Експерт: проведення президентських виборів залежатиме від інтеграційного курсу України

20 Липня 2013, 16:56

Він не виключає можливості перенесення дати президентських виборів.

«Можливо все. Втім, треба розуміти, що може стати підставою для цього. Зокрема, наприклад, введення надзвичайного стану. Хоча я сумніваюся, що нинішній парламент, якщо у ньому не відбудеться достатньо серйозних перетворень до того часу, може ухвалити таке рішення. Можливе і внесення змін до Конституції щодо повноважень президента та парламенту, а в перехідних положеннях Основного закону можуть встановити нові дати виборів, що також може стати підставою для продовження повноважень президента до набуття чинності нової Конституції».

«Однак, суттєве продовження повноважень – на рік-два – викличе серйозну політичну кризу. При чому як внутрішньополітичну, так і зовнішньополітичну. Це сприйматиметься дуже критично. Таким чином виникне межа, що визначатиме подальший розвиток країни», – прогнозує експерт.

Він зазначив, що за його інформацією, наразі на найвищому політичному рівні всерйоз не розглядалося питання про перенесення виборів.

«Думаю, Янукович поки не готовий до такого радикального сценарію, хоча його можуть розглядати», – додав Фесенко.

Водночас експерт вважає, що влада «може потягнути час» з президентськими виборами, щоб поліпшилася соціально-економічна ситуація.

«Теоретично поліпшення соціально-економічного стану в країні дає більше шансів. Однак, досвід свідчить, що в цей період можуть відбутися серйозні зміни. Поліпшення ситуації іноді може стати каталізатором розвитку політичних процесів, як це сталося 2004 року», – зазначив він.

У свою чергу, директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко зазначає, що у призначенні київських виборів і виборів президента є суттєві відмінності на правовому ґрунті.

"Зокрема, щодо київських виборів є певна суперечність в Конституції, коли говориться тільки про чергові вибори. Водночас у інших законах про місцеві вибори та в іншій статті Конституції є прерогатива парламенту призначити чергові та позачергові вибори органів місцевого самоврядування. Натомість щодо виборів президента конкретно сказано, що це остання неділя березня п’ятого року повноважень. А це – більша визначеність з конституційно-правовими підвалинами проведення виборів. Крім цього, також є прерогатива повноважень Верховної Ради призначати вибори президента", – зазначає Якименко.

Він прогнозує, що проведення президентських виборів залежатиме від інтеграційного курсу України.

«Якщо ми продовжуємо рух до Європи і підписуємо угоду про асоціацію, то для нашої влади ці зобов’язання стають певним стримуючим фактором від вчинення будь-яких дій, які виходять за межі принципу верховенства права. Звичайно перенесення виборів не відповідало б жодним європейським правилам чи стандартам. Навпаки в Європі використовується практика проведення дочасних виборів», – зауважив Якименко.

«Це можливо у випадку руху в Митний союз чи Євразійський економічний союз, де є традиція продовження терміну повноважень глав держав і чітко виокремлюється посилення президентуалізму, на відміну від парламентаризму», – додав він.

«Однак, євразійська інтеграція дає можливість переобратися, але позбавляє важелів в пливу на ситуацію в країні, тому що зрозуміло, що ми відкриваємося для іншого центру впливу і контролю – Росії», – зауважує експерт.

Натомість Якименко називає ще один варіант продовження повноважень президента, який, на його думку, лежить у правовому полі.

«Можливе внесення змін до законодавства про вибори. А потім чинник європейської інтеграції може дати чинному президенту додаткові політичні аргументи. Він може стати найбільш успішним президентом-євроінтегратором за всю історію України. Відповідно це може збільшити його рейтинг, а отже посилити його конкурентоздатність на виборах. А далі все залежатиме від політтехнологічних методів», – додав він.

Нагадаємо, голова фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк вважає, що президент Віктор Янукович на прикладі затягування з київськими виборами випробовує варіант перенесення президентських виборів 2015 року.

Як відомо, Конституційний суд прийняв рішення, згідно із яким вибори в Києві повинні проводитися одночасно з місцевими виборами у жовтні 2015 рокуОпозиція вважає, що рішення КС не перешкоджає призначенню Верховною Радою позачергових виборів Київської міськради і мера Києва.

Позначки: