Політика

  ▪   Олександр Михельсон

Об´єднання опозиції. Заклик №...

Юлія Тимошенко закликає опозицію об’єднатись і вивести на наступні парламентські вибори спільний партсписок та узгоджених кандидатів у мажоритарних округах
Матеріал друкованого видання
№ 52 (217)
від 22 грудня, 2011

У своєму листі із СІЗО, оприлюдненому 20 грудня й присвяченому розвінчанню «провокацій» влади щодо нібито розколу в БЮТ-«Батьківщина», Юлія Тимошенко закликає опозицію об’єднатись і вивести на наступні парламентські вибори спільний партсписок та узгоджених кандидатів у мажоритарних округах. Заклик до згуртування не був би вартий особливої уваги, – в українських реаліях вони є явищем ритуальним, – якби не два нюанси. По-перше, Тимошенко пропонує об’єднуватися «на основі нейтральної партії». По-друге, закликає поставити на чолі гіпотетичного спільного списку «високоморальну та патріотичну людину рівня Ліни Костенко».

Читайте також: Посадити Тимошенко-2: Апеляційний суд обрав старий сценарій

Що таке в цьому разі «нейтральна партія» – залишається таємницею. Незрозуміло також, пропонує Тимошенко запросити в лідери опозиції особисто згаданого нею класика чи це просто такий приклад. Водночас очевидно, що участі у виборах самої екс-прем’єрки влада не допустить, і шляхів до вирішення цієї проблеми в БЮТ-Б поки що не знайшли.

За даними Тижня, сьогодні там розглядають два варіанти першої особи виборчого списку: «праву руку» ЮВТ Олександра Турчинова або її ж доньку Євгенію. Остання має ту перевагу, що список відкриватиметься прізвищем Тимошенко. І купу недоліків, серед яких політична й апаратна недосвідченість Євгенії та неминучі звинувачення в «родинності».

Що стосується об’єднання опозиції, то сьогодні тимошенківці ведуть переговори про спільне висунення мажоритарних кандидатів із «Фронтом змін» Арсенія Яценюка. Взаємодопомога в протистоянні адмінресурсові їм справді знадобиться, але за високого рівня взаємної недовіри успіх починання викликає великі сумніви. Водночас перемовини щодо спільного списку між цими силами навіть не починались. Жодної дружби не спостерігається між БЮТ-Б та партією «УДАР» Віталія Кличка, котрого в таборі Тимошенко відверто звинувачують у грі на користь Банкової (неприязнь між Кличком та вже згаданим Турчиновим сягає ще 2008 року, коли їхнє суперництво принесло непопулярному Леонідові Черновецькому перемогу на дострокових виборах мера Києва).

Політолог Віктор Небоженко, який співпрацював із Тимошенко ще в минулому столітті, вважає, що заклик до створення єдиного списку на основі «нейтральної партії» – не більше й не менше, аніж «політичний заповіт» Юлії Володимирівни. Як і її побажання знайти перший номер списку серед високоморальних людей. «Моральність і політика не дуже суміщаються», – нагадав він у коментарі Тижню.

На думку Небоженка, лист із СІЗО взагалі міг бути «відцензурований», і в результаті його поява лише посилить розгубленість серед електорату БЮТ: «Головне завдання влади, щоб партія Тимошенко за будь-яку ціну взяла не друге, а третє місце. Задля цього тому ж таки Яценюкові можуть навіть пообіцяти прем’єрство».

Думка Ліни Костенко, згаданої в листі колишньої очільниці Кабміну, на час здачі цього числа Тижня в друк залишалась невідомою. Джерела в БЮТ-Б, утім, стверджують: поки що офіційно запрошувати пані Костенко в політику вони не збираються. Бодай тому, що наразі не визначено «нейтральної партії» (за нинішнього градуса амбіцій дуже важко уявити, що в цьому питані лідери опозиційних партій дійдуть компромісу), на основі котрої мав би формуватись опозиційний похід по мандати. Водночас у провладному таборі радо потирають руки: там вважають заяви про «нейтральну партію» та нового лідера єдиного списку свідченням недовіри Тимошенко до Турчинова та інших керманичів БЮТ-Б. Уже в день виходу цього матеріалу відповідні тези домінуватимуть у низці провладних ЗМІ, і важко уявити, що опозиціонери зможуть дати на це адекватну відповідь.

Читайте також: Опозиція заклала підвалини для самоліквідації

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.