Венеціанська комісія закликає владу України невідкладно змінити виборче законодавство

13 Серпня 2013, 15:26

«Венеціанська комісія свідома того, що часу небагато і наскільки важливо ухвалити зміни до виборчого законодавства. Найближчим часом, можливо, найближчими тижнями… Ми зацікавлені в тому, щоб наш діалог тривав», – сказав Пакзолай.

Він також зауважив, що відповідно до чинного законодавства, громадяни України, які мають судимість, не можуть балотуватися на виборах. За його словами, відповідна норма зараз аналізується в Європі.

Стосовно можливості балотуватися громадянам, які проживають на території України не менше останніх 5 років, Пакзолай зауважив, що у своїх висновках Венеціанська комісія вважає таку вимогу «дещо надмірною».

Зі свого боку, міністр юстиції Олена Лукаш заявила, що Мін’юст у максимально короткі терміни підготує законопроект про внесення змін до закону про вибори з урахуванням висновку Венеціанської комісії і подасть його до парламенту.

«Міністерство юстиції, уряд зробить усе можливе для максимально швидкого опрацювання висновків Венеціанської комісії, які ми зараз очікуємо, і спрямування законопроекту до парламенту. Там будемо відстоювати свої позиції, позиції експертного середовища і сподіватися на консенсус. Бо ухвалювати виборчий закон без злагоди, без довіри, без консенсусу неможливо», – сказала Лукаш.

За її словами, висновків щодо закону про вибори Мін’юст очікує від Венеціанської комісії найближчого тижня.

Як повідомлялось, раніше у Міністерстві юстиції залишили без уваги більшість рекомендацій Венеціанської комісії щодо змін виборчого законодавства. З десяти побажань комісії у доопрацьованому законопроекті повністю враховані лише два.

Нагадаємо, реформування виборчого законодавства – одна з умов підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС.   

Європейський комісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле за підсумками засідання Ради зі співробітництва Україна-ЄС повідомив, що пріоритетна увага має бути приділена Виборчому кодексу для того, щоб гарантувати єдину процедуру для виборів всіх типів.

У червні Венеціанська комісія заявила, що український закон «Про всеукраїнський референдум» не повністю відповідає міжнародним стандартам. На переконання комісії, багато з технічних проблем закону можуть бути вирішені шляхом ухвалення єдиного Виборчого кодексу, який встановить чіткі правила виборів та референдумів, зокрема, технічні аспекти діяльності виборчих адміністрацій та реєстрації виборців

2012  року тодішній глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що українська влада знівелювала роботу над підготовкою Виборчого кодексу, проведену спільно з Європейським Союзом.