Міжнародна правозахисна організація Amnesty International звинуватила російських військових у загибелі сотень мирних громадян в Сирії при використанні касетних боєприпасів і некерованих ракет в житлових кварталах. Доповідь опублікована на сайті організації.
У доповіді розповідається про шість випадків ракетно-бомбових ударів у вересні-листопаді в Сирії в провінціях Хомс, Ідліб і Алеппо. За даними організації, в результаті ударів загинули щонайменше 200 мирних жителів.
"Метою деяких російських авіаударів по всій видимості були безпосередньо мирні жителі і цивільні об'єкти, оскільки удари припали по районах без очевидних військових цілей або навіть медичних установ, – заявив глава близькосхідної програми Amnesty Філіп Лютер. – Ці удари можна розцінити як військові злочини".
У доповіді наголошується, що причиною таких ударів могли стати прорахунки або небажання російської авіації уникнути або хоча б мінімізувати шкоду цивільній інфраструктурі і мирним жителям.
- Читайте також: Росія скинула на Сирію касетні бомби – ЗМІ
Також згадуються попадання ракет і бомб по житлових будинках, польовому госпіталю, ринку і мечеті. Мечеть в Джіср еш-Шугурі в провінції Ідліб, за даними російського Міноборони, не була зруйнована, а за даними Amnesty – знищена, а на представленому військовими аерофотознімки зображена інша мечеть.
Раніше з аналогічними звинуваченнями на адресу Росії виступили правозахисники Human Rights Watch. У доповіді організації говорилося про нерозбірливості російських ударів і активному використанні касетних боєприпасів у порушення резолюції ООН №2139 по сирійському конфлікту.
На початку тижня прес-секретар президента Володимира Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи звинувачення у використанні касетних бомб, заявив, що операція російської авіації в Сирії ведеться "в суворій відповідності з нормами міжнародного права, в тому числі всіх частин міжнародного права, які регулюють застосування або заборону на застосування тих чи інших видів озброєння".
Використання касетних боєприпасів – бомб з десятками дрібних снарядів, що викидаються в повітрі – забороняється прийнятим в 2008 році "Договором про касетні боєприпаси". Найбільші виробники таких боєприпасів – Росія, США і Китай – цю угоду підписувати не стали.
Як відомо, російська авіація почала завдавати удари по об'єктах у Сирії 30 вересня. Операцію санкціонувала Рада Федерації РФ у відповідь на запит військової допомоги від Башара Асада.
Після початку бомбардувань правозахисні організації заявили, що удари завдаються по районах, у яких взагалі немає бойовиків, а жертвами атак стають цивільні.