Втома українців від старих облич як у провладних, так і в опозиційних політичних силах, створила попит на нові кадри. Історія Сергія Тігіпка, котрий на минулих президентських виборах завдяки іміджу «третьої сили» посів переконливе третє місце, а потім втратив рейтинг, бо пішов до уряду Миколи Азарова, поки нічого не навчила ні виборців, ні політиків. На майбутніх парламентських перегонах виступить аж дві «треті сили»: партія Наталії Королевської(у співпраці якої з Банковою важко сумніватись), та УДАР Віталія Кличка.
Повні списки кандидатів від політсил, що мають шанси потрапити в парламент нового скликання, стануть відомі вже наступного тижня. Але чимало висновків можна зробити і з попередньо оприлюднених даних. Так, уже відомі кандидати в мажоритарних округах від УДАРу переконують: всесвітньо відомий боксер веде до Ради багато дійсно нових облич. Але є в цій когорті й дуже навіть «старі», а нові нерідко викликають великі запитання.
Власне, найпершою в очі впадає група кандидатів, які раніше обіймали (чи обіймають зараз) високі посади у системі влади. Приміром, по 71 округу на Закарпатті балотуватиметься екс-заступник голови Мінохоронздоров’я часів уряду Юлії Тимошенко Василь Лазоришинець. Широкій громадськості він запам’ятався постійними коментарями щодо поширення в Україні «свинячого грипу» восени 2009-го.
Євген Філіндаш: з лівого флангу – до Кличка
Ще один «сюрприз» – Євген Філіндаш, колишній депутат від соціалістів та людина відверто проросійських поглядів, яка публічно заперечувала геноцид українців в 1932-33 роках. Після того, як Філіндаш через особистий конфлікт з Олександром Морозом був вимушений піти з СПУ, він по черзі був членом двох лівих маргінальних партій: «Народної влади» та «Об’єднаних лівих та селян», де навіть мріяти не міг про потрапляння в парламент. З початком активної піар-кампанії Наталії Королевської з’явилися чутки, що Філіндаш піде по її списках. Але не склалося – Філіндаш балотуватиметься від УДАРу по 141 округу на Одещині.
На Івано-Франківщині по 89 округу УДАРу завдасть екс-губернатор області Микола Палійчук. Перед УДАРом він багато років був членом «Нашої України», від неї ж і пройшов до обласної ради, але врешті-решт пішов від «помаранчевих» до більш перспективного Кличка.
Іван Плачков: урядовець Тимошенко, ющенківський губернатор, менеджер Ахметова і партайгеноссе Кличка
Колишній губернатор Одеської області Іван Плачков, який двічі обіймав посаду міністра енергетики, обиратиметься по 142 округу у цьому ж регіоні. Можливо, він розраховує, зокрема, на підтримку місцевої болгарської спільноти, до якої належить. На початку цього року Плачков, фактично, порвав з Кличком. Він склав мандат депутата Київради від Блоку Кличка та став головою наглядової ради підконтрольної Рінату Ахметову «Київенерго». Тоді він запевняв, що має намір сконцентруватися на неполітичній діяльності, однак перед виборами, схоже, передумав. Сам Кличко, очевидно, не проти наявності в його лавах людини, пов’язаної з бізнесом найбагатшого українського олігарха.
Цікаво виглядає в списку УДАРу Кирило Поліщук, який балотуватиметься по 98 округу у Київській області. Його цілком можна назвати «професійною "тушкою". Пройшовши у 2002 році в парламент як мажоритарник, він вступив до «Нашої України», потім перейшов до провладної «За Єдину Україну!», потім був членом груп «Народовладдя» та «Регіони України», зрештою став членом Партії регіонів.
Окрім такого буремного політичного шляху цікавим у цій постаті є й інше – зв’язки з колишнім головним опонентом Кличка, Леонідом Черновецьким. У 2006 році Поліщук став головою Християнсько-демократичної партії, яка входила в іменний блок одіозного екс-мера Києва. Нагадаємо, Кличко публічно заявляв, що його депутати у Верховній Раді «не зрадять виборців», а його фракція не співпрацюватиме з пропрезидентськими силами, котрі «втратили довіру громадян». Як Віталій збирається забезпечити дотримання цих обіцянок з боку кадрів з подібним минулим – загадка. Змусить кожну «тушку» виходити проти нього на ринг? Так у них же вже буде недоторканність!
Кирило Куликов: від Луценка до Кличка через Балогу
Дивна тенденція зв’язків кандидатів-кличківців з головними опонентами свого шефа простежується і по іншому кандидату, який балотуватиметься по столичному 212 округу – чинному нардепу Кирилу Куликову. Пройшовши в Раду від НУНС за квотою «Народної самооборони», після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах 2010 року він покинув помаранчеву фракцію й пристав до «Єдиного центру» Віктора Балоги. Коли останнього призначили головою МНС, Куликов вийшов з ЄЦ і почав дрейфувати у бік опозиції, інколи навіть приходячи на суди до свого лідера «Самооборони» Юрія Луценка.
Прикметно, що у 2010 році Куликов був затятим прихильником фактичного керівника столиці Олександра Попова. Ось цитата з його інтерв’ю виданню «Главком» дворічної давнини: «Дай боже, щоб Попов виграв мерські вибори <…> Перед ним стоїть мета допомогти столиці». Вочевидь, точка зору Куликова за цей час змінилася на протилежну…
Питання є по мажоритарниках від УДАРу в Київській області, яку також можна називати базовим для Кличка регіоном. Так, одним з кандидатів став Костянтин Бриль, який балотується по 93 округу – генерал міліції кучмівських часів і близький друг покійного голови МВД Юрія Кравченка, якого вважають причетним до загибелі журналіста Георгія Гонгадзе. Згодом Бриля звинувачували в організації контрабанди в портах південної України. До речі, він не єдиний у Кличка міліцейський генерал часів Леоніда Кучми – на Тернопільщині по 163 округу балотуватиметься колишній головний міліціонер області Віталій Максимов.
