Після теракту в «Крокус-сіті голі» 22 березня 2024 в рф посилюється дискримінація щодо мусульман. Це може сприяти поглибленню внутрішніх суперечностей усередині держави.
Відповідальність за теракт узяло угруповання «Ісламська держава — вілаєт (провінція) Хорасан». Ідеться про ідейно афільовану з ірако-сирійською «ІДІЛ» групу, що базується в Афганістані. Сьогодні найбільше від неї потерпає режим Талібану й цивільні мешканці (звична практика — вибухи за участі смертників на ринках). Особливістю цієї групи стала посилена присутність у перськомовному й таджицькому середовищі, де активно ведеться пропаганда насамперед через десятки телеграм-каналів.
Хоча путін прямо стверджував, що не вірить у вину «Ісламської держави», а Патрушев відкрито звинувачує Україну, у російському суспільстві, особливо в провоєнному «зет-середовищі», ширяться ісламофобські настрої. На цьому тлі місцева влада ховає голову в пісок, намагаючись приховати присутність численної громади мусульман у столиці й великих містах. Характерний приклад — безпардонна ініціатива московської міської влади з «рекомендаціями» провести Ід-аль-Фітр, свято кінця посту в місяць Рамадан, удома без масових молитов. Її озвучив у своєму розпорядженні керівник Департаментом національної політики міста москва Іван Пєтров.
Це кричуще порушення релігійних приписів і суни пророка Мухамеда, що рекомендують справляти свята публічно в колі одновірців. Очевидний приклад релігійної дискримінації. Але влада боїться візуального образу тисячних натовпів, зібраних для участі в намазі, бо ж у москві штучно обмежують будівництво нових мечетей. Узагалі ідея замінити колективні святкові намази в мечетях домашніми обрядами обговорювалася ще з 2021 року.
Читайте також: «Халіфат Свята Русь». Спільнота російських мусульман у війні проти України
Інший приклад — у Республіці Мордовія днями затримали відомого в мусульманських справах адвоката Марата Ашимова. Йому ставиться за провину шахрайство. Марат брав участь у багатьох процесах захисту ісламської літератури від заборон, хіджабів у школах, релігійних центрів, що закриваються тощо. За це він навіть отримав нагороду президента Татарстану Мінніханова, але це його вже не захищає.
На цьому тлі знову бачимо особливу реакцію очільника Чеченської Республіки Рамзана Кадирова, що намагається виступати захисником усіх мусульман росії та претендувати на вплив закордоном, а саме в ісламському світі. Як і в жовтні 2023-го, коли найпопулярнішою темою на Кавказі став спротив новим підручникам історії, що виправдовували сталінські депортації 1944 року, так і сьогодні Кадиров демонстративно виступає проти центральної лінії московської влади. За його словами, «росія завжди була багатонаціональною та багатоконфесійною країною, але “лжепатріоти” намагаються грати на емоціях людей і закликають до фашистських методів».
Однак заклики Кадирова радше орієнтовані на майбутнє й розширення бази підтримки серед російських мусульман. На практиці навіть у традиційно ісламських республіках бачимо брутальні затримання, побиття підозрюваних. Окремі антиросійські виступи штучно прив’язують до «Ісламської держави», як у Дагестані, де 30 березня пройшла так звана контртерористична операція в Махачкалі й Каспійську. Під час затримання ФСБ оточило квартал на вулиці Ахмет-Хана Султана. Затримали трьох осіб, які нібито планували вибух на набережній або в парку Перемоги в Каспійську (за твердженням ФСБ, у цьому «зізнався» один із затриманих). Під час огляду місць затримання виявили автоматичну зброю, боєприпаси й готову до застосування снайперську гвинтівку.
За даними Національного антитерористичного комітету рф, конкретної мети теракт не мав: головне, щоб вибух стався в скупченні людей. Також один із затриманих нібито розповів, що возив зброю терористам, які стріляли в «Крокусі». Він наче доставив її з Махачкали до підмосковного містечка Митищі. Активізація ФСБ в Дагестані вказує на прагнення режиму продемонструвати успішні дії після теракту в «Крокус-Сіті Голлі».
Читайте також: Світові медіа про теракт у Москві: Звинувачуючи Україну, Путін хоче приховати безпомічність власного режиму
Водночас силові органи РФ узялися до рейдів проти нелегальних заробітчан з держав Центральної Азії. Почавши із центру, вони дійшли до віддалених регіонів. Навіть на Далекому Сході, а саме в Южно-Сахалінську пройшли поліційні рейди з пошуку незаконних мігрантів, де виявили 168 іноземців. Однак вважаємо, що ці дії — лише демонстрація швидкої реакції на теракт для заспокоєння населення. Бо насправді ріст російської економіки десятиліттями залежав від дешевої робочої сили із центральноазійських держав — колишніх колоній царської імперії та Радянського союзу. Особливо їхнє значення зросло з 2022 року, коли через велику кількість убитих на фронті й емігрантів економіка відчуває нестачу робочої сили, чоловічих рук молодого віку. Ба більше, неодноразові випадки вербування заробітчан напряму в російську армію.
Тому перекриття південних кордонів лише пришвидшить крах економіки рф. Утім, Таджикистан і частково Узбекистан, як держави з великою народжуваністю, є політично стабільні переважно через експорт заробітчан, які приносять валюту й зменшують суспільну напруженість. У разі закриття північних кордонів зростають ризики розповзання хаосу й впливу ісламістських рухів за прикладом сусіднього Афганістану. Поки що кремль не має засобів, щоб перекрити радикальну пропаганду серед таджиків та інших мігрантів, які почуваються впослідженими в російському суспільстві. Так можна прогнозувати повторення спроб влаштувати масові теракти й слабку відповідь російських спецслужб, що розриваються між боротьбою з Україною та придушенням інакомислення всередині рф.