Під знаком Тимошенко

Політика
29 Грудня 2011, 12:30

23 грудня Апеляційний суд Києва прогнозовано залишив у силі вирок Печерського суду, яким екс-прем’єрку визнано винною в перевищенні службових повноважень під час газових переговорів із Росією. Підтвердивши семирічний термін ув’язнення опозиціонерки, він також схвалив і рішення про її другий арешт у справі про зловживання в компанії ЄЕСУ, яка розслідується нині.

На такі дії українського правосуддя жорстко відреагував Захід. Справа екс-прем’єрки та переслідування інших колишніх можновладців уже призвели до зриву парафування угоди про асоціацію з Євросоюзом, що очікувалось у грудні. Тепер у впливових країнах майже не добирають слів. Так, МЗС Франції офіційно заявило, що розгляд апеляції Тимошенко відбувся «без забезпечення елементарних прав на захист». А представник Держдепу США, висловивши «розчарування» судом, прямо закликав Київ звільнити екс-прем’єрку та інших колишніх урядовців і забезпечити їхню участь у наступних парламентських виборах.

Читайте також: Апеляційні бої: БЮТ штурмував, «Беркут» матюкався, а Тимошенко не привезли

Зрозуміло, представники української влади у відповідь укотре заявлятимуть, що уряд нічого не може вдіяти, бо суди в Україні незалежні. Хоча у світі більше поділяють думку екс-прем’єрки та її захисників, котрі називають процес не інакше як судилищем або в крайньому разі так званим судом. Напередодні вироку Апеляційного суду керівник групи захисту Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко заявив навіть, що вони відмовляються від продовження боротьби в межах України. За його словами, це рішення не оскаржуватимуть у касаційній інстанції, натомість очікуватимуть ухвали Європейського суду з прав людини, що може з’явитися «не раніше ніж у квітні».

Пізніше, 28 грудня, адвокат Валентина Теличенко, яка разом із Власенком представляє інтереси Тимошенко в Європейському суді, заявила, що касаційну скаргу таки можуть подати. За її словами, це стане «останнім шансом» для влади оперативно виправити ситуацію.

За великим рахунком, касаційне оскарження в інтересах Тимошенко. Як правило, Страсбурзький суд (як ще називають Європейський суд із прав людини) приймає скарги громадян лише після того, як ті пройдуть усі інстанції своєї країни включно з Верховним Судом. Що ж до тієї скарги екс-прем’єрки, яку в Страсбурзі вже взяли до розгляду і навіть офіційно звернулися до українського уряду щодо його позиції стосовно справи, то вона була подана ще 10 серпня. І стосувалася незаконного, на думку адвокатів екс-прем’єрки, арешту її за рішенням судді Кірєєва. Вироків Печерського та Апеляційного судів, які визначають вину Тимошенко, ця скарга не стосується, як і порушень у ході процесу та слідчих дій.

Таким чином, якщо Євросуд прийме рішення на користь Юлії Володимирівни по цій скарзі (у квітні чи хай там коли), практично це лише дасть їй підстави вимагати від держави компенсації за необґрунтований арешт.

Якщо захист екс-прем’єрки не досягне успіху в касаційній інстанції, «проблему Тимошенко» зможе вирішити тільки Віктор Янукович. Можливостей для цього він має дві. Перша – указ про помилування, для чого, однак, потрібне прохання самої екс-прем’єрки чи її родичів. Друга – голосування пропрезидентської більшості в парламенті за подані ще восени законодавчі зміни, що скасовують тюремне ув’язнення за інкриміновані Тимошенко злочини. В останньому випадку опозицінерка вийде на волю, але судимість у неї залишиться, а отже, матиме місце й заборона на участь у виборах. Такий варіант був би оптимальним для влади, котра потерпає від пресингу Заходу. Але, здається, Тимошенко поки що відмовляється гарантувати свій відхід від політики в обмін на особисту свободу.

Читайте також: Об´єднання опозиції. Заклик №…