НОВИНИ

Мін’юст проігнорував більшість зауважень Венеціанської комісії до закону про вибори

У Міністерстві юстиції залишили без уваги більшість рекомендацій Венеціанської комісії (ВК) щодо змін виборчого законодавства. З десяти побажань комісії у доопрацьованому законопроекті повністю враховані лише два.

Законопроект "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів" винесено на громадське обговорення вже вдруге, пише «Коммерсант-Украина». Вперше документ був оприлюднений ще в квітні, після чого він отримав попередню оцінку Венеціанської комісії. "Згідно зі спільним висновком Венеціанської комісії та ОБСЄ і за результатами громадського обговорення, документ був доопрацьований", - йдеться у заяві Мін'юсту у зв'язку з повторною публікацією документа.

З десяти рекомендацій ВК у Мін'юсті врахували лише критику комісії з приводу відсутності заходів для більш активної участі жінок у виборах і завищеної максимальної кількості виборців на дільницях. В оновленому законопроекті пропонується врахувати, що у статуті політичної партії обов'язково повинен бути передбачений "розмір квот, що визначає мінімальний рівень представництва жінок і чоловіків у виборчому списку кандидатів у народні депутати". Крім того, в законопроекті передбачено зменшення максимальної кількості виборців на дільницях з 2,5 тис. до 2 тис. Згідно з документом, кількість виборців на невеликих ділянках складе від 20 до 500 осіб, на середніх - від 500 до 1,2 тис., на великих - від 1,2 тис. до 2 тис. виборців.

В опозиції скептично поставилися до нововведень. "Мін'юст вибрав тільки те, що було вигідно. Основна частина вимог залишилася неврахованою: це і претензії щодо формування виборчих комісій, і відсутність відкритих списків. Не враховано деякі моменти, які показали останні вибори, - необхідність передбачити, що ЦВК не може відмовитися встановити результати виборів за наявності протоколів з мокрими печатками. Сьогодні фактично йде фальсифікація виборчих законів шляхом нібито врахування окремих рекомендацій, в той час як основні моменти залишаються без уваги", - заявив народний депутат Володимир Бондаренко ("Батьківщина").

Видання відзначає, що Мін'юст традиційно не врахував основні вимоги європейських інститутів - зокрема, критику змішаної виборчої системи, обмеження права бути обраними для осіб з судимістю і відсутності Виборчого кодексу. Венеціанська комісія також висловлювала невдоволення тим, що у виборчих комісіях не представлені самовисуванці і непарламентські партії. Крім того, запропонований законопроект, на думку міжнародних експертів, не передбачає незалежного моніторингу за фінансуванням виборчих кампаній, контроль яких покладається на виборчі комісії на місцях і Центрвиборчком.

У Партії регіонів побажання Венеціанської комісії називають спірними. "Неможливість брати участь у виборах, маючи судимість - це норма Конституції, хоча питання дискусійне. Не можна, щоб людина не могла відновити свої конституційні права, якщо вона потрапила у халепу", - зазначає народний депутат Володимир Олійник (Партія регіонів). Він допустив, що вимоги Венеціанської комісії до виборчої системи в майбутньому можуть бути враховані.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.