Зеленський їде до США у вирішальний для голосування щодо фінансової допомоги Україні тиждень

11 Грудня 2023, 12:30

Як пише американське видання The Wall Street Journal, тиск на Сенат з вимогою укласти угоду, яка б поєднувала фінансування України зі змінами в імміграційній політиці США, посилюється. Самі сенатори висловлюються за те, щоб терміново знайти можливості домовитися, а Джо Байден запросив Володимира Зеленського відвідати США 12 грудня. Минулого тижня американський президент, звертаючись до республіканців, наголосив, що не можна дозволити Путінові перемогти. «Якщо Путін захопить Україну, він на цьому не зупиниться, — сказав тоді Байден і додав: — ми матимемо те, чого не прагнемо й чого не маємо сьогодні: американські війська воюватимуть з російськими».

«У неділю, напередодні вирішального тижня переговорів, сенатори заявили, що вони поспішають домовитися щодо пакета надзвичайної допомоги на суму 110,5 мільярда доларів, оскільки допомога Україні у війні з Росією вичерпується, а кількість нелегальних перетинів на південному кордоні США досягла рекордного максимуму», — пише The Wall Street Journal.

Згідно з інформацією, яку надав Білий дім, на зустрічі у вівторок, 12 грудня, Байден і Зеленський «обговорять нагальні потреби України й життєву важливість подальшої підтримки Сполученими Штатами у цей критичний момент».

Видання також цитує сенатора-демократа Кріса Мерфі, який є ключовим переговорником з боку демократів щодо питання змін до міграційного законодавства, з його інтерв’ю каналу NBC: «Це один з найнебезпечніших моментів, з якими я коли-небудь стикався в американській політиці… Якщо ми не розв’яжемо цю проблему протягом наступних кількох тижнів, Владімір Путін отримає можливість пройти через українську лінію фронту й рушити на Київ, загрожуючи всій Європі».

Водночас сенатор-республіканець Джеймс Ленкфорд — ключовий конгресмен з боку республіканців у питанні зміни міграційного законодавства, разом з яким в одному законопроєкті опинився пакет фінансової допомоги Україні, наголошує, що ситуація зі зростанням кількості нелегальних перетинів кордону також не витримує критики. «Ми не можемо просто сидіти й казати, що нічого не робитимемо», — зазначив він у коментарі каналу CBS.

Питання допомоги Україні потрапило в гущу найскладніших політичних дискусій Вашингтона, зокрема правового регулювання набуття притулку в США. Здавалося, що обговоренням не буде кінця-краю та, імовірно, нікуди не просунуться. Минулого тижня, як пише The Wall Street Journal, вони отримали новий поштовх, коли представники Білого дому повідомили республіканським переговорникам, що Байден готовий обговорити значні поступки, щоб обмежити доступ до набуття притулку, а отже, посилити безпеку кордону. «Водночас щоденна кількість перетинів південного кордону за останні дні зросла до рекордних показників, лише 6 грудня кількість нелегальних перетинів перевищила 10 тисяч», — пише The Wall Street Journal, покликаючись на людей ознайомлених із цими цифрами. Поступки республіканцям можуть мати наслідки для Джо Байдена й у його партії, де група на чолі з екскандидатом у президенти Берні Сандерсом різко виступає проти будь-яких поступок.

Як пише The New York Times, Володимир Зеленський матиме можливість також зустрітися з деякими американськими законодавцями безпосередньо вранці 12 грудня — під час закритого засідання із сенаторами. Зустріч організовують сенатор-демократ Чак Шумер (лідер більшості) та сенатор Мітч Макконнелл — лідер республіканців. Український президент також зустрінеться з нещодавно обраним новим спікером Палати представників — Майком Джонсоном.