Ще одна сумнівний кандидат по Київській області – Дмитро Крейнін, колишній зять спікера Володимира Литвина та власник столичного ринку «Лісовий», який є кандидатом по 96 округу. В ЗМІ його часто звинувачують в організації рейдерських захоплень та «кришуванні» незаконно встановлених ларьків та МАФів.
Читайте також: Як воювали за ринок "Лісовий"у Києві
Інший бізнесмен з сумнівною репутацією збирається балотуватися по Черкаській області. Олексія Фурмана, який піде по 199 округу, називають «чорним банкіром» і вважають причетним до корупційних афер у Промінвестбанку, які розслідувалися СБУ. Слідчі дії тривають і досі.
Загалом, перегляд біографій потенційних кандидатів від УДАРу складає враження, що багато з них прийшли до Кличка лише тому, що не мають шансів потрапити в парламент іншими дорогами. Кількість неофітів УДАРу, які до того торували собі шлях в політичну еліту в інших партіях найширшого політичного спектру, вражає.
Дуже яскраво це видно на прикладі Львівщини. Так, тут в Раду йдуть колишній тигіпківець Андрій Кіт (126 округ), колишній член «Пори» Юрій Муравецький (120 округ), колишня членкиня Української народної партії Лариса Федорів (123 округ), місцевий депутат-НУНСівець Олександр Старовойт (121 округ). Кандидат Михайло Гичка (125 округ) за своє життя встиг побувати у провладних Аграрній партії, СДПУ (о), Партії промисловців та підприємців та партії «Відродження», і вступив до УДАРу лише цього року.
В інших регіонах ситуація не краща. Наприклад, у Криму потенційним кандидатом є Андрій Стратійчук (4 округ), який до минулого року був членом українофобської ПСПУ Наталії Вітренко. Кандидат по вінницькому 11 округу Людмила Станіславенко – депутат міськради минулого скликання від КПУ.
Досить колоритний персонаж представлено у Донецькій області. 74-річний кандидат-пенсіонер Адольф Сльота був членом Партії реабілітації тяжкохворих Україні, «Нашої України», Всеукраїнської партії «Нова сила» та Народного руху України, поки не прийшов до Кличка, від партії якого і висувається кандидатом по 44 округу. Також по 60 округу Донеччини йде Геннадій Ясько, колишній член партій «Собор» та «Українська платформа».
В Івано-Франківській області кандидатами стануть колишні нашоукраїнці Тарас Парфан (86 округ) та Василь Онутчак (87 округ), по Одещині – екс-член «Сильної України» Олександр Тімонін (138 округ).
В Запорізькій області обирається колишній місцевий депутат від Народного блоку Литвина та «Сильної України» Валерій Буцанов (81 округ). На Полтавщині та Рівненщині балотуються колишні «нашоукраїнці» Петро Ворона (148 округ) та Василь Тимощук (154 округ) відповідно. Екс-член Партії промисловців та підприємців Микола Кушнір йде теж по Рівненській області (155 округ), як і його колишній однопартієць Анатолій Усенко – по Чернігівській (208 округ). На Сумщині до УДАРу перейшов колишній бютівець Олег Чайченко, який балотуватиметься по 157 округу.
Досить неоднозначні постаті представляють Кличка на Харківщині. Так, по 173 округу піде Юрій Орел, в минулому – член «Фронту змін». Запам’ятався він зокрема тим, що під час виборів міського голови Харкова 2010 року, які стали символом фальсифікацій та підкупу на місцевих виборах, першим привітав Геннадія Кернеса з обранням і підкреслив, що вибори пройшли чесно. Більш одіозним є інший кандидат – Юрій Шумченко, який раніше очолював обласну організацію українофобського «Союзу лівих сил» Василя Волги (СЛС), а зараз йде в парламент по 176 округу.
Важко повірити, що всі ці люди раптово перейнялися програмними цінностями партії УДАР та йдуть в парламент, щоб там їх відстоювати. Скоріше, ми маємо справу з типовим для України кар’єризмом, пристосуванством та здатністю кардинального міняти ідеологічні погляди під конкретну ситуацію. Особливо це стосується колишніх членів КПУ, ПСПУ та СЛС, які нині представляють партію, що декларує європейські цінності та відданість євроінтеграції.
На жаль, «нові обличчя» Кличка перейняли й інші погані традиції виборчої боротьби. Так, кандидата по Херсонщині Андрія Путілова, який балотується по 183 округу, було спіймано за роздачею виборцям продуктових наборів.
Інший приклад – протягування в парламент найближчих родичів відомих політиків, чим УДАР займається в Києві. Так, по 222 округу (Солом’янський район) кандидатом стала ведуча місцевого телебачення Рена Назарова – дружина екс-кандидата в президенти Юрія Збітнєва. По 211 округу (Голосіївський р-н) йде в Раду Людмила Закревська – дружина нардепа-НУНСівця Олександра Чорноволенка, який теж планує йти на вибори по київському округу. Сумнівно, щоб такі комбінації додали кличківцям авторитету в Києві, який вони штучно перетворили на проблемний для себе регіон.
Безперечно, УДАР може зробити красивий крок, і зняти на вимогу громадськості кількох своїх кандидатів у завідомо програшних округах – приміром, на тотально окупованому адмінресурсом Півдні та Сході. Але до прозорості списків це вже не матиме жодного стосунку.