Світові медіа про теракт у Москві: Звинувачуючи Україну, Путін хоче приховати безпомічність власного режиму

Світ
25 Березня 2024, 15:53

Світові медіа та експерти продовжують активно коментувати причини теракту у концертному залі неподалік Москви. Більшість публікацій відзначає, що Росія має як внутрішні проблеми, що спровокували цей теракт, так і те, що він вписується у розгортання діяльності терористичної організації ІДІЛ-Хорасан.


«Лінії розлому в російському суспільстві буквально століттями передбачали це звірство», — пише у своїй статті для американського видання The Atlantic Ґрем Вуд. Жорстокість терористів автор порівнює зі стилем терористів ІДІЛ, які вчинили напад на паризький театр «Батаклан» у 2015 році, та напад 7 жовтня, влаштований ХАМАС.

На його думку, натяки Путіна на причетність України не мають жодного сенсу. «Не віриться, що найбільш розшукувані люди в Росії негайно поїхали б на білому «Рено» до найбільш мілітаризованої і контрольованої зони в усьому регіоні, коли вони могли б поїхати в будь-якому іншому напрямку і опинитися на самоті десь у березовому лісі. Але версія Путіна узгоджується з теорією про те, що він використає напад для демонізації України», — пише Вуд. На його думку, все, що ми знаємо про Росію та її історію з ІДІЛ, підтверджує теорію: ІДІЛ скоїла напад на московський концертний зал.

«ІДІЛ відновлює свій потенціал, особливо у своїй гілці ІД-Хорасан, яку американська розвідка вважає відповідальною за напад». Журналіст також цитує дослідника джихадизму Тора Гаммінґа із компанії Refslund Analytics, який зазначає, що ІДІЛ-Хорасан «взяла на себе ключову роль у плануванні атак за кордоном». За його словами, низка нещодавніх подій, таких як арешти підозрюваних членів терористичної організації у Туреччині, свідчать, що угруповання планує напади за межами своєї звичайної зони діяльності. «У часи свого розквіту ІДІЛ мав величезний контингент з Росії та Центральної Азії. А лінії розлому в російській політиці та суспільстві передбачали подібні звірства буквально століттями», — пише Вуд. Він відзначає, що приблизно кожен п’ятий громадянин Росії є мусульманином, але це населення нерівномірно розподілене ані географічно, ані соціально-економічно. 

«Поява ІДІЛ була корисною для Росії, яка не могла уявити собі кращого місця призначення для своїх внутрішніх джихадистів, ніж далекий конфлікт із зручним для неї високим рівнем смертності. Будь-хто, хто бажав, міг поїхати до Іраку чи Сирії з мовчазного благословення Москви. Це одна з причин, чому кількість членів ІДІЛ з Росії була такою великою: їм більш-менш дозволяли їхати, щоб вони там підірвалися або потрапили під кулеметний вогонь, а не створювали проблеми в межах російських кордонів», — пише Вуд. Багато з тих, хто тоді поїхав, уже мертві, однак є й ті, хто вижив і вони не втратили свого запалу. Тепер їм для цього потрібен новий обʼєкт. Тож, Вуд вважає, що звʼязок Росії та ІДІЛ є «надвизначеним»: «Жорстокість вбивства і навіть вибір місця — концертний зал — жахливо відомі кожному, хто знайомий з джихадизмом в Росії. Те, що буде далі, теж очевидне. Жахливі відео та заяви про відповідальність вже з’явилися.

Далі буде жорстока відповідь російської держави. Чи буде ця відповідь адресована справжнім авторам атаки — питання відкрите», — підсумовує автор статті в The Atlantic.

Індійське видання «Mint» припускає, що терористи, які відкрили вогонь в одному із концертних залів Москви могли проходити тренування в Пакистані. Видання зокрема посилається на повідомлення проталібанського ресурсу Al Mirsad English, яке у свою чергу цитує джерела, що «вказують на те, що нещодавній напад в афганському місті Кандаґар скоїв чоловік на ім’я Мадіяров Асадбек. Він пройшов освітню та релігійну підготовку в Белуджистані [історичний регіон в Азії, розділений між Іраном, Афганістаном та Пакистаном — Ред.] протягом двох місяців після того, як приєднався до хорасанської гілки терористичної організації. ІД-К також несе відповідальність за теракт у Москві», — пише Mint. «Джерела повідомляють, що Белуджистан наразі слугує важливим опорним пунктом для хорасанської філії ІДІЛ (ІДІЛ-К), де розташовані схованки, тренувальні центри та майстерні з виготовлення бомб. Крім того, стало відомо, що лідер хорасанської гілки — Шахаб аль-Мухаджир і його близькі соратники проживають у провінції Белуджистан, організовуючи атаки не лише в Афганістані, але й по всьому світу», — цитує видання повідомлення в Al Mirsad English. Там же Белуджистан називають одним із «головних центрів хорасанської гілки ІДІЛ» і наголошують на загрозі ІДІЛ-К, що походить із сусіднього Таджикистану. Автори матеріалу в індійському виданні Mint тут зазначають, що згідно із повідомленням із Росії, нападників на концертний хол у Москві також ідентифікували як вихідців з Таджикистану.

Інше індійське видання The Economic Times посилаючись на свої «джерела в Росії» пише, що РФ також «досліджуватиме роль пакистанських радикалів у впливі на виконавців теракту. Протягом останніх кількох років спостерігається постійне зростання кількості громадян Пакистану в Росії, які або відвідують певні курси в інститутах, або займаються торгівлею. Джерела стверджують, що не можна виключати присутність радикалів серед громадян Пакистану в Росії, і що російська влада повинна посилити норми видачі віз громадянам Пакистану».

Читайте також: Московська ескалація і реакція Європи

Німецьке видання Die Welt пише, що звинувачуючи у терактах Україну, Путін хоче приховати провал свого режиму. США попереджали російську владу про напад радикальних ісламістів і закликали американських громадян уникати великих скупчень людей. За даними американських спецслужб, інформація про можливі теракти в Росії надходила ще з листопада. «Путін, однак, відкидав цю інформацію як пропаганду. У своїй промові за чотири дні до теракту в Красногорську він говорив про американську “спробу дестабілізувати” Росію. Кремль мав би знати, що теракт у Crocus City Hall не був громом посеред ясного неба — і за ним можуть послідувати інші напади в Росії», — пише у своєму матеріалі оглядач Die Welt Альфред Гакенсберґер.

«В останні роки в Росії неодноразово відбувалися терористичні атаки, що мали ісламістське підґрунтя, зокрема, пов’язані з ІД. Росія є “законною ціллю” для ІД через її військову інтервенцію в Сирії», — зазначає він.

«Проігнорувавши джихадистську загрозу, російська влада продовжує звинувачувати Україну в причетності до нападу на Crocus City Hall, в результаті якого загинуло 144 людини в Москві. Підозрювані після катувань визнали свою провину», — повідомляє французький щоденний часопис Le Monde. Чи настане час запитань, коли мине жалоба? — замислюється видання. — Так би сталося в будь-якій країні світу, але не в Росії. Ніхто не матиме можливості закликати Путіна до відповідальності, незважаючи на те, що він один уособлює всі ті прогалини, які дозволили теракту відбутися».

Інший впливовий франціузький часопис Le Figaro наголошує: «Фахівці з питань ІД зазначають, що терористична організація має багато причин для нападу на путінський режим».

«У Росії, де державна брехня є другою натурою і де всі події часто мають подвійне дно, правда про деталі нападу на московський Crocus City Hall не є очевидною. Проте фахівці з питань «Ісламської держави», такі як Васім Наср, кажуть, що причин для нападу на Росію, «колишнього ворога в Афганістані і Чечні, союзника Башара Асада в Сирії, а сьогодні – супротивника в Сахелі» є багато.

«Ані Кремль, ані слідчі не згадали про джихадистські загрози, які десятиліттями тяжіють над Росією, — нагадує популярний французький тижневик Le Point. — Ісламська держава, з якою Росія воює в Сирії, також активно діє на російському Кавказі. Вона вже здійснювала напади в країні з кінця 2010-х років».