Американські ЗМІ про зустріч Зеленського і Байдена: “Зеленський наткнувся на стіну опору республіканців”

14 Грудня 2023, 14:08

У вівторок, 12 грудня, Володимир Зеленський здійснив поїздку до Вашингтона, щоб особисто закликати конгресменів продовжити військову та економічну допомогу Україні у боробтьбі проти російської агресії. Це вже третя поїздка Зеленського у Вашингтон від початку повномасштабної війни з Росією. У вівторок вранці Зеленський зустрівся з членами Конгресу та президентом Джо Байденом.

Візит Зеленського відбувся в час, коли угода про додатковий фінансовий пакет, що містить важливу підтримку для України, зайшла у безвихідь. Конгресмени-республіканці вимагають, щоб адміністрація Байдена пішла на значні поступки в посиленні прикордонної безпеки та міграційної політики взамін на пакет допомоги для України у розмірі в 60 мільярдів доларів. У своєму виступі Зеленський заявив, що Україна не має наміру здавати свої території. « Якщо бути відвертим, це просто божевілля », – зазначив він, нагадавши про російські вбивства і катування, через які пройшли тисячі українців. Він також наголосив, що Україна ніколи не здасться в боротьбі проти російської окупації, водночас попередивши, що без додаткової допомоги конфлікт стане набагато жорсткішим і кровопролитнішим.

За словами CNN, видається досить малоймовірним, що сторони досягнуть порозуміння до різдвяних канікул. Видання зазначає, що під час спільної прес-конференції з українським президентом Байден наголосив, що США буде підтримувати Україну « настільки, наскільки ми зможемо », – це, хоч і непомітне, але важливе зміщення акцентів з попередніх запевнень у тому, що США підтримуватимуть Україну « стільки часу, скільки буде треба ». Ще декілька місяців тому, Байден пообіцяв, що « зобов’язання США перед Україною не ослабнуть. » На думку CNN, коментар Байдена може свідчити про зміну ставлення президента до майбутньої допомоги Україні на більш прагматичне тоді, коли час, і, можливо, політична воля, щоб прийняти додаткове фінансування, вичерпуються.

Читайте також: Зеленський їде до США у вирішальний для голосування щодо фінансової допомоги Україні тиждень

Водночас, у вівторок, президент Байден попередив, що « Росія помітила розкол серед американців у питанні допомоги Україні тоді, коли Зеленський зіткнувся з опором республіканців під час зустрічі у Вашингтоні ». Байден зазначив, що втрата Україною американської підтримки стане справжнім подарунком для президента Володимира Путіна.

Американське видання The Washingon Post вважає, що « у Зеленського не вийшло заручитися пітдримкою республіканців ». У статті, присвяченій візиту Зеленського в Сполучені Штати,  видання зазначає: після приватної розмови республіканців з Зеленським, сенатор-республіканець Рон Джонсон заявив, що український лідер використав термін « партизанська війна », натякаючи на тактику повстанців проти окупаційних сил США в Афганістані та Іраку, і вказав, що саме в такому напрямку може розвиватися війна, якщо Україна втратить військову допомогу США. Джонсон назвав це « варіантом, від якого програють усі […] тому, чим швидше закінчиться це, тим краще », але швидко додав, що його все ще турбує « підливання масла у вогонь ».

Інші сенатори підтвердили, що хоча виступ Зеленського і був дуже потужним, проте ймовірно, що це не вплине на непорозуміння між республіканцями і демократми в питанні іміграційної політики США на кордоні з Мексикою, й це навряд чи підштовхне схвалити додаткову допомогу Україні до різвдяних канікул.

The New York Times пише, що « республіканці відсунули Зеленського на другий план своїми вимогами щодо мексиканського кордону, шантажуючи пакетом допомоги Україні », а Зеленський « наразився на стіну небажання республіканців йти на поступки ». Медіа цитує слова сенатора-республіканця Ліндсі Грема, який раніше дуже рішуче проштовхував питання допомоги для Києва: « Це патова ситуація, але повірте, вона не має до вас жодного стосунку ». Грем пояснив, що суперчності, які виникли й перешкоджають затвердженню допомоги для України, спричинені неводволенням республіканців вирішенням проблеми міграції на мексиканському кордоні. « Як я вже зазначив, Ви зробили все, що могли […] зараз, це не Ваша проблема ». Міт Макконнел, республіканець, який був одним із провідних захисників підтримки для України, заявив, що на його думку, « практично неможливо », що Конгрес ухвалить обидва закони перед різдвяними святами.

Зеленський так описав так свою зустріч з республіканцями: « Вона була більш, ніж позитивна, але ми розуміємо, що потрібно відокремлювати слова від результатів », тому « українці будуть акцентувати увагу на результатах ». За словами The New York Times така відповідь, ймовірно, свідчить про відмову республіканців затвердити допомогу Україні без зміни внутрішньої американської політики в міграційних питаннях.

Читайте також: «Через надмірну обережність щодо провокування російської ескалації, ми фактично передаємо ініціативу президенту Росії», – американські фахівці з нацбезпеки колективно звернулись до Байдена

У вівторок, 12 грудня, більше ніж 130 європейських парламентаріїв підписали спільний лист, адресований своїм колегам у Конгресі, закликавши їх підтримати новий пакет допомоги для України. Європейські депутати заявили, що Європа прагне збільшити свою військову допомогу Києву, проте водночас « американська допомога є критично важливою та невідкладною », оскільки Україна протистоєть безперервним російським нападам. « У час, коли закінчуються боєприпаси і контрнаступ збільшився, наша спільна допомога стає більш ніж коли-небудь необхідною », – йдеться у листі. « Задля наших цінностей і наших інтересів, давайте єднатися. Перемога Путіна заохочуватиме наших ворогів по всьому світу. Зараз на час здаватися », написав у своєму Твітері Бенжамін Хаддад, французький парламентарій.