо з погодою все зрозуміло, то лохинові ферми — явище відносно нове на Волині, їхній вплив на рівень води в озерах до кінця не вивчено. Цю ягоду стали масово вирощувати останніми роками. З’явилося багато нових плантацій, яким потрібен полив. Фермери копають просто на орендованих ділянках канали й штучні водойми, які наповнюються водою. І, можливо, саме ця вода, яку акумулюють у себе ферми, тепер не потрапляє в озеро Світязь.
Про вплив штучних озер на озера ми запитали в директорки Шацького національного природного парку Марії Христецької. За її словами, у дощовий рік він, імовірно, був би непомітним, проте 2019-го діяльність лохинових ферм наклалася на несприятливі погодні умови, тому проявився сукупний негативний ефект.
Читайте також: Екологія: пріоритет, який ігнорують
«Таких погодних умов, які склалися в два останні роки, напевно, не пам’ятає ніхто. У Шацькому районі зовсім не було снігу. Кілька днів ішли незначні опади, і завдяки тому, що зараз немає великого випаровування, рівень води піднявся на 10 сантиметрів. За попередні роки він упав на 40. Це катастрофічно. Раніше ми такого не спостерігали. Лише в 1970-х роках було падіння на 30 сантиметрів. У Шацьке поозер’я входить 28 озер, рівень води знизився і в них. Але Світязь має досить велике мілководне плесо, тому тут падіння одразу добре видно. Головна його причина — кліматичні зміни. Торік середньодобова температура помітно зросла, тому збільшилося й випаровування з квітня по жовтень. Зі Світязю, за нашими підрахунками, випарувалося 9,5 млн кубометрів води! Тоді як норма — п’ять! Перевищення у два рази, — розповідає Христецька. — Що стосується впливу підприємств, які вирощують лохину, то його ми також не виключаємо. Але це питання ще треба ретельно вивчати й досліджувати. Ступінь їхнього впливу наразі невідомий».
Кліматичні зміни називає головною причиною обміління Світязю й виконувач обов’язки начальника Регіонального офісу водних ресурсів Волинської області Ростислав Кравчук. За його словами, негативний ефект від кліматичних проблем посилив ще й поганий стан меліоративних споруд на Волині: «Головний фактор зниження рівня води — погодні умови. Це можна стверджувати на 100%. Також негативно впливає поганий технічний стан меліоративних систем в області. Це споруди між озерами, які називаються шлюзами-регуляторами. Вони дають змогу певною мірою регулювати рівень води, накопичувати її та спрямовувати до озер або, навпаки, відводити з озер у річку. Але сьогодні ці системи фактично не працюють. Збудовані вони в 1964 році. За часів незалежності капітального ремонту ще не було, вони частково зруйнувалися. Деякі з них місцеве населення вирізало на брухт. Тож тепер ми не маємо змоги регулювати рівень води. Сьогодні вже намагаємося вирішувати цю проблему. Повідомили про неї профільний комітет Верховної Ради й визначили низку заходів, необхідних для реконструкції меліоративних систем та збереження поозер’я. Наприклад, є навіть план, як перекинути у Світязь води з річки Прип’ять. Але не всім він подобається, бо там інший хімічний склад, і це непокоїть екологів».
Читайте також: Врятувати біорізноманіття
За словами Кравчука, через безсніжну зиму кількість води на Волині цього року значно зменшилася. І не тільки у Світязі. Впав рівень ґрунтових вод. Уперше за тривалий час у регіоні взагалі не прогнозується весняний паводок. Хочеться вірити, що ця проблема є лише разовою погодною аномалією, наслідки якої незабаром зникнуть. Однак зміни клімату — об’єктивна реальність. І треба бути готовими до того, що такі посушливі й спекотні роки повторюватимуться дедалі частіше. А це означає, що Україні, можливо, доведеться вживати спеціальних заходів, щоб не допустити дефіциту води.
На жаль, більшість наших співвітчизників не сприймають серйозно інформацію про загрозу зміни клімату. Проблема здається їм надто абстрактною, далекою. Навіщо думати про це, коли сьогодні є важливіші справи? Утім, ситуація серйозніша, ніж здається. І нинішній вигляд Світязю — найкраще свідчення цього.