Американські експерти: Україні ще не пізно зупинити поворот до авторитаризму

12 Грудня 2013, 11:59

«Застосування спецназу саме зараз, коли шеф зовнішньої політики ЄС Кетрін Ештон і помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд перебувають в українській столиці, надсилає сильний сигнал, що Президент України Віктор Янукович має намір розв’язати цей вирішальний політичний поєдинок по-своєму», – вважають Рубл і Рожанські

На думку експертів, останні події зовні дуже схожі  на Помаранчеву Революції девять років тому, але в цілому мають і багато ключових відмінностей.

«Роки, що минули, однак, були важкими для багатьох установ, які є необхідними для процвітання демократії. Тим не менш, українські політики змагалися у політиці, що нагадувало автоперегони, стикаючись один з одним, але при цьому відстрибуючи один від одного більш-менш неушкодженим. Нинішнє загострення протистояння між Януковичем та опозицією може перетворити українську політику у гру, де переможець отримує все , що часто можна спостерігати в Росії», – пишуть Рубл і Рожанські.

Колишній український президент Леонід Кучма колись зауважив: «Україна не Росія». Більше того, на думку, американських експертів, Україна не перетворилася в Росію за одну ніч. «Хоча демонстрація сили минулої ночі може свідчити про тривожне зрушення убік авторитарних тактик з боку держави. Беручи до уваги присутність висопосадових західних чиновників у місті, США навряд чи  можуть ігнорувати дії уряду Януковича, і різка заява від держсекретаря США Джона Керрі вказує на наростання обурення Вашингтона з приводу використання сили проти мирних демонстрантів», – зазначають Рубл і Рожанські.

«Уряд Януковича несе велику частину провини за те, як ці події розгорнулися. Протести, які починали мирно, були дуже скоро незграбно, а іноді й жорстоко розігнані, розпаливши  вогонь обурення серед опозиції. Все частіше влада виявлялася відірваною від більшості звичайних людей. Якби держава відреагували на ці демонстрації більш делікатно, українська політика, можливо, продовжувала б існувати більш-менш як зазвичай», – стверджують експерти.

Попри те, на їхню думку, незважаючи на збільшення використання сили владою за російським чи білоруським зразком, уряд Януковича навряд чи маріонетка Кремля. Янукович має мало підстав довіряти російським запевнення у підтримці під час або після конфронтації з демонстрантами, не в останню чергу тому, що Путін попередньо підтримував суперників Януковича, в тому числі й ув’язнену зараз лідерку опозиції Юлії Тимошенко.

«Незважаючи на силовий поворот в Україні, ще не надто пізно зупинити більш тривалий поворот до авторитаризму. Акції протесту опозиції чітко розпочалися як заклик до більш демократичного, прозорого і підзвітного управління. Зосередивши увагу на цих темах і продовжуючи говорити голосно і твердо проти будь-якої ескалації насильства, СШАможуть мати кращу надію на позитивний вплив на політичну ситуацію, яка стає все більш складною щодня», – наголошують Рубл та Рожанські