Незмінною проблемою на сході України є те, що сторони надто близько одна до одної у всіх гарячих точках, де досі трапляються випадки вогневої активності. Про це в інтерв’ю Тижню розповів перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Хуг.
За його словами, за останній рік відстань між ними в багатьох із цих місць зменшилася – подекуди сторони фактично бачать одна одну, що призводить до постійного напруження.
«Через таку «близькість» деякі з цих районів, як і раніше, недоступні для мирних мешканців. Лінію зіткнення зигзагом перетинають об’єкти інфраструктури, які опиняються між позиціями. Коли починаються зіткнення, вони зазнають безпосереднього впливу», – сказав Хуг.
- Читайте також: Александр Хуг: Місія ОБСЄ регулярно здійснює патрулі до пунктів перетину кордону між Україною та РФ
Водночас, за словами першого заступника голови СММ, розведення сил і засобів має сенс, коли паралельно усувається друге за вагомістю джерело нестабільності — наявність забороненого озброєння. Воно не буде ефективним, якщо лише розвести сторони на відстань 2 км, оскільки навіть міномети найменших калібрів її покривають.
«Нам не потрібно це додатково обговорювати, відведення важкого озброєння передбачене мінськими угодами. А в наших звітах досі повно свідчень того, що воно лишається там, де було, і все ще застосовується», – сказав він.
Хуг зазначив, що це має робитися за згодою сторін, не в односторонньому порядку. Щоб місія могла сприяти процесу, їй потрібно мати доступ і можливість здійснювати спостереження та його верифікацію. У деяких із цих районів у доступі відмовляють відмовляють обидві сторони (часто через наявність мін та інших перешкод).
Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»