Видання відзначає, що цієї осені одразу в двох із держав Східного партнерства пройдуть президентські вибори – в Азербайджані (16 жовтня) та у Грузії (27 жовтня).
За виборчим процесом спостерігатиме не одна міжнародна організація: до незалежного моніторингу долучаться Бюро з демократичних інституцій та прав людини (БДІПЛ), Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) та Парламентська асамблея БДІПЛ. Європейський парламент не братиме участі у спостереженні за азербайджанськими виборами – представники інституції вирушать лише до Грузії.
European Voice відзначає, що у минулому виборчі процеси в країнах східного сусідства ЄС часто не відповідали європейським стандартам. Саме тому пересічні виборці, а також громадянські активісти обох держав сподіваються на підтримку міжнародних організацій. Відмова або ж невдача останніх може викликати недовіру до демократичних інституцій серед населення держав Східного партнерства.
«Вже є ознаки того, що довіру підірвано. Після лютневих президентських виборів у Вірменії, під час конференції, організованої з метою презентації результатів виборчих спостережень БДІПЛ та представників Європейського Парламенту й ПАРЄ, демонстранти заявили про недостовірність картини виборів, представленої спостерігачами. В Азербайджані рішення Європарламенту не брати участь у виборах викликало збентеження громадських активістів країни» – пише European Voice. Крім того, у минулому Європейська ініціатива стабільності (ЄІС) повідомляла про неповноцінність звіту спостерігачів під час попередніх президентських виборів в Азербайджані.
У Грузії існує іще одна причина для побоювань: «Тут спостерігачі частіше, ніж зазвичай, співпрацюють із партіями, що беруть участь у виборах. Вірність своїм партійним союзникам у Грузії може затьмарити їх оцінювання відповідності виборів європейським стандартам».
European Voice наголошує, що у підсумку, успіх міжнародних спостерігачів під час майбутніх виборчих перегонів надзвичайно важливий: «Команди спостерігачів, сформовані для виборів в Азербайджані та Грузії, повинні складатися з політиків, які поділяють найвищі стандарти чесності та справедливості, і які мають достатньо мужності для того, аби доповідати про те, що вони бачать чи про що їм розповідають під час виборчого процесу надійні місцеві спостерігачі